Oświetlenie w formie żarówek LED ze względu na swoje liczne zalety cieszy się dużą popularnością. Oszczędność energii, długa żywotność czy ekologiczny charakter to najmocniejsze strony takiego produktu. Jednak żarówki LED różnią się od siebie pod wieloma względami m.in. wielkością, sposobem mocowania, mocą i barwą. Czym kierować się przy wyborze takiego oświetlenia? Jakie czynniki są najważniejsze?

Żarówki LED - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór odpowiedniej żarówki LED nie jest łatwy, ponieważ cechy samego produktu powinny być dopasowane do miejsca instalacji, jak i jej przeznaczenia. Inny charakter powinno mieć oświetlenie w salonie, a jeszcze inne w miejscu wymagającym dobrego doświetlenia np. przy biurku.

Jak wybierać żarówki LED?

Przed zakupem żarówki LED niezbędne jest przeanalizowanie wszystkich cech produktu. Oprócz wielkości czy rodzaju gwintu najistotniejsza jest moc i barwa światła. Te parametry są głównie uzależnione od miejsca, które ma zostać oświetlone i preferencji samych użytkowników. W zależności od jasności czy barwy światła można albo dobrze rozjaśnić wybrane pomieszczenie, albo stworzyć we wnętrzu bardziej przytulną i relaksującą atmosferę. Warto też wybierać sprawdzone miejsca, z dużym wyborem oświetlenia LED renomowanych marek i pomocną opinią fachowców, takie jak Sklep Elus.

Moc żarówki LED

Moc strumienia świetlnego w przypadku oświetlenia LED podawana jest w lumenach (lm). Im wyższa liczba tej jednostki znajdzie się w specyfikacji produktu, tym żarówka będzie dawać więcej światła. Wybierając oświetlenie LED do miejsc, które nie wymagają mocnego oświetlenia (np. salon, przedpokój), można kupić żarówki o mocy 100-300 lm. Jeśli żarówka ma dawać dużo światła (np. nad blatem kuchennym, nad biurkiem, w łazience), lepiej wybrać modele o wyższej mocy w przedziale 400-700 lm. Warto także znać przelicznik lumenów na Waty, ponieważ w tej jednostce podawana jest moc tradycyjnego, jarzeniowego oświetlenia. Otóż liczbę Watów należy pomnożyć przez 10, aby otrzymać wartość liczoną w lumenach, np. żarówka jarzeniowa o mocy 20 W będzie emitować takie światło jak żarówka LED o mocy 2 lm. Zasada jest nieco inna dla oświetlenia powyżej 5 W, ponieważ zmniejsza się wartość oddawanej mocy, np. żarówka jarzeniowa o mocy 75 W będzie mieć podobne parametry do żarówki LED o mocy około 950-1050 lm.

Barwa żarówki LED

Przy wyborze odpowiedniej żarówki LED trzeba wziąć pod uwagę jej temperaturę barwową. Jest ona określona według skali termometrycznej Kelwina (K), która opiera się na barwie światła zjawisk zachodzących w przyrodzie np. 2000 K – ciepła barwa świecy, z drugiej strony skali 30000 K, czyli jasna barwa światła pochodzącego od błyskawicy. Pamiętając o tym, że ciepła barwa daje mniej światła, ale tworzy przytulną przestrzeń sprzyjającą relaksowi, a zimna będzie odpowiednia do miejsca pracy i surowych przestrzeni, typy żarówek LED ze względu na temperaturę barwową, można podzielić na:

  • poniżej 3500 K – światło ciepłe, nieco żółte
  • między 3500 a 5000 – światło neutralne, chłodne lub uniwersalne
  • powyżej 5300 K – światło zimne, białe

Praktyczne cechy żarówek LED

Żarówki LED przyjmują też bardziej nowoczesne formy. W sklepach jest dostępne oświetlenie jednokolorowe i wielokolorowe RGB, których barwę można zmieniać w zależności od potrzeb. Coraz większą popularnością cieszą się żarówki LED z funkcją ściemniania, co daje lepszą kontrolę nad intensywnością światła.