Aby panele fotowoltaiczne działały prawidłowo i wydajnie oraz generowały prąd na optymalnym poziomie, muszą zostać zainstalowane we właściwy sposób, z uwzględnieniem szeregu czynników. W tym celu stworzone zostały specjalne konstrukcje fotowoltaiczne – gotowe rozwiązania montażowe, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał drzemiący we współczesnej fotowoltaice.
Pod pojęciem konstrukcji fotowoltaicznej kryje się często mylnie instalacja fotowoltaiczna. Instalacja składa się z elementów takich jak konstrukcja, panele czy falownik. Konstrukcja to elementy konstrukcyjne umożliwiające stabilny montaż modułów fotowoltaicznych na dachach (spadzistych i płaskich), elewacji budynku lub na gruncie.
Tego typu rozwiązania mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie i mogą zostać wykorzystane wszędzie tam, gdzie planowany jest montaż fotowoltaiki, czyli m. in. w prywatnych domach, blokach mieszkalnych, a także w budynkach należących do firm, przedsiębiorstw produkcyjnych i instytucji.
Podstawowym zadaniem fotowoltaiki jest zamiana energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która będzie mogła następnie zasilać budynki. Konstrukcje fotowoltaiczne mogą się jednak różnić w zależności od miejsca, w którym mają zostać umieszczone. Dzielimy je zasadniczo na dwa rodzaje – konstrukcje przeznaczone do montażu na gruncie oraz rozwiązania przystosowane do instalacji na dachu (płaskim lub skośnym).
Konstrukcje fotowoltaiczne można podzielić także ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W sprzedaży dostępne są rozwiązania m. in. ze stali nierdzewnej i aluminium, konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej. Doskonałej jakości, profesjonalne systemy PV znaleźć można w ofercie polskiej marki enson, która specjalizuje się w dostarczaniu dostosowanych pod projekt rozwiązań m. in. dla farm fotowoltaicznych, instalatorów EPC i inwestorów profesjonalnych.
Najlepszą jakość oferują te wykonane ze stali nierdzewnej. Stal ocynkowana wypada natomiast najsłabiej, gdyż jest podatna na korozję czy negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Wśród dostępnych w sprzedaży rozwiązań znaleźć można także konstrukcje jednopodporowe i dwupodporowe, a także tzw. wiaty fotowoltaiczne (caroporty) – systemy fotowoltaiczne o charakterze wolnostojącym, pod którymi można np. parkować auto.
Fotowoltaika zapewnia szereg istotnych korzyści. Pomimo dość wysokiego kosztu inicjalnego, jej użytkownicy z czasem mogą znacząco ograniczyć wydatki ponoszone na prąd oraz tym samym obniżyć koszty utrzymania domu lub firmy. Do tego, cenę instalacji fotowoltaicznej można obniżyć, korzystając z różnego rodzaju dotacji i ulg dostępnych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm i instytucji. Wreszcie, w fotowoltaikę zdecydowanie powinny zainwestować osoby, które chcą korzystać z prądu wyprodukowanego w zgodzie z zasadami współczesnej ekologii, bez negatywnego wpływu na środowisko.
Artykuł Partnera