Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?- to pytanie zadaje sobie każdy zainteresowany tematem fotowoltaiki, czy to w swoim gospodarstwie domowym czy firmie. W tym artykule znajdziesz odpowiedź w pigułce, jakie składowe wchodzą w cenę instalacji fotowoltaicznej i z jakimi kosztami trzeba się liczyć decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych.

Odnowa instalacji elektrycznej – 4 porady, by uniknąć kłopotów

Panele fotowoltaiczne - cennik

Cały proces kalkulacji kosztu fotowoltaiki rozpocząć należy od wyboru optymalnych paneli fotowoltaicznych. Ich przeciętny udział w łącznym koszcie fotowoltaiki wynosi 40- 45%. Porównując ceny paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę takie parametry jak: moc znamionowa, gwarancja na uzysk oraz oczywiście sam koszt panela słonecznego. Ceny ogniw fotowoltaicznych różnią się również ze względu na jakość, rodzaj i rozpoznawalność danej marki. Średnio przyjmuje się jednak, że cena instalacji fotowoltaicznej wykonanej w bardzo dobrym standardzie waha się od 4,5 do 6,5 tysięcy PLN za każdy 1 kW.

Pamiętajmy też, że wydajność paneli z każdym rokiem spada. Tu warto więc zapoznać się z parametrami tzw. żywotności paneli fotowoltaicznych. Przyjmuje się jednak, że po 25 latach sprawności powinna być na poziomie minimum 80% początkowej mocy. Nie bez znaczenia pozostają również straty energii na przewodach i inwerterze.

Odnowa instalacji elektrycznej – 4 porady, by uniknąć kłopotów

Pozostałe elementy kosztu instalacji fotowoltaiki

Kolejnym istotnym elementem, którego waga w łącznym koszcie fotowoltaiki wynosi 20% jest inwerter. Jest to urządzenie zamieniające prąd stały (produkowany przez panele fotowoltaiczne) na prąd zmienny, czyli taki z którego korzystamy w życiu codziennym.
Około 15% kosztu instalacji fotowoltaicznej przypada samej konstrukcji. Mowa tutaj o stelażu, który jest idealnie spasowany i dostosowanych do dachu, na którym wykonywany jest montaż. W tym punkcie zawarta też będzie cena niezbędnego oprzyrządowania, takiego jak przewody łączeniowe pomiędzy inwerterem a poszczególnymi panelami oraz zabezpieczeń po stronie prądu stałego i zmiennego.

Cena montażu paneli fotowoltaicznych wynosi natomiast około 10% ogólnej ceny fotowoltaiki. Standardowo montaż wykonywany powinien być przez fachowców z uprawnieniami wysokościowymi.
Pozostałe 10% ceny instalacji fotowoltaicznej stanowi koszt samej usługi elektrycznej- podłączenie wszystkich elementów zgodnie z wytycznymi, przygotowanie niezbędnej dokumentacji instalacji oraz schematu. Warto skorzystać z usług znawcy tematu, aby instalacja działała od początku na pełnych obrotach, obniżając do minimum ryzyko ewentualnych strat energii.

Odnowa instalacji elektrycznej – 4 porady, by uniknąć kłopotów

Panele fotowoltaiczne koszt instalacji - przykład

Przyjmując jako przykład gospodarstwo domowe, składające się z 4 osobowej rodziny zamieszkującej średniej wielkości dom, koszt instalacji fotowoltaicznej wyniesie około 30 tys. PLN. Mowa tu o instalacji, wykonanej z dobrej jakości podzespołów, która wyprodukuje prąd do korzystania w życiu codziennym- średnio 5 kW.
Przy wyliczaniu ceny fotowoltaiki nie można pominąć bardzo aktualnego tematu- mianowicie dotacji w wysokości 5 tysięcy PLN. Aktualnie działające programy to: "Mój prąd" oraz "Czyste powietrze".
Ponadto nie zapominajmy o możliwości skorzystania z ulg podatkowych w rozliczeniu rocznym PIT. Daje to kolejne 5 tysięcy PLN oszczędności na ogólnym koszcie instalacji fotowoltaicznej.
Wykorzystując istniejące rozwiązania finansowe, realny koszt instalacji fotowoltaicznej wyniesie 20 tysięcy PLN dla powyższego przykładu.

Odnowa instalacji elektrycznej – 4 porady, by uniknąć kłopotów

Koszt niezależności - nie bez znaczenia

Wykorzystując panele fotowoltaiczne obniżamy miesięczne rachunki za prąd do poziomu 10-30 zł miesięcznie. W chwili kiedy osiągniemy już zwrot z inwestycji, możemy się cieszyć się darmowym prądem w naszym gospodarstwie domowym.
Niezależność od dostawców prądu można też wyrazić w pieniądzu. Zważając na stale rosnące ceny energii elektrycznej oraz coraz mniejszą konkurencję cenową między dominującymi dostawcami, tym bardziej warto rozważyć posiadanie domowej instalacji fotowoltaicznej i cieszyć się z oszczędności finansowych oraz czystej energii płynącej w naszym domu.
Materiał powstał we współpracy z firmą SyntezaOZE, która specjalizuje się sprzedaży i montażu systemów fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, rolników i firm na terenie całej Polski.

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat: