Nowoczesne biura wymagają innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych. Dziś równie ważne jak zapewnienie komfortu widzenia jest dostarczenie światła o widmie maksymalnie zbliżonym do naturalnego światła dziennego. Jakie są zasady projektowania zdrowego, funkcjonalnego oświetlenia? I jak dobierać właściwie oprawy? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

biuro przyjazne pracownikowi czy to mozliwe

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie stanowi niezwykle ważny element każdego środowiska pracy, ponieważ pozwala w znacznym stopniu przeciwdziałać negatywnym skutkom długotrwałej ekspozycji na światło sztuczne. Tradycyjne podejście do zagadnienia koncentruje się przede wszystkim na widoczności, minimalizacji efektu olśnienia, równomierności oświetlenia, dobrym oddawaniu barw i bezpieczeństwie fotobiologicznym.

Oświetlenie w służbie człowieka

Od czasu odkrycia zależności między oddziaływaniem światła dziennego na człowieka a rytmem dobowym branża oświetleniowa ma nowe zadanie. Dlatego w projektowaniu oświetlenia zgodnego z ideą Human Centric Lighting ważne są natężenie światła, jakość i skład widma światła oraz czas ekspozycji. Warto pamiętać, że odpowiednia ilość energii światła niebieskiego w godzinach porannych wspomaga produktywność i koncentrację pracowników. Natomiast po południu zwiększone promieniowanie czerwonych fal widma światła uruchamia proces uwalniania melatoniny, ułatwiając tym samym relaks i regulując naturalny rytm dobowy. Dzięki technologii LED można nie tylko znacząco obniżyć wydatki na energię elektryczną, lecz przede wszystkim zapewnić pracownikom większą wygodę pracy. Wysokiej jakości oprawy LED projektowane w zgodzie z ideą HCL to lepsze i zdrowsze światło. Zapewnia ono dobre samopoczucie użytkowników, dbając o ich komfort i wspierając koncentrację. Jednak aby mieć pewność, że wybrane rozwiązania oświetleniowe spełniają najwyższe normy (zob. fot. 1), należy polegać na wynikach specjalistycznych badań. W tej kwestii warto zaufać doświadczonemu i wiarygodnemu producentowi.

biuro przyjazne pracownikowi czy to mozliwe2

Najwyższa jakość i wyjątkowy styl

Jednym z liderów we wdrażaniu opraw w technologii LED jest ES-SYSTEM. Oferuje on swoim klientom innowacyjne rozwiązania oświetleniowe poprawiające komfort życia, zapewniające lepszą wydajność i energooszczędność. Bogate portfolio firmy obejmuje szeroki wybór produktów doskonale sprawdzających się w zróżnicowanych przestrzeniach, także biurowych. ES-SYSTEM wprowadził do całej gamy swoich opraw technologię CIRCADIAN, czyli jeden z najbardziej zaawansowanych systemów sterowania naśladujący spektrum światła słonecznego. Wśród produktów firmy dużą popularnością cieszą się oprawy zwieszane, jak WHY, LUNA czy system FX, które w wersji CIRCADIAN pobudzają efektywność, kreatywność i czujność, ograniczając przy tym negatywne skutki braku dostępu do światła dziennego. W komfortowych biurowcach bardzo ważna jest również estetyka wnętrz. Ogromnymi zaletami opraw zwieszanych są ich wielofunkcyjność i różnorodny design pozwalające tworzyć niepowtarzalne aranżacje świetlne. Eleganckie systemy TRIANGLE, 6000 FLOW, industrialne oprawy COSMO czy KRYPTON lub stylizowane RETRO idealnie wpisują się w każdy wystrój zarówno jako oświetlenie podstawowe, jak i dekoracyjne.

 

Inteligentne rozwiązania

Zastosowanie inteligentnych systemów sterowania to najlepszy sposób na optymalizację warunków pracy przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej nawet do 70%. Dedykowane i łatwe w obsłudze rozwiązania umożliwiają automatyczne dostosowanie oświetlenia do ilości światła naturalnego oraz zmiennych potrzeb użytkowników przestrzeni. Nowoczesne oprawy oraz zaawansowane systemy sterowania ES-SYSTEM pozwalają pogodzić potrzeby pracowników, inwestorów, projektantów oraz zarządców obiektów biurowych. Środowisko pracy oświetlone zgodnie z założeniami HCL przekłada się na komfort psychofizyczny oraz efektywność użytkowników. Natomiast starannie dobrany design opraw podkreśla charakter miejsca i podnosi jego prestiż.

ES-SYSTEM