Fotowoltaika rokrocznie cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na możliwość zminimalizowania kosztów za energię elektryczną i niezależność energetyczną pochodzącą z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Darmowy prąd z energii słonecznej wymaga spełnienia kilku warunków. Co zatem wpływa na jej opłacalność i na co zwrócić uwagę przed montażem własnej instalacji fotowoltaicznej?

Plusy posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2021

Ogromne zainteresowanie inwestycją w fotowoltaikę miało swój początek w Polsce dzięki rządowym programom takim jak Mój Prąd. To właśnie dzięki dotacjom dziesiątki tysięcy zainteresowanych uzyskało dofinansowanie do inwestycji, obejmującą zakup i montaż fotowoltaiki o mocy od 2 do 10 kW na dachach swoich domów. Dobrą informacją jest fakt, że program ma poszerzyć pulę pieniędzy przeznaczoną na dotacje i kontynuować swoją działalność.

Inwestycja w fotowoltaikę dla domu

Położenie geograficzne naszego kraju pozwala na to, aby nasza instalacja fotowoltaiczna była w stanieprzez cały rok produkować optymalną ilość energii. Wyprodukowane nadwyżki energii możemy wykorzystać w ciągu roku, gdy wzrośnie nasze zapotrzebowanie na prąd. To rozwiązanie jest możliwe dzięki podłączeniu do sieci elektroenergetycznej (system on-grid) i odsyłaniu do niej wygenerowanych przez naszą instalację nadwyżek energii.

Istnieją dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznej (on-grid oraz off-grid). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie wielkopolskich specjalistów w zakresie fotowoltaiki - SunErgo: sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid

Plusy posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika dla firm

Warto wspomnieć o tym, że po nowelizacji ustawy OZE i wprowadzeniu Pakietu Prosumenckiego, przedsiębiorcy również zyskali możliwość inwestowania w fotowoltaikę na podobnych zasadach co osoby fizyczne. Firma, która posiada własną instalację fotowoltaiczną nie będzie musiała obawiać się nagłej przerwy w dostawie prądu lub jego niedoboru.

Działają także programy takie jak Energia Plus, które umożliwiające wsparcie inwestycji w fotowoltaikę dla firm. To ogromna szansa na zmniejszenie niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko, a także możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd i zyskanie niezależności energetycznej z własnej instalacji (do mocy 50 kW).

Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na gruncie lub dachu danego przedsiębiorstwa, po czym zakładany jest licznik dwukierunkowy i instalacja podłączana jest do sieci. Wówczas monitorowana jest ilość produkowanej przez instalację energii i zliczenie ile prądu zostało pobieranego z sieci energetycznej. Dodatkowo, przedsiębiorcy mogą sieci odsprzedawać magazynowane nadwyżki energii, co jest dodatkową możliwością wzbogacenia się.

Leasing

Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firm w kwestii sfinansowania własnej słonecznej elektrowni jest leasing, który można wpisać w koszty działalności firmy. To prowadzi do zmniejszenia kosztów podatkowych.

Plusy posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika dla rolników

Plusy z posiadania fotowoltaiki mogą zyskać także właściciele gospodarstw rolnych, którzy przez zautomatyzowaną produkcję rolną tracą fundusze na wysokie rachunki za prąd. Zmniejszenie tych kosztów i zmaksymalizowanie swoich zysków rolnicy mogą zyskać przede wszystkim dzięki bezzwrotnej dotacji z programu Agroenergia, który skierowany jest do właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, którzy przynajmniej od roku zajmują się prowadzeniem gospodarstw, gdzie użytki rolne zajmują powierzchnię 1- 300 ha a moc urządzeń powinna mieścić się w zakresie 10 - 50 kW.

Czy fotowoltaika będzie nam się opłacać?

Zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę, musimy skorzystać z audytu fotowoltaicznego. Dzięki temu dowiemy się, czy mamy szansę na obniżenie naszych rachunków za prąd a także czy nasz budynek i lokalizacja spełnia warunki odpowiednie do montażu paneli fotowoltaicznych (odpowiednia powierzchnia pod panele, brak zacienienia itp.). Podczas audytu zostanie obliczona moc i wielkość planowanej instalacji a także możliwość doliczenia do tego zysków z dotacji.

Materiał Partnera

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

x