Gdy mowa o fotowoltaice, najczęściej uwaga koncentruje się na panelach, które trafiają na dach budynku lub są montowane bezpośrednio na gruncie. Tymczasem istnieje drugi kluczowy komponent systemu. Jest nim falownik. Dowiedz się, czym jest to urządzenie, na czym polega jego rola oraz jak prawidłowo dobrać inwerter do instalacji.

W jaki sposób wybrać falownik do fotowoltaiki?

Jaka jest rola falownika w instalacji PV?

Aby zrozumieć rolę, którą pełni falownik (nazywany również inwerterem), trzeba wiedzieć, jak w ogóle wygląda praca instalacji fotowoltaicznych. W największym skrócie: kiedy na panele znajdujące się na dachu pada promieniowanie słoneczne, powstaje prąd stały (DC). Energia w tej postaci nie jest zdatna do zasilenia urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej w budynku. Dlatego pojawia się potrzeba dopasowania jej parametrów do wymogów systemu.

Właśnie tu do gry wchodzi inwerter. Rolą falownika jest zamiana prądu stałego pochodzącego z modułów w prąd przemienny o charakterystyce odpowiedniej wymogom domowej instalacji elektrycznej. Musi on mieć takie same parametry jak energia docierająca z sieci energetycznej.

Jak zatem widać, to urządzenie odgrywa bardzo istotną rolę. I choć sam proces przetwarzania energii jest stosunkowo prosty, jest niezwykle istotne, aby inwerter zapewniał bezpieczeństwo i efektywność jego realizacji. Dlatego wybierając falownik, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę. Liczą się przede wszystkim parametry techniczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika?

Jest kilka kluczowych cech, które powinny być uwzględniane w czasie dobierania inwertera. A zatem na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Możliwość połączenia z siecią energetyczną

W Polsce większość instalacji PV to te wykonywane w technologii on-grid, a więc pozwalające użytkownikowi na korzystanie z zasobów energii z sieci energetycznej oraz magazynowanie nadwyżek samodzielnie wyprodukowanego prądu w ZE. Aby było to możliwe, potrzebny jest odpowiedni falownik. W przypadku systemów on-grid można zdecydować się na falownik sieciowy lub hybrydowy. Ten drugi może pracować zarówno, gdy instalacja jest "wpięta" do sieci, jak i kiedy nie jest z nią połączona.

Liczba faz

W tym ujęciu wyróżnia się inwertery jedno- i trzyfazowe. Liczba faz powinna być dostosowana do jej liczby w całym systemie, ale także do mocy całego systemu. I tak, jeśli wynosi ona do 3,68 kWp, wykorzystuje się zazwyczaj inwertery jednofazowe. Jeśli zaś moduły fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie wyższej mocy, stosuje się falowniki trójfazowe. Należy pamiętać, że większa liczba faz przekłada się zazwyczaj na lepszą stabilność pracy systemu i mniejsze ryzyko wystąpienia przepięć.

Szybkość wyszukiwania i utrzymywania punktu MPP (Maximum Power Point Tracker)

MPP, czyli punkt mocy maksymalnej modułów fotowoltaicznych nie ma stałej wartości. Zmienia się m.in. pod wpływem temperatury ogniw, która jest uzależniona od warunków atmosferycznych oraz intensywności promieniowania. Dobry inwerter jest wyposażony w układ śledzący parametr MPP i dostosowywanie ich do zmieniających się wartości. Obecność układu MPPT zwiększa stabilność pracy systemu oraz wielkość uzysku.

Obecność transformatora

Inwertery można podzielić na transformatorowe i beztransformatorowe. Te pierwsze zapewniają dodatkową izolację pomiędzy stałym napięciem wejściowym a siecią – jeżeli taka galwaniczna separacja między stroną AC i DC jest konieczna, należy zastosować inwerter transformatorowy. Jednak urządzenia beztransformatorowe są lżejsze, zazwyczaj mniej kosztowne, a jednocześnie mają szerszy zakres napięciowy sprawności.

Moc falownika

Przede wszystkim nie powinna być ona niższa od mocy znamionowej generowanej przez panele fotowoltaiczne. Doprowadziłoby to do utraty części energii. Nie można jednak "przewymiarować" falownika i kupić urządzenia o zbyt dużej mocy – w efekcie spadłaby efektywność, z jaką pracuje układ przetwarzający napięcie.

Zakres temperatur pracy

Nowoczesne falowniki są przystosowane do pracy w szerokim zakresie temperatur. Absolutny standard to przedział między -25°C a +60°C. W takich temperaturach sprawność falownika powinna się utrzymywać na wysokim poziomie. Jak dobrać najlepszy inwerter?

Przy dobieraniu inwertera nie sposób wskazać jednego, uniwersalnego urządzenia, które sprawdziłoby się w każdym przypadku. Dlatego konkretny model i typ trzeba dopasować do projektu całej instalacji fotowoltaicznej. Wybór najlepiej skonsultować z ekspertami, np. z hurtowni fotowoltaicznej MUNO. Fachowcy pomogą przeanalizować wymagania techniczne planowanego systemu i dobrać inwerter, który będzie pracował z najwyższą sprawnością.

Materiał partnera

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat: