Wraz z nadejściem zimy panele fotowoltaiczne często pokrywają się lodem lub warstwą śniegu. Właściciele instalacji zadają sobie wówczas pytanie, czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne i jak należy to zrobić. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszamy do lektury artykułu.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – o czym warto wiedzieć? Fot. elements.envato.comFot. elements.envato.com

Zima a fotowoltaika

W zimie dni są krótsze, często pochmurne i z tego względu instalacje fotowoltaiczne produkują mniej prądu. Szacuje się, że w okresie od listopada do lutego różnica wynosi nawet 75% w stosunku do pozostałych miesięcy roku. Jest to o tyle istotne, że przy tak małej wydajności lód czy śnieg na panelach mają niewielki wpływ na ilość produkowanej energii elektrycznej w tym najzimniejszym okresie roku.

Co więcej, na etapie planowania instalacji uwzględnia się mniejszą produkcję energii elektrycznej w zimie, która jest spowodowana zarówno mniejszym nasłonecznieniem, jak i mogącym zalegać w tym okresie śniegiem. Jednocześnie warto mieć na względzie, że panele są tak projektowane, aby wytrzymywały skrajne warunki atmosferyczne.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – o czym warto wiedzieć? Fot. elements.envato.comFot. elements.envato.com

Czy można odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Tak, odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, jest możliwe ale nie jest konieczne. Jak wynika z wcześniej przytoczonych informacji, ilość prądu, jaką możesz uzyskać po usunięciu śniegu, jest po prostu niewielka. Z drugiej strony, wymagania związane z całym procesem są wysokie, a ryzyko uszkodzenia modułów duże, dlatego jest to po prostu nieopłacalne.

Sam proces pozbywania się pokrywy śnieżnej na panelach wymaga sprzętu, który nie uszkodzi ich nawierzchni. Są to specjalne, miękkie szczotki, które nie pozostawiają rys, zamontowane na długich wysięgnikach. Należy używać ich delikatnie, dlatego też nadają się tylko do usuwania świeżego, lekkiego puchu, a nie wielodniowej zmarzliny. Ponadto, gdy instalacja znajduje się na dachu, trzeba zastosować odpowiednie zabezpieczenia, aby osoba odśnieżająca dosięgnęła do paneli, a przy tym nie spadła.

Natomiast odśnieżanie paneli fotowoltaicznych z zamarzniętej pokrywy śnieżnej czy usuwanie z nich lodu nie jest zalecane, ponieważ nie da się tego zrobić bez ostrych narzędzi. Tego typu przedmioty mogą po prostu naruszyć powłokę, co spowoduje uszkodzenie instalacji. W takiej sytuacji będziesz musiał zakupić nowe panele i, zamiast zaoszczędzić kilka złotych, wydasz kilkaset na ich wymianę.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – o czym warto wiedzieć? Fot. elements.envato.comFot. elements.envato.com

Czy śnieg i lód na pewno nie spowodują szkód?

Panele fotowoltaiczne są wytrzymałe i mogą znosić obciążenie do 550 kg/m2, więc nawet spora pokrywa śnieżna czy lodowa nie narazi ich na uszkodzenia. Ponadto szkło hartowane, którym są pokryte, chroni je przed gradem, pazurami ptaków, a więc także przed niekorzystnym wpływem zimowych warunków pogodowych.

Z uwagi na to, że instalacje są zawsze montowane pod kątem, wystarczy niewielka odwilż, aby pokrywa śnieżna sama zjechała z gładkich powierzchni. Co więcej, czarny lub ciemnogranatowy kolor ogniw krzemowych sprawia, że szybciej pochłaniają energię cieplną ze słońca, a zatem szybko się nagrzewają nawet przy niewielkim nasłonecznieniu. To zaś przyspiesza topnienie i jest całkowicie naturalnym sposobem na samooczyszczanie się paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym.

Jeżeli więc zastanawiasz się, czy można odśnieżać panele fotowoltaiczne, to odpowiedź brzmi: tak, jednak nie musisz tego robić. Zagrożenia i koszty związane z odśnieżaniem znacznie przewyższają zyski. Nie rób więc nic, gdy Twoją instalację zasypie śnieg czy pokryje lód i po prostu poczekaj na cieplejsze dni.

Artykuł Partnera
x