Odnawialne źródła energii to korzyść dla środowiska, a także dla konsumentów. Nowoczesne technologie pozwalające na ich wykorzystywanie wpływają na zmniejszenie comiesięcznych opłat przy jednoczesnej wygodzie wykorzystania. To między innymi dlatego instalacje fotowoltaiczne powstają w Polsce niemal jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Dowiedz się, dlatego na dachach polskich domów przybywa nowych „dekoracji” w postaci paneli słonecznych!

Dlaczego Polacy chętnie inwestują w fotowoltaikę?

Opłacalność paneli fotowoltaicznych wciąż rośnie

Gdy panele fotowoltaiczne po raz pierwszy pojawiły się na rynku, wokół technologii narosło wiele obaw i mitów. Wskazywano m.in. na nieopłacalność tego typu instalacji w Polsce – wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą paneli wymaga bowiem słońca, którego w naszym kraju często brakuje. Na szczęście jednak sprawność fotowoltaiki wciąż rośnie wraz z rozwijaniem technologii odpowiedzialnej za przekształcanie energii słonecznej w prąd. Współcześnie panele mają coraz większą moc i bez problemu pracują nawet przy zachmurzonym niebie. Wzrastająca jakość urządzeń przy spadających cenach to jeden z najważniejszych powodów, dla których Polska odnotowuje boom na OZE, a w szczególności na fotowoltaikę.

Dotacje do odnawialnych źródeł energii

Rząd nie próżnuje, jeśli chodzi o zachęcanie Polaków do inwestycji w montaż fotowoltaiki. Obecnie działa kilka różnych metod za ich dofinansowanie. Największym zainteresowaniem cieszą się dotacje z programu „Mój Prąd”. Mają one formę bezzwrotną i stosunkowo łatwo je uzyskać. Poprzednia edycja programu, zakończona w grudniu 2020 roku, pozwalała otrzymać aż 5 tys. zł na montaż instalacji o wielkości do 10 kWp. Była na tyle popularna, że środki skończyły się jeszcze przed jej planowanym zakończeniem. Nowa edycja programu ma ruszyć w 2021 roku, choć jeszcze nie wiadomo, jakie warunki będzie oferować.

Atrakcyjny jest też z całą pewnością program „Czyste Powietrze” oferujący dofinansowanie pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych, wentylacji mechanicznej, ogrzewania elektrycznego i innych przedsięwzięć mających zwiększać wydajność i przyjazność dla środowiska domowych instalacji grzewczych.

Ponadto cenę montażu instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku, co realnie znacznie zmniejsza koszty jej założenia. W wielu miejscach są też dostępne lokalne programy oferujące zarówno bezzwrotne dofinansowanie, jak i preferencyjne kredyty dla wszystkich, którzy chcą przejść na „zieloną” energię ze Słońca – również dla firm!

Koszty produkcji energii słonecznej

Wytwarzanie prądu za pośrednictwem systemu paneli fotowoltaicznych jest w zasadzie darmowe. Montaż instalacji to jednorazowy wydatek, ale nie generuje ona żadnych dodatkowych kosztów serwisu czy utrzymania. Panele są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne, a ich trwałość wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Wzrost ich popularności jest podyktowany między innymi właśnie łatwością utrzymania i możliwością długotrwałego czerpania korzyści z inwestycji.

Umowa prosumencka — możliwość sprzedaży nadwyżek energetycznych

Wielu inwestorów indywidualnych przekonuje też możliwość zostania prosumentem — a więc oddawania do sieci energetycznej wyprodukowanych nadwyżek prądu w zamian za możliwość ich odebrania w późniejszym terminie. Sprawia to, że fotowoltaika staje się znacznie bardziej opłacalna na naszej szerokości geograficznej. Umowa prosumencka pozwala odzyskać:

  • 0,8 kWh przy instalacji o mocy do 10 kW,
  • 0,7 kWh przy instalacji o mocy powyżej 10 kW

za każdą przekazaną do sieci kWh prądu.

W przypadku montażu systemu o odpowiedniej mocy możliwe jest zaspokojenie potrzeb energetycznych budynku przez cały rok w zasadzie bez korzystania z płatnego prądu z sieci.

Panele słoneczne – to się po prostu opłaca!

Trudno odmówić Polakom umiejętności kalkulowania. Obecny czas jest bardzo dobry na inwestycje w OZE, w tym panele słoneczne. Instalacja o odpowiednich parametrach, składająca się z komponentów wysokiej jakości i właściwie zamontowana może się całkowicie zwrócić już po kilku latach! Jeśli chcesz korzystać z darmowej energii, zaufaj ekspertom, którzy zajmują się fotowoltaiką na co dzień. Sprawdź ofertę firmy Boniterm i skorzystaj z fachowego doradztwa przy instalacji.

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat:


x