Wzrost popularności fotowoltaiki przejawia się nie tylko rosnącą liczbą instalacji przydomowych, ale również coraz większym zainteresowaniem farmami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika daje niezależność energetyczną i pozwala produkować czystą energię elektryczną. Dzięki farmom fotowoltaicznym możemy to robić na ogromną skalę. Jest to nie tylko sposób na odciążenie środowiska naturalnego, ale również na generowanie realnych zysków.

Farma fotowoltaiczna – idealne rozwiązanie dla właścicieli gruntów

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest opłacalna, jakie są koszty i możliwości jej finansowania, oraz jakie warunki i formalności należy spełnić, aby móc wybudować farmę fotowoltaiczną, zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje oparte o panele fotowoltaiczne zajmujące duży, zagospodarowany w tym celu teren. Powierzchnia farm fotowoltaicznych może wynosić od kilkudziesięciu arów do dziesiątek hektarów. Na takiej powierzchni można ulokować instalację fotowoltaiczną o mocy od 0,5 do kilku lub kilkunastu megawatów (MW). Energia wytworzona przez farmę jest zazwyczaj przesyłana do sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne na farmach fotowoltaicznych są montowane na dedykowanych konstrukcjach naziemnych.

Farma fotowoltaicznaFot. Farma fotowoltaiczna / Źródło: Kelly l, Pexels

Budowa farmy fotowoltaicznej – opłacalność, dlaczego warto się na nią zdecydować?

W czasach, kiedy cały świat odwraca się od konwencjonalnych źródeł energii i coraz śmielej spogląda w kierunku OZE, farma fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na stabilny dochód pasywny. Co najważniejsze, dochody z farm fotowoltaicznych są odporne na zmieniającą się sytuację gospodarczą.

Stopa zwrotu z takiej inwestycji jest wyższa niż w przypadku innych, lepiej znanych instrumentów inwestycyjnych. Może wynosić nawet kilkanaście procent. Warto również zaznaczyć, że zapotrzebowanie na energię elektryczną ciągle rośnie, co jest dobrą prognozą dla właścicieli farm fotowoltaicznych.

Powyższe aspekty ekonomiczne oraz fakt, że inwestując w fotowoltaikę, dbamy o środowisko, sprawiają, że jest to atrakcyjny sposób na zagospodarowanie działki. Pamiętajmy, że musi ona spełniać podstawowe dla fotowoltaiki warunki. Działki zalesione lub ze stokiem nachylonym w kierunku północnym nie będą dobrymi miejscami do budowania farmy fotowoltaicznej.

Panel fotowoltaiczny Longi LRS-54 405 W Fot. Źródło: Panele fotowoltaiczne LONGI LRS-54 405 W, z darmową dostawą przy zamówieniu 1 palety, więcej informacji znajdziesz na: https://swatt.pl/pl/59-panele-fotowoltaiczne

Budowa farmy fotowoltaicznej – warunki, formalności i aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę

Farma fotowoltaiczna to inwestycja, która jest sporym przedsięwzięciem pod wieloma względami. Dlatego trzeba spełnić szereg warunków i formalności, aby przystąpić do jej budowy.

Przepisy i wymogi do budowy farmy fotowoltaicznej

Aby móc wybudować farmę fotowoltaiczną, należy uzyskać stosowne pozwolenie. Integralną częścią wniosku są takie elementy jak:

  • projekt koncepcyjny budowy farmy fotowoltaicznej,
  • decyzja środowiskowa, która jest wymagana, gdy obszar przeznaczony na farmę jest większy niż 1 ha,
  • warunki przyłączenia do sieci, które wydawane są przez dystrybutora w ciągu 150 dni od złożenia wniosku.

Ważnym przepisem jest również konieczność uzyskania koncesji na wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł. Taką koncesję przyznaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Wybór lokalizacji do budowy farmy fotowoltaicznej

Oprócz wspomnianych wcześniej aspektów, czyli zacienienia i nachylenia działki, pamiętajmy, że przed przystąpieniem do budowy farmy fotowoltaicznej musimy się zapoznać z zapisami w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Mogą się w nim pojawiać ograniczenia dotyczące tego typu inwestycji.

Kolejnym aspektem, który może nas ograniczyć, jest klasa gruntu. Farma fotowoltaiczna może powstać tylko i wyłącznie na gruncie klasy IV lub gorszym. Oczywiście trzeba też pamiętać o pozornie błahych rzeczach jak dojazd do działki.

Budowa farmy fotowoltaicznej - kontrola inspektoraFot. Budowa farmy fotowoltaicznej — kontrola instalacji / Źródło: Gustavo Fring, Pexels

Farma fotowoltaiczna – koszt

W przeliczeniu na 1 kWp mocy instalacji, farmy fotowoltaiczne są tańsze niż przydomowe instalacje PV. Wynika to ze skali inwestycji i możliwości otrzymania atrakcyjniejszych cen od dystrybutorów komponentów. Obecnie za 1 MW instalacji fotowoltaicznej musimy zapłacić około 3 mln złotych. Stopa zwrotu takiej inwestycji to około 10 lat.

Finansowanie farmy fotowoltaicznej

Możliwości finansowania farm fotowoltaicznych są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim warto poszukać dotacji w Regionalnych Programach Operacyjnych. Środki z RPO 2014-2020 są dostępne również w roku 2022 roku.

Warto zwrócić uwagę również na dofinansowania płynące z Unii Europejskiej. Dobrym przykładem jest program “Bardziej przyjazna dla środowiska bezemisyjna Europa – a Greener, carbon free Europe”. Na OZE ma zostać przeznaczone przynajmniej 30% wszystkich środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W każdym kolejnym roku pojawiają się również coraz ciekawsze możliwości kredytowania farm fotowoltaicznych. Banki widzą, że jest to niezwykle obiecujący obszar. Warunki kredytowania farm fotowoltaicznych są uzależnione od wielu czynników. Mowa między innymi o wkładzie własnym czy też posiadaniu projektu farmy z wygraną aukcją OZE.

Popularny staje się również cowdfunding, czyli finansowanie przez społeczność. Ta metoda finansowania polega na wpłatach drobnych kwot przez inwestorów, którymi zwykle są osoby fizyczne.

Czy farma fotowoltaiczna to dobra i opłacalna inwestycja dla właścicieli gruntów? Podsumowanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, farma fotowoltaiczna to stabilne źródło dochodu pasywnego. Odnawialne źródła energii to nie tylko przyszłość energetyki, ale już teraźniejszość. Możemy być pewni, że takie inwestycje będą jeszcze przez wiele lat wspierane przez Unię Europejską, co zdecydowanie zwiększa ich atrakcyjność. Dla właścicieli odpowiednich gruntów jest to dobry sposób na ulokowanie finansów i stały zysk przez wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy z Hurtownia fotowoltaiczna Swatt.plx