Każde regularnie używane urządzenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To samo dotyczy fotowoltaiki. Nagromadzone zanieczyszczenia zmniejszają jej wydajność nawet o 10-15%. Ponadto, jeśli nie będziemy systematycznie czyścić paneli słonecznych, wzrasta ryzyko wystąpienia uszkodzeń różnych ważnych elementów. Bez właściwej pielęgnacji elektrowni przydomowej narażamy się na konieczność częstszych naprawy, a nawet na wymianę całych instalacji.
Do najczęściej pojawiających się zanieczyszczeń na powierzchni fotowoltaiki zaliczamy kurz, liście, pyłki, piasek i nieczystości pochodzenie zwierzęcego. Na spadek wydajności paneli słonecznych wpływa także zalegający na nich śnieg oraz lód.
Największym zanieczyszczeniom fotowoltaika ulega w porze wiosennej i letniej - głównie ze względu na charakterystyczne dla tego okresu intensywne pylenie.
Zalecane jest, aby panele słoneczne poddawać gruntownemu myciu do dwóch razy w ciągu roku. Pierwsze gruntowne czyszczenie powinniśmy przeprowadzić podczas wiosny, po ustaniu opadów śniegu. Pozwoli nam to usunąć zanieczyszczenia naniesione przez opady w czasie zimy. Kolejne mycie paneli słonecznych zalecane jest późną jesienią. Dzięki temu pozbędziemy się liści, gałęzi oraz różnych związków organicznych.
Dla utrzymania dobrej sprawności instalacji fotowoltaicznej równie ważna jest pora dnia jej mycia. Powinniśmy robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy panele słoneczne nie są nagrzane. Czyszczenie ich w południe, podczas intensywnego nasłonecznienia może uszkodzić ogniwa.
Czyszczenie paneli nie jest trudne, dlatego można robić to samemu. Jednak konieczne jest stosowanie do tego odpowiednich środków i zachowanie szczególnej ostrożności, jeśli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu.
Fotowoltaikę możemy myć specjalistycznymi środkami polecanymi przez producenta, wodą o miękkim odczynie lub łagodnym roztworem wody z octem przy użyciu delikatnej szczotki lub gąbki, np. wykonanej z nylonu. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu smug i zarysowań na powierzchni fotowoltaiki.
Natomiast elektrowni przydomowej nie wolno czyścić:
Jeśli nie chcemy podejmować się czyszczenia paneli samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która posiada odpowiedni sprzęt i wie, jak postępować z powierzchnią paneli. Przy zakupie paneli słonecznych większość firm oferuje roczny serwis konserwacyjny, który obejmuje ich czyszczenie.
Dla zachowania dłuższej sprawności i bezawaryjności fotowoltaiki ważny jest także jej odpowiedni montaż. Panele fotowoltaiczne powinny być mocowane pod właściwym kątem.
W przypadku Polski północnej za optymalne ułożenie paneli uważa się nachylenie o kącie 30-50 stopni. Z kolei w południowym regionie kraju zaleca się, aby kąt mocowania wynosił od 25 a 40 stopni. Pozwoli to nie tylko na uzyskanie większej wydajności instalacji fotowoltaicznej, ale również pozytywnie wpłynie na bieżące oczyszczanie jej z zanieczyszczeń przez opady deszczu lub zsuwający się z powierzchni paneli śnieg.
Jeśli decydujemy się na zakup i montaż własnej elektrowni przydomowej, ważne jest znalezienie firmy, która specjalizuje się w fotowoltaice i może zaoferować nam kompleksową obsługę. Jednym z przedsiębiorców, który oferuje swoim klientom pomoc od doboru paneli słonecznych, przez przygotowanie dokumentacji dotacyjnej, po serwis, jest SunCurrent.
Paneli słonecznych nie trzeba czyścić często. Wystarczy robić to dwa razy w roku i przy użyciu odpowiednich środków, aby na dłużej zachować ich sprawność oraz trwałość. Ponadto zadbanie o odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej do naszych potrzeb i ich właściwy montaż zapewni nam korzystny wpływ na wydajność, a co za tym idzie, produkcję większej ilości energii.
Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.