Zalety posiadania własnych paneli słonecznych, jak uniezależnienie od dostawców prądu, oszczędność na rachunkach czy ekologiczny wymiar fotowoltaiki, sprawiają, że zainteresowanie tym rozwiązaniem nie maleje. Jednak pomimo dofinansowań zakup i montaż paneli słonecznych wciąż nie należy do tanich inwestycji. Dlatego aby uniknąć kolejnych wydatków związanych z naprawą lub wymianą paneli z naszej elektrowni przydomowej ważne jest, aby pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne, aby służyły nam jak najdłużej?

Dlaczego należy dbać o panele fotowoltaiczne?

Każde regularnie używane urządzenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To samo dotyczy fotowoltaiki. Nagromadzone zanieczyszczenia zmniejszają jej wydajność nawet o 10-15%. Ponadto, jeśli nie będziemy systematycznie czyścić paneli słonecznych, wzrasta ryzyko wystąpienia uszkodzeń różnych ważnych elementów. Bez właściwej pielęgnacji elektrowni przydomowej narażamy się na konieczność częstszych naprawy, a nawet na wymianę całych instalacji.

Do najczęściej pojawiających się zanieczyszczeń na powierzchni fotowoltaiki zaliczamy kurz, liście, pyłki, piasek i nieczystości pochodzenie zwierzęcego. Na spadek wydajności paneli słonecznych wpływa także zalegający na nich śnieg oraz lód.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne, aby służyły nam jak najdłużej?

Kiedy i jak często czyścić panele słoneczne?

Największym zanieczyszczeniom fotowoltaika ulega w porze wiosennej i letniej - głównie ze względu na charakterystyczne dla tego okresu intensywne pylenie.

Zalecane jest, aby panele słoneczne poddawać gruntownemu myciu do dwóch razy w ciągu roku. Pierwsze gruntowne czyszczenie powinniśmy przeprowadzić podczas wiosny, po ustaniu opadów śniegu. Pozwoli nam to usunąć zanieczyszczenia naniesione przez opady w czasie zimy. Kolejne mycie paneli słonecznych zalecane jest późną jesienią. Dzięki temu pozbędziemy się liści, gałęzi oraz różnych związków organicznych.

Dla utrzymania dobrej sprawności instalacji fotowoltaicznej równie ważna jest pora dnia jej mycia. Powinniśmy robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy panele słoneczne nie są nagrzane. Czyszczenie ich w południe, podczas intensywnego nasłonecznienia może uszkodzić ogniwa.

Czym myć instalację fotowoltaiczną

Czyszczenie paneli nie jest trudne, dlatego można robić to samemu. Jednak konieczne jest stosowanie do tego odpowiednich środków i zachowanie szczególnej ostrożności, jeśli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu.

Fotowoltaikę możemy myć specjalistycznymi środkami polecanymi przez producenta, wodą o miękkim odczynie lub łagodnym roztworem wody z octem przy użyciu delikatnej szczotki lub gąbki, np. wykonanej z nylonu. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu smug i zarysowań na powierzchni fotowoltaiki.

Natomiast elektrowni przydomowej nie wolno czyścić:

  • wodą o twardym odczynie - wysoki poziom twardości wody może powodować osadzanie się kamienia na powierzchni paneli,
  • myjką ciśnieniową - jej zastosowanie może doprowadzić do uszkodzenia połączeń instalacji fotowoltaicznej,
  • silnymi detergentami - ich użycie może skutkować zniszczeniem ważnych elementów paneli.

Jeśli nie chcemy podejmować się czyszczenia paneli samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która posiada odpowiedni sprzęt i wie, jak postępować z powierzchnią paneli. Przy zakupie paneli słonecznych większość firm oferuje roczny serwis konserwacyjny, który obejmuje ich czyszczenie.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne, aby służyły nam jak najdłużej?

Montaż paneli fotowoltaicznych

Dla zachowania dłuższej sprawności i bezawaryjności fotowoltaiki ważny jest także jej odpowiedni montaż. Panele fotowoltaiczne powinny być mocowane pod właściwym kątem.

W przypadku Polski północnej za optymalne ułożenie paneli uważa się nachylenie o kącie 30-50 stopni. Z kolei w południowym regionie kraju zaleca się, aby kąt mocowania wynosił od 25 a 40 stopni. Pozwoli to nie tylko na uzyskanie większej wydajności instalacji fotowoltaicznej, ale również pozytywnie wpłynie na bieżące oczyszczanie jej z zanieczyszczeń przez opady deszczu lub zsuwający się z powierzchni paneli śnieg.

Jeśli decydujemy się na zakup i montaż własnej elektrowni przydomowej, ważne jest znalezienie firmy, która specjalizuje się w fotowoltaice i może zaoferować nam kompleksową obsługę. Jednym z przedsiębiorców, który oferuje swoim klientom pomoc od doboru paneli słonecznych, przez przygotowanie dokumentacji dotacyjnej, po serwis, jest SunCurrent.

Regularna pielęgnacja a żywotność fotowoltaiki

Paneli słonecznych nie trzeba czyścić często. Wystarczy robić to dwa razy w roku i przy użyciu odpowiednich środków, aby na dłużej zachować ich sprawność oraz trwałość. Ponadto zadbanie o odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej do naszych potrzeb i ich właściwy montaż zapewni nam korzystny wpływ na wydajność, a co za tym idzie, produkcję większej ilości energii.