Od około 20 lat firma Fronius bada i rozwija rozwiązania wodorowe, dzięki czemu jest liderem w dziedzinie innowacji w wytwarzaniu zielonego wodoru. Mając tak bogate doświadczenie, firma zamierza jeszcze wiele dokonać: już w 2020 roku rozpoczęto budowę wodorowego centrum kompetencyjnego w siedzibie firmy w Steinhaus, w Górnej Austrii. Tam w przyszłości firma Fronius skoncentruje swoje siły, aby tworzyć odnawialne rozwiązania w dziedzinie mobilności i energii oparte na wodorze wytwarzanym w ekologiczny sposób.

Eksperci od wodoru zebrani pod jednym dachem

„24 godziny słońca są możliwe, ponieważ sprawiamy, że energia ze źródeł odnawialnych jest dostępna przez całą dobę”, stwierdza Martin Hackl, Global Director Sales & Marketing, Solar Energy, Fronius International. „Technologie urzeczywistniające naszą wizję są już dostępne. Jedną z nich jest wytwarzanie wodoru w procesie elektrolizy. W połączeniu z ogniwem paliwowym wodór ma potencjał zrewolucjonizowania całego zaopatrzenia w energię”. Wodór można elastycznie stosować i łatwo magazynować. Może służyć jako paliwo w komunikacji lub źródło energii do wytwarzania energii elektrycznej i podgrzewania wody. Jest jednak zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju tylko wtedy, gdy wytwarza się go z zastosowaniem energii wiatrowej lub słonecznej. Jest to tak zwany „zielony wodór”.

Miejsce badań i rozwoju

„Centrum kompetencyjne w Steinhaus będzie zapewniać idealne warunki do skoncentrowania naszych zasobów związanych z tematyką wodorową i napędzania naszych badań, rozwoju, produkcji i zbytu systemów H2”, mówi Walter Stockinger, Global Director Research & Development, Solar Energy, Fronius International. „W tym miejscu będą prowadzone także szkolenia i prezentacje dla klientów”. Supernowoczesne przedsiębiorstwo buduje wodorowe know-how także dzięki licznym kooperacjom, innowacyjnym projektom pilotażowym i wymianom z gremiami przodującymi w tematyce wodorowej. Dlatego ta nowoczesna placówka rozwojowa będzie kołem zamachowym innowacyjności i optymalnym otoczeniem do testów i prób najnowszych zastosowań H2.

Wodór odgrywa centralną rolę w szczególności w dekarbonizacji mobilności. Jego zalety są widoczne w przypadku dużych odległości, ciężkich ładunków i krótkich czasów tankowania. Bezemisyjny, cichy i mocny napęd wodorowy ma duży potencjał w zastąpieniu konwencjonalnych silników spalinowych w różnych typach pojazdów, jak autobusy, samochody ciężarowe lub urządzenia do transportu wewnętrznego. W tym celu firma Fronius opracowała już rozwiązanie dostosowane do klienta — Fronius Solhub. Oczywiście, także w Steinhaus powstanie Solhub do tankowania wodorem, wraz z systemem gromadzenia i rekonwersji, a istniejąca flota samochodów zostanie rozbudowana o pojazdy wodorowe.

Eksperci od wodoru zebrani pod jednym dachem

Słońce w zbiorniku z zielonym wodorem

Fronius Solhub , odznaczony w 2020 roku nagrodą „The Smarter E Award 2020” w kategorii „Smart Renewable Energy”, to kompletne, gotowe pod klucz rozwiązanie do generowania, przechowywania, dystrybucji i rekonwersji zielonego wodoru. W procesie elektrolizy z energii słonecznej i wody powstaje zielony wodór, który można przechowywać przez długi czas. Dodatkowym, pozytywnym skutkiem ubocznym jest fakt, że ciepło powstające podczas elektrolizy i rekonwersji można wykorzystać do ogrzewania lub przygotowywania ciepłej wody, co maksymalizuje wydajność systemu.

Coraz więcej producentów pojazdów oferuje już modele lub prototypy napędzane ogniwami paliwowymi. Przykładami są autobusy, samochody ciężarowe, wewnątrzzakładowe pojazdy logistyczne, a nawet pojazdy śniegowe. Teraz trzeba wybudować potrzebną infrastrukturę do tankowania. Dzięki Solhub firmy, gminy i inne organizacje mogą wytwarzać własne paliwo w postaci zielonego wodoru, przeznaczone do napędzania własnej floty pojazdów dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Często dostępne są duże powierzchnie dachowe do montażu instalacji PV i tak można rozpocząć samodzielną oraz ekologiczną produkcję wodoru.

Więcej informacje znajdziesz tutaj »