Inwestycja w panele fotowoltaiczna zapewni długoletnie oszczędności na rachunkach za prąd. Prawidłowo dobrany system PV jest w stanie zwrócić się w przeciągu 5 – 7 lat. Aby jednak tak było, należy wybrać odpowiednie komponenty. Jak dobrać panele fotowoltaiczne? Które urządzenia wybrać i o jakiej mocy?

Jak dobrać panele fotowoltaiczne do domu?

Na czym polega wybór paneli fotowoltaicznych?

Każdy profesjonalny system fotowoltaiczny składa się z tych samych niezbędnych elementów. Są to przede wszystkim panele fotowoltaiczne, falownik (lub mikroinwertery), licznik dwustrefowy podłączany do sieci, okablowanie i części konstrukcyjne. Zastanawiając się nad inwestycją w fotowoltaikę, dobrze jest na samym początku wykonać analizę zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Do najważniejszych parametrów systemu PV należy bowiem jego moc. Czynnik ten jest zresztą bezpośrednio związany z wielkością całej instalacji. Co więcej, oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na pozostałe parametry techniczne paneli fotowoltaicznych i ich rodzaj. W gruncie rzeczy więc na wstępie przed przeglądaniem ofert fotowoltaiki online idealnie jest zbadać własne zapotrzebowanie, wyznaczyć cele energetyczne i sprawdzić warunki instalacyjne. Poniżej po kolei omawiamy każdy z tych etapów wyboru fotowoltaiki – krok po kroku!

co wpływa na opłacalność fotowoltaiki

Dobór paneli fotowoltaicznych – fotowoltaika nadachowa czy nagruntowa?

Wyróżnia się dwie główne rodzaje instalacji fotowoltaicznych ze względu na kryterium rodzaju konstrukcji i miejsca położenia. Pierwszy wybór to fotowoltaika montowana na dachu. Obecnie można instalować panele zarówno na dachach silnie skośnych, lekko skośnych, jak i na dachach płaskich (choć optymalny kąt ustawienia paneli solarnych wciąż wynosi ok. 45 stopni). Instalacja nadachowa z reguły jest prostszym rozwiązaniem. Jej zaletą jest to, że wykorzystuje się powierzchnię, która i tak nie byłaby używana w innych celach (z wyjątkiem niektórych zastosowań stropodachów).

Z kolei drugie rozwiązanie, czyli montaż fotowoltaiki na ziemi, wymaga zastosowania specjalnego stelażu konstrukcyjnego. System zajmuje wtedy więcej miejsca, choć technologia znana z agroturystyki, umożliwiająca jednoczesne korzystanie z modułów PV i uprawę roli w tym samym miejscu, pokazuje, że wszystko jest możliwe. Generalnie rzecz biorąc jednak, systemy nagruntowe będą nieco droższe. To doskonała alternatywa dla gospodarstw, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na instalację na dachu. Panele fotowoltaiczne na ziemi będą też idealnie usytuowane – najczęściej w kierunku południowym i o kącie nachylenia 45 stopni.

W jaki sposób dobrać panele fotowoltaiczne? Moc instalacji PV

Moc instalacji paneli fotowoltaicznych należy wyznaczyć na podstawie dwóch czynników: analizy rocznego zapotrzebowania energetycznego domu oraz indywidualnych celów. O ile to pierwsze dotyczy wyłącznie sprawdzenia rachunków za prąd, o tyle w drugim przypadku warto dokładnie się zastanowić. Często osoby zainteresowane fotowoltaiką pytają, czy lepiej, jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała więcej, czy mniej prądu (lub które rozwiązanie jest „mniej złe”)?

Sprawdzonym sposobem jest celowanie w pełną lub niepełną samowystarczalność prądową. Przeszacowanie zapotrzebowania będzie skutkowała gromadzeniem nadwyżek. Są one przydatne, ponieważ w rozliczeniu prosumenckim gospodarstwa mogą oddawać energię do sieci, aby następnie w zimę, gdy efektywność paneli jest niższa, pobierać taniej prąd. Zbyt duża nadwyżka nie poprowadzi jednak do oszczędności, wpłynie na wyższy koszt początkowy inwestycji i wydłuży okres zwrotu.

Jak wybrać moc paneli PV pod zapotrzebowanie energetyczne?

W polskich warunkach klimatycznych – choć pod względem PV od lat są coraz korzystniejsze – na 1000 kWh przypada około 1250 kWp mocy paneli fotowoltaicznych. Tymczasem średnie zapotrzebowanie na prąd domu jednorodzinnego w Polsce wynosi od 3600 do 4600 kWh w skali roku. Taki rachunek zależy od kilku czynników. Znaczenie ma to, czy w domu są używane sprzęty energooszczędne, czy starszej generacji. Wiele może zmienić korzystanie z elektrycznego systemu ogrzewania i podgrzewania wody oraz kuchenki elektrycznej. Oczywiście liczba domowników też jest nie bez znaczenia.

Załóżmy więc, na potrzeby przykładu, że dom jednorodzinny zużywa 4500 kWh rocznie. Oznacza to, że warto „celować” w system fotowoltaiczny o mocy ok. 5625 kWh. Mniej więcej takie zapotrzebowanie może zapewnić instalacja PV złożona z 20 sztuk polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych o mocy 280 Wp każdy, wysokiej żywotności i gwarancji na wydajność. Koszt samych paneli przy tego rodzaju instalacji będzie wynosił około 10 tysięcy złotych (do systemu trzeba jeszcze doliczyć inwerter, pozostałe sprzęty i okablowanie oraz montaż). Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dofinansowania na fotowoltaikę. Zwrot z inwestycji powinien nastąpić bardzo szybko – możliwe, że już po piątym, szóstym roku od montażu.

Wybór rodzaju paneli fotowoltaicznych

Przy wyborze fotowoltaiki należy też dokładnie poznać różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. To one są kluczowych elementem całego systemu, ponieważ w ich krzemowych półprzewodnikach zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu powstaje prąd (początkowo stały, po przejściu przez inwerter – prąd zmienny). Na stronie Ekofachowcy.pl przygotowaliśmy ranking najlepszych paneli fotowoltaicznych.

Wyróżnia się trzy główne typy paneli solarnych: polikrystaliczne, monokrystaliczne i cienkowarstwowe (amorficzne). Najczęściej używane są dwa pierwsze rodzaje. Panele monokrystaliczne charakteryzują się najwyższą wydajnością. Są łatwo rozpoznawalne ze względu na kwadratowy kształt ogniw i ciemny, czarny kolor. Technologia monokrystaliczna, zgodnie z nazwą, wykorzystuje całe, jednolite kryształy krzemowe. Niestety, rozwiązanie to ma jedną główną wadę – takie panele są zazwyczaj znacznie droższe.

Idealną alternatywą będą panele polikrystaliczne. Modele wyprodukowane z niejednolitych, różnych kryształów krzemowych będą notowały niższą wydajność energetyczną, ale są znacznie tańsze od monokrystalicznych. Ostatecznie wybór instalacji PV ogranicza się do rachunku strat i zysków – jak przy każdej inwestycji znaczenie ma to, aby jak najszybciej się ona zwróciła. Wśród modeli polikrystalicznych łatwo można znaleźć takie panele, które mają doskonały stosunek wydajności do ceny.

Chcesz wiedzieć, kiedy zwróci się Twoja inwestycja w fotowoltaikę? Koniecznie przeczytaj: https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/oplacalnosc-fotowoltaiki

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat: