Inwestycja w system fotowoltaiczny cieszy się coraz większą popularnością. Panele fotowoltaiczne pozwalają na otrzymanie darmowej energii elektrycznej, którą można zasilać sprzęty domowe i nie tylko. Od czego jednak zależy to, czy fotowoltaika się opłaca? Czy warto się zdecydować na instalację PV w 2021 roku?

Czy instalacja fotowoltaiczna naprawdę się opłaca?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych – sposób na darmowy prąd

Głównym podzespołem każdej instalacji solarnej są panele fotowoltaiczne, które składają się z kryształów krzemowych, pełniących funkcje półprzewodników. To właśnie w nich, na skutek padania promieniowania słonecznego, zmianie ulegają właściwości elektronów i zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. W rezultacie powstaje prąd stały, który następnie przechodzi przez falownik (inwerter), aby zostać zmieniony na prąd zmienny.

Do działania instalacji fotowoltaicznej wymagane jest jedynie zainstalowanie odpowiednich komponentów i poprawne połączenie ich ze sobą. Szacuje się, że optymalnie przygotowana instalacja w warunkach polskich jest w stanie zwrócić się już po ok. 7 latach od momentu montażu. Duży wpływ na opłacalność fotowoltaiki ma wybór instalatora – zarówno pod względem poprawności montażu, jak i marży. Warto postawić na firmy z wieloletnim doświadczeniem, które oferują szybki montaż instalacji tak, aby fotowoltaika od razu zaczęła na siebie zarabiać. Wybierając panele fotowoltaiczne w Concept Energy, montaż może rozpocząć się już w ciągu 10 dni.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych – rozliczenie prosumenckie i magazynowanie energii

Ustawa o odnawialnych źródłach energii definiuje bardzo istotne możliwości dla każdego, kto rozważa zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp. Chodzi o tzw. rozliczenie prosumenckie. Prosumentem jest podmiot, który zarówno produkuje energię elektryczną (producent), jak i z niej korzysta (konsument). Panele fotowoltaiczne mają najwyższą efektywność w trakcie sezonu letniego. Wówczas urządzenia są nasłonecznione nawet do 15 – 16 godzin na dobę, generując znacznie więcej prądu, niż w trakcie innych pór roku. Zazwyczaj powstają wtedy nadwyżki. Decydując się na stworzenie profesjonalnej instalacji fotowoltaicznej, wyposażonej w licznik dwufazowy, nadwyżki prądu można oddawać i magazynować w sieci. W zamian za to, jako prosument, otrzymamy zniżki na pobór prądu z sieci zimą, kiedy panele będą działały z mniejszą efektywnością.

Wybór paneli fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji PV

Każda inwestycja musi być jak najbardziej opłacalna – nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych o różnych parametrach wydajnościowych. Ze względu na sposób konstrukcji wyróżniamy trzy główne grupy tych urządzeń: panele polikrystaliczne, monokrystaliczne i amorficzne, czyli cienkowarstwowe. W praktyce jednak najważniejszym parametrem jest stosunek ilości wytwarzanej energii elektrycznej (wynikający z mocy panelu, wydajności, strat mocy) względem ceny zakupu. Z tego powodu nieco bardziej popularne są panele polikrystaliczne – chociaż mają niższą wydajność, niż te stworzone z pojedynczych kryształów krzemowych, są od nich także znacznie tańsze.

Fotowoltaika będzie jeszcze bardziej opłacalna?

W ogólnym rozrachunku na opłacalność instalacji fotowoltaicznych wpływają głównie dwie zmienne wartości – ceny prądu z elektrowni i ceny fotowoltaiki. Technologia solarna jest coraz tańsza na skutek rozwoju technologicznego, upowszechniania się oraz atrakcyjnej polityki celnej. Z kolei ceny prądu w Polsce, rok do roku, są coraz wyższe i sprawiają, że koszty życia również rosną. Jedynym sposobem na uchronienie się przed drakońskimi stawkami i dodatkowymi opłatami (np. opłata mocowa od 2021 roku) jest inwestycja w system fotowoltaiczny.

Materiał Partnera

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.