Zastanawiałeś się kiedyś, czy instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie dla Ciebie? Ten sposób na pozyskiwanie bezpłatnej energii elektrycznej prosto ze Słońca cieszy się rosnącą popularnością nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Panele słoneczne widzimy coraz częściej na dachach domów w naszym kraju – i trudno się temu dziwić, bo korzyści są ogromne.

Fotowoltaika - czerpanie darmowej energii ze Słońca

W systemy fotowoltaiczne, niezbędne do przetwarzania energii słonecznej na energię, inwestuje mnóstwo osób fizycznych, gospodarstw rolnych i firm, a także samorządy. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną!

Czym jest i jak działa fotowoltaika?

Panele, a poprawniej mówiąc, moduły fotowoltaiczne umieszcza się na dachu budynku lub na gruncie. Wchodzące w skład modułów ogniwa absorbują energię promieniowania słonecznego, przez co zachodzi zjawisko fotoelektryczne – elektrony zostają wprawione w ruch. Powstaje prąd stały. Nie możemy z niego korzystać w domu – potrzebny jest jeszcze inwerter, który przekształci go na prąd zmienny. W skład instalacji fotowoltaicznych wchodzi jeszcze szereg urządzeń pomocniczych, gwarantujących bezpieczeństwo i stabilność pracy systemu. Na to, jakiej mocy będzie instalacja, wpływa przede wszystkim liczba modułów oraz ich jakość.

Energia słoneczna to jedno z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Jest niewyczerpalna. Każdego roku na metr kwadratowy powierzchni Polski pada około 1000 kWh – całkowicie bezpłatnych. Do produkcji prądu potrzebujesz zatem jedynie instalacji. Teraz, gdy koszty takiej inwestycji znacznie spadły, dostęp do paneli fotowoltaicznych stał się znacznie prostszy. W fotowoltaikę inwestuje coraz więcej Polaków.

Energia ze Słońca - dlaczego to się opłaca?

Wiemy już, że pozyskiwana w ten sposób energia jest bezpłatna. Co z tego wynika?

  1. System o mocy 5 kWp pozwala pokryć około 90% zapotrzebowania na energię elektryczną przeciętnej czteroosobowej rodziny, która przez rok zużywa 5000 kWh. Przyjmując, że cena za 1 kWh w Polsce wynosi około 60 groszy, oznacza to, że Twoje roczne rachunki za prąd wyniosą około 300 złotych. W skali miesiąca jest to 25 zł.
  2. Dzięki licznikowi dwukierunkowemu możliwe jest oddawanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Będąc prosumentem, przez rok od zakończenia okresu rozliczeniowego możesz odebrać bezpłatnie 80% oddanej energii elektrycznej. Przyczynia się to do obniżenia rachunków w okresie zimowym, kiedy fotowoltaika pracuje krócej, bo dni są krótsze.
  3. Jeśli chcesz obniżyć koszt zakupu i montażu instalacji, możesz skorzystać z jednego z licznych dofinansowań. FlexiPower Group, firma specjalizująca się w fotowoltaice, proponuje także leasing dla firm i pomoc w uzyskaniu kredytu. FlexiPower Group przeprowadzi Cię przez cały proces - od znalezienia korzystnego sposobu finansowania, przez dobór urządzeń i sporządzenie projektu, po montaż paneli.

Oszczędności będziesz obserwować przez długie lata. Ten sposób na darmowy prąd pracuje wydajnie przez długi czas, a gwarancji na uzyskane osiągi udziela się na 25 lat.

Zalety fotowoltaiki

Sprawdź, na jakie korzyści możesz liczyć dzięki instalacji fotowoltaicznej:

  1. Panele fotowoltaiczne nie wymagają uciążliwej konserwacji. Wystarczy ich regularne mycie – można to zrobić samodzielnie lub zlecić zewnętrznej firmie. Instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa.
  2. Pozyskiwana w ten sposób energia jest przyjazna środowisku. W toku działania instalacji fotowoltaicznej nie powstają żadne szkodliwe substancje, wpływające na zmiany klimatyczne. Nie jest też niezbędne wydobywanie żadnych wyczerpalnych złóż. Według obecnej wiedzy, węgla kamiennego w Polsce może nie starczyć dla naszych wnuków, dlatego instalacje słoneczne stają się trendem.
  3. Inwestycja zwraca się w ciągu od 5 do 7 lat. Skorzystanie z dofinansowania sprawia, że zwrot następuje jeszcze szybciej.
  4. Korzystnym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest także połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompami ciepła, czyli innym odnawialnym źródłem energii. Ta technologia to sposób na darmowe ogrzewanie energią wody, gruntu lub powietrza. Jak każde urządzenie grzewcze wymagają jednak prądu. Dzięki fotowoltaice pompa pracuje całkowicie za darmo, a dom staje się niezależny energetycznie.
  5. Całkowicie uniezależniasz się od wzrostu cen prądu elektrycznego, tak uciążliwego w ostatnich latach.

Rok w rok na terenie Polski powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Przewiduje się, że będzie ich coraz więcej, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Niezależność, oszczędności, przyjazność dla klimatu - wszystkie te czynniki sprawiają, że fotowoltaika zaczyna wyprzedzać energię wiatrową.

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat: