Solidarni z UKRAINĄ!

Wiele osób zdążyło się już przekonać, że instalacje fotowoltaiczne potrafią pozytywnie wpływać na jakość życia i funkcjonowania w domu. Jednak co jeszcze ważniejsze – obniżają rachunki za prąd niemal do zera. Dzięki fotowoltaice, która produkuje energię pochodzącą z promieni słonecznych, jesteśmy w stanie prowadzić gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo korzystając wyłącznie z ekologicznego źródła energii.

Falowniki i inne części fotowoltaiczne z hurtowni elektrycznej

Fotowoltaika – czy warto?

Dlaczego warto korzystać z fotowoltaiki? Po pierwsze jest to oszczędność, po drugie przysługa dla środowiska, a po trzecie niezależność od sieci energetycznej. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Jedna inwestycja, na którą można dostać całkiem spore dofinansowanie, będzie owocowała przez długie lata. Każda, nawet podstawowa instalacja fotowoltaiczna, która będzie wykorzystywana przy niewielkim domu, musi zawierać niezbędne elementy. Wszystkie możemy znaleźć w miejscu, jakim jest hurtownia elektryczna fotowoltaika. W końcu instalacja fotowoltaiczna to system elektryczny.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Kluczowe elementy instalacji fotowoltaicznej to panele fotowoltaiczne (słoneczne), nazywane również modułami. Panele te służą zmianie padającego na nie promieniowania słonecznego w prąd stały. Konieczny jest także zakup systemu montażowego, który zapewni bezpieczne i stabilne mocowanie. Ważne, aby użyte konstrukcje były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zawsze instalowany jest także licznik dwukierunkowy. To urządzenie, które zapisuje dane dotyczące poboru energii, jak i rejestruje, ile ze zgromadzonej energii zostało oddane do sieci zbiorczej. Użytkownicy inwestują zwykle również w system monitoring instalacji fotowoltaicznej, który z jednej strony umożliwia podtrzymanie jak najlepszej wydajności instalacji, a z drugiej zaś może mieć realny wpływ na wydłużenie czasu żywotności naszej fotowoltaiki.

Hurtownia elektryczna wsparciem przy wyborze części fotowoltaicznych

Dla wielu osób fotowoltaika to temat zupełnie nieznany. Nowi użytkownicy instalacji często nie wiedzą, co mają kupić i jak wybrać najlepsze elementy. Powinni oni poszukać pomocy w hurtowni elektrycznej, która oferuje części układów fotowoltaicznych. Niemal każda hurtownia elektryczna posiada grono ekspertów, którzy, wykorzystując całą swoją wiedzę i doświadczenie, chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z zakupem niezbędnych elementów instalacji fotowoltaicznej.

Na co należy zwracać szczególną uwagę, kupując poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej? Najważniejsze kwestie, to:

  • marka produktów,
  • okres gwarancyjny,
  • cena elementów,
  • renoma sklepu.

Falowniki w instalacji fotowoltaicznej – jaką pełnią rolę?

Samo urządzenie, jakim jest falownik, kryje się pod wieloma nazwami. Nikogo nie powinno dziwić, że jeśli słyszymy o inwerterze solarnym lub fotowoltaicznym albo przetwornicy, to tak naprawdę chodzi właśnie o falownik.

Trwają spory dotyczące tego, co jest ważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej – panele czy falownik. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba pełnią niezwykle ważne funkcje i jedno bez drugiego nie jest w stanie sprawnie działać. Jak wiemy, moduły fotowoltaiczne produkują prąd stały. Aby móc używać prądu na potrzeby domu i wszelkich sprzętów, musi on być zamieniony na prąd zmienny. Falowniki po to właśnie są – ich zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny i jego synchronizacja z siecią energetyczną. To, co warto wiedzieć o falownikach to fakt, że są bardzo wytrzymałe. Mogą działać bez szwanku nawet do trzydziestu lat. Co więcej, w instalacjach przy niewielkich domach nie potrzebujemy falowników o dużej mocy.

Rodzaje falowników – jaki wybrać?

Każda hurtownia elektryczna posiadająca w swej ofercie falowniki, ma na stanie różne typy i modele tych urządzeń. Urządzenia te mogą występować w wersjach jedno- lub trójfazowych. Ma to bezpośrednie przełożenie na ich moc. Zależność jest w tym przypadku dwustronna. Otóż:

  1. 1. Większe moce wymagają falowników trójfazowych, przy mniejszych wystarczą jednofazowe.
  2. 2. Jednocześnie falowniki trójfazowe są w stanie wytwarzać większą ilość mocy od modeli jednofazowych.

Kolejny podział falowników dotyczy transformatorów. Do wyboru są inwertery transformatorowe i beztransformatorowe. Można również wybrać falownik solarny łańcuchowy, z przeznaczeniem dla mniejszej mocy lub też centralny, dający radę przy większej mocy. Modele falowników mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Istnieje jeszcze jedno rozróżnienie na przetwornice sieciowe, czyli On-Grid oraz wyspowe – Off-Grid. Jeden współpracuje z siecią, drugi nie.

Czy hurtownia elektryczna to dobre miejsce do zakupu części fotowoltaicznych?

W powyższym artykule wielokrotnie wspominaliśmy o hurtowni elektrycznej, jako miejscu, w którym można dokonać zakupu części fotowoltaicznych, w tym falownika. Jednak czy to aby najlepsze do tego miejsce? Naszym zdaniem jak najbardziej. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, hurtownia dysponuje bardzo bogatym asortymentem. Po drugie, części sprzedawane przez hurtownie zwykle są stosunkowo tanie. Po trzecie natomiast, w hurtowni pracują eksperci, którzy chętnie doradzają w kwestii wyboru produktów.

Artykuł Partnera

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.x