Najwydajniej pracują panele fotowoltaiczne skierowane na południe. Właśnie tam słońce jest najwyżej w ciągu dnia i świeci najmocniej, dzięki czemu energia kinetyczna, która dociera do ogniw, jest w tym przypadku największa. Jak się jednak okazuje, czasami lepszym rozwiązaniem jest wdrożenie fotowoltaiki wschód-zachód. Czym jest, jak wyglądają tego typu konstrukcje PV i kiedy warto wdrożyć to innowacyjne rozwiązanie?

Fotowoltaika wschód-zachód jako alternatywa dla klasycznych paneli

Czym jest fotowoltaika wschód-zachód?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest fotowoltaika wschód-zachód. Mowa o instalacji solarnej, której panele są skierowane zarówno w stronę wschodnią, jak i zachodnią. Stosuje się w tym zakresie różne rozwiązania. Czasami jest możliwe odbieranie promieni słonecznych ze wschodu i zachodu przez te same panele, a w innych przypadkach stosuje się oddzielne moduły dla pracy z promieniami wschodnimi i osobne skierowane ku zachodowi.

Konstrukcje PV warte uwagi

Wielu osobom systemy konstrukcji fotowoltaicznych typu wschód-zachód mogą wydawać się czymś niezwykłym. Użytkownicy mikroinstalacji fotowoltaicznych najczęściej robią wszystko, aby skierować moduły na południe. Zwykle robią słusznie, choć nie zawsze mikroinstalacja skierowana na południe jest najlepszym wyborem. Natomiast jeśli przyjrzymy się farmom fotowoltaicznym w zachodniopomorskim, a tak naprawdę również w każdej innej części Polski i Europy, przekonamy się, że fotowoltaika wschód-zachód to rozwiązanie standardowe. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka:

  • oszczędność przestrzeni – kiedy na jednej konstrukcji PV montujesz panel działający dwustronnie, to tak jakbyś zamontował dwa klasyczne panele na tradycyjnej konstrukcji. Także w przypadku wykorzystania dwóch oddzielnych paneli dla kierunku wschodniego i zachodniego zyskuje się dodatkową przestrzeń. Wynika to z faktu, że jest możliwe umieszczenie modułów obok siebie. W przypadku ekspozycji południowej niezbędne są odstępy między panelami, aby moduły wzajemnie się nie zacieniały,
  • dłuższa dzienna produkcja energii – instalacja z modułami skierowanymi na południe przez kilka godzin pracuje z dużą wydajnością. Jednak ma to miejsce tylko w środku dnia. Natomiast fotowoltaika wschód-zachód to mniej intensywna produkcja energii, jednak trwa ona od rana aż do zachodu słońca,
  • mniejsze wahania intensywności pracy modułów – instalacja południowa jest obciążona dużymi wahaniami intensywności pracy, ze względu na ogromną ilość promieni słonecznych docierających do ogniw w południe, i niewielką lub żadną przez resztę dnia. Ma to negatywny wpływ na stan sieci,
  • często lepsze wykorzystanie energii – wiele podmiotów korzystających z energii, którą dostarczają im farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim, największe zapotrzebowanie energetyczne ma rano i po południu. W takim przypadku intensywna produkcja energii w południe nie ma sensu. To jedna z sytuacji, w której fotowoltaika wschód-zachód jest godnym uwagi rozwiązaniem.

Mocowania do paneli fotowoltaicznych w systemie wschód-zachód

Jeśli zdecydowałeś się już na fotowoltaikę wschód-zachód, wystarczy wybrać odpowiednie konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Systemy PV, które masz do wyboru to:

  • trójkątne konstrukcje PV umożliwiające montaż paneli jednostronnych,
  • pionowe konstrukcje przeznaczone do montażu paneli bi-facial.

Trójkąty to mocowania do paneli fotowoltaicznych przypominające nieco daszki. Umieszczone po jednej stronie konstrukcji panele są skierowane ku zachodowi, a te po drugiej na wschód. Natomiast jeśli chodzi o pionowe konstrukcje fotowoltaika bazuje tutaj na modułach typu bi-facial. Panele są ustawione pod kątem 90 stopni, a obie ich strony są pokryte ogniwami. Dzięki temu jeden panel jest w stanie pobierać energię z obu stron.

Nie ma wątpliwości, że fotowoltaika wschód-zachód to rozwiązanie, któremu warto się przyjrzeć. W niektórych przypadkach stanowi lepszy wybór niż konstrukcje PV zwrócone na południe. Jeśli interesuje Cię budowa instalacji wschód-zachód, pomoże Ci Reca Solar ze Szczecina (reca-solar.pl). Jej oferta to nowoczesne systemy konstrukcji fotowoltaicznych typu trójkąt i pionowych. W ofercie są dostępne też klasyczne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne.

Artykuł Partnerax