Jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć wybierając fotowoltaikę jest miejsce jej montażu. Fotowoltaika na dachu? Fotowoltaika na gruncie? Które rozwiązanie będzie lepsze? Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Jakie? Zachęcamy do dalszej lektury. W artykule skupimy się na efektywności, kosztach i innych elementach, które mogą was interesować, w odniesieniu do obu rozwiązań.

Fotowoltaika na dachu kontra fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie

Panele fotowoltaiczne, które montujemy na gruncie możemy zamontować w każdej części działki, która nam odpowiada. Taka instalacja może zająć większą powierzchnię i mieć większy rozmiar niż fotowoltaika dachowa. Z drugiej jednak strony, tego rodzaju instalacja bardziej ingeruje w naszą przestrzeń mieszkalną, zmniejszając nam użytkową część działki i zaburzając jej estetykę. Przeciwko temu rozwiązaniu będzie przemawiało ewentualne zacienienie. Rosnące drzewa, ogrodzenie oraz ewentualne przyszłe budynki. Jeśli wiemy, że w okolicy naszych modułów, w przeciągu najbliższych lat, sąsiad postawi dom, który sprawi, że znajdą się one w cieniu – lepiej z nich zrezygnować i wybrać dach jako miejsce do montażu tego rozwiązania. Fotowoltaika na dachu jest dużo bardziej nasłoneczniona. Decydując się na fotowoltaikę na gruncie, sprawdźcie jakie podłoże ma wasza działka. Luźna, piaskowata gleba może nie utrzymać wysięgników na panele, a ich przewrócenie się i uszkodzenie modułów nie jest czymś czego byśmy chcieli.

Fotowoltaika na dachu kontra fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na dachu

Panele fotowoltaiczne na dachu zajmują zdecydowanie mniej miejsca i nie ograniczają naszej przestrzeni mieszkalnej. Minusem tego rozwiązania jest konieczność dostosowywania się do istniejącej konstrukcji dachu, jego pochyłu i kierunku. Dokładnie, kierunku. Musimy mieć na uwadze stronę, w którą kierujemy nasze panele. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki pod kątem 40 stopni po stronie południowej.

Fotowoltaika na dachu kontra fotowoltaika na gruncie

Wykonaj audyt fotowoltaiczny zanim podejmiesz decyzję

Zastanawiając się nad inwestycją w fotowoltaikę, koniecznie wykonajcie audyt fotowoltaiczny, który pozwoli określić najlepsze, możliwe na waszym dachu bądź działce, warunki dla planowanej inwestycji. W trakcie takiego badania trzeba wziąć pod uwagę kominy, okna dachowe, wywietrzniki i inne elementy wystające.

Fotowoltaika na dachu kontra fotowoltaika na gruncie

Panele fotowoltaiczne – co z ich naprawą i konserwacją?

Instalacje fotowoltaiczne, czy to te montowane na dachu, czy te na gruncie, zwykle nie wymagają częstej konserwacji. Mówi się, że warto myć je raz do roku, gdy zauważymy spadek ich wydajności. W praktyce, zdarza się to jednak rzadko i niewiele osób decyduje się na czyszczenie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o awaryjność modułów fotowoltaicznych, prawdopodobnie jej nie doświadczycie. Psują się niezwykle rzadko. Oczywiście, jeżeli doszłoby do jakiejkolwiek awarii czy konieczności czyszczenia paneli, rozwiązanie problemu będzie dużo łatwiejsze, jeśli nasze panele znajdują się na gruncie. Fotowoltaika na dachu jest jednak mniej narażona na uszkodzenia spowodowane przez czynnik ludzki.

Artykuł Partnera

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

x