Historia firmy Beghelli to numery patentów oraz kolejne kamienie milowe które zostały postawione na drodze do miejsca, w którym teraz znajduje się rynek oświetlenia awaryjnego. Już w połowie lat 80 XX wieku włoska firma wprowadziła do masowej produkcji oprawy oświetlenia awaryjnego wyposażone w AutoTest oraz system centralnego testowania i monitoringu opraw – CentralTest. Były to pierwsze tego typu rozwiązania, które z czasem stały się ogólnoświatowym standardem. Czy dziś ktoś sobie wyobraża jakikolwiek obiekt komercyjny, użyteczności publicznej czy przemysłowy w którym nie ma monitoringu oświetlenia awaryjnego? W 1995 r. jako pierwsza, Beghelli wdrożyła bezprzewodowy system testowania opraw awaryjnych, a niecałe 10 lat później - również jako pierwsza – zadebiutowała z radiowym systemem monitoringu i zarządzania oświetleniem. W ciągu 17-stu lat stosowane urządzenia komunikacji radiowej ewoluowały do trzeciej generacji a lista referencyjna zrealizowanych obiektów rozrosła się do kilkuset pozycji.
W aktualnej ofercie Beghelli znajdują się nowoczesne systemy monitoringu oświetlenia awaryjnego, zarówno te klasyczne z transferem danych po magistrali, jak i radiowe, czy te które wykorzystują linię zasilającą do przesyłu informacji. W produkcji wysokiej klasy centralnych baterii napięcia stałego 24VDC oraz 230VDC specjalizuje się niemiecki zakład Beghelli Prazisa.
Klasyczne już rozwiązanie cyfrowego monitoringu oświetlenia awaryjnego rozszerzone o możliwość zarządzania oświetleniem podstawowym. Magistrala danych prowadzona z centrali do poszczególnych opraw, maksymalnie 128. Przy połączeniu obowiązuje topologia hierarchiczna. W przypadku większej ilości opraw centrale mogą być łączone przy pomocy protokołu RS485 lub w chmurze NuBe Beghelli Cloud – można wtedy rozszerzyć system do dowolnych rozmiarów. Z kolei aplikacja B.connect pozwala na szybkie zarządzanie systemem z poziomu własnego smartfona. W trakcie pierwszego uruchomienia centrala automatycznie wczytuje adresy ID wszystkich zainstalowanych opraw.
Oprawy oświetlenia awaryjnego pracujące w systemie Logica charakteryzują się programowalnym – również przez użytkownika – czasem pracy, czasem autonomii czy wielkości strumienia oraz obieralnym trybem pracy SE/SA (praca „na ciemno” / „na jasno”).
Ponieważ protokół komunikacyjny jest oparty na DALI, system Logica może również zarządzać oświetleniem podstawowym, wyposażonym w tego typu zasilacze. Daje to możliwość obniżenia kosztów inwestycji oraz unifikację urządzeń służących do zarządzania oświetleniem podstawowym oraz awaryjnym.
W systemie komunikacji radiowej FM można zarządzać każdą pojedynczą oprawą z osobna lub grupą / grupami opraw. Centrala koordynuje przepływ informacji w systemie składającym się nawet z 992 opraw oświetlenia awaryjnego i podstawowego. W przypadku większej ilości opraw centrale mogą być łączone w chmurze NuBe Beghelli Cloud – możemy wtedy rozszerzyć system do dowolnych rozmiarów. Kontrola i zarządzanie całością odbywa się wtedy z wirtualnego panelu użytkownika. Sceny mogą być również wywoływane z wewnętrznego kalendarza lub zegara astronomicznego. Z kolei aplikacja B.connect pozwala na szybkie zarządzanie systemem z poziomu własnego smartfona.
Komunikacja central z urządzeniami odbywa się dzięki zastosowaniu protokołu Zigbee w standardzie IEEE 802.15.4, przy wykorzystaniu transmisji - wywodzącej się z laboratoriów wojskowych - SFH-DSSS w zakresie częstotliwości 2.400-2.863 GHz na 16 kanałach zmienianych losowo co 10ms. System korzysta z topologii sieci typu „Mesh”. Sieć „Mesh” tworzy wiele routerów, które zasięgiem mogą obejmować znacznie większą powierzchnię niż pojedyncza antena. Routery łączą się ze sobą i tworzą jedną sieć, dając użytkownikowi wrażenie jakby łączył się cały czas z jednym urządzeniem dostępowym.
W naszym przypadku każda oprawa oświetleniowa z modułem komunikacji radiowej staje się routerem sieci „Mesh”, odbiera, wzmacnia sygnał i przesyła go do pozostałych opraw – routerów, tworząc sieć o zasięgu znacznie większym niż potrafiłaby stworzyć sama centrala. Ponadto sama sieć jest bardziej niezawodna gdyż, w razie awarii jakiejkolwiek oprawy-routera, jej funkcje może przejąć sąsiednia oprawa-router.
Każda centrala wyposażona jest w abonamentową kartę SIM opłacaną przez Beghelli. Dzięki takiemu rozwiązaniu, konfiguracja oraz uruchomienie mogą być wykonane zdalnie, bez konieczności wizyty technika na obiekcie. Również prace serwisowe, nawet w najodleglejszych lokalizacjach, mogą być wykonane natychmiast po otrzymaniu zlecenia.
System Cablecom - to połączenie zalet cyfrowego systemu monitoringu wykorzystującego transmisję danych po magistrali, z brakiem konieczności budowania dodatkowej magistrali sterującej, jak ma to miejsce w systemach bezprzewodowych. Jak to możliwe? Cała komunikacja w tym systemie odbywa się z wykorzystaniem linii zasilającej 230VAC.
Do centrali można podłączyć maksymalnie 32 oprawy oświetlenia awaryjnego. W przypadku systemów z większą ilością opraw należy proporcjonalnie zwiększyć ilość central. Wszystkie centrale można z sobą połączyć i zarządzać nimi z chmury NuBe Beghelli Cloud. Ilość central jak i opraw w tak złożonym systemie jest nielimitowana.
Programowanie systemu zostało uproszczone do minimum. Można je wykonać bezpośrednio z panelu centrali lub poprzez aplikację na urządzenia mobilne - B.connect.
Infinity mode – tryb w systemie Cablecom zapewniający nieskończony czas autonomii opraw oświetlenia awaryjnego Beghelli.
Dzięki technologii komunikacyjnej Cablecom, która umożliwia wykorzystanie przewodów zasilających do cyfrowej transmisji danych, w przypadku lokalnego zaniku napięcia, wykrycie usterki poprzez wejście Infinity uruchamia pracę awaryjną opraw. Po wygaśnięciu nominalnej żywotności baterii, Cablecom Bus zapewnia energię niezbędną do utrzymania opraw z aktywowanym trybem Infinity (przy zmniejszonym strumieniu świetlnym i pod warunkiem, że linia Cablecom BUS jest zasilana). Infinity mode to funkcja zwielokrotniająca bezpieczeństwo, niezbędna wszędzie tam, gdzie oświetlenie awaryjne powinno działać przez nielimitowany wielkością akumulatora, czas.
SICURO LG 230/24 to scentralizowany system zasilania oświetlenia awaryjnego z funkcjami diagnostycznymi oraz automatycznymi testami zadziałania i autonomii. Wyjątkowa elastyczność pozwala na komponowanie systemu mieszanego złożonego zarówno z modułów 230V jak i modułów 24V przy użyciu centralnych baterii SICURO LG 230 i SICURO LG 24. Możliwe jest też dołączenie do systemu opraw używanych do oświetlenia ogólnego, tak aby pracowały również w trybie awaryjnym. Wystarczy tylko wyposażyć je w odpowiedni moduł.
Systemy SICURO LG 230/24 można zintegrować z BMS (Building Management System), tak aby wszystkie instalacje budynku były spięte w jeden, nadrzędny system nadzoru. Ten sam efekt można uzyskać konfigurując system SICURO w NuBe Beghelli Cloud. Każda oprawa oświetleniowa jest w stanie przeprowadzić diagnostykę wymaganą przez standard UNI 11222. W tym celu komunikuje się indywidualnie z centralą, wykorzystując do tego linię zasilającą. Transmisja jest zakodowana cyfrowo, tak aby była odbierana tylko przez te urządzenie, dla których została przeznaczona. Dzięki zastosowaniu tego typu technologii, systemy SICURO LG 230/24 nie potrzebują dodatkowej magistrali komunikacyjnej.
Dzięki NuBe Beghelli Cloud możliwe jest zarządzanie złożonymi i bardzo dużymi systemami oświetleniowymi, mogącymi składać się z dowolnej ilości central różnego typu (CBL/LG/LGFM/LGFMSD), a co za tym idzie – praktycznie z nieskończenie wielu opraw.
Zgodnie z konsekwentnie wdrażaną nową technologią, natywnym systemem we wszystkich oprawach oświetlenia awaryjnego oznakowanych jako Central Test (CT) jest CBL. System ten może komunikować się z centralą CBL bez konieczności instalacji dodatkowej magistrali, dzięki transmisji danych poprzez linię zasilającą 230VAC. Z kolei systemy LGFM/LGFMSD wykorzystują bardzo wydajny i bezpieczny protokół transmisji radiowej, którego geneza sięga laboratoriów wojskowych. Systemy te umożliwiają połączenie centrali z dedykowanymi oprawami bezprzewodowo, w prosty i szybki sposób. Dostosowanie opraw z serii CT do pracy w systemach radiowych odbywa się poprzez wpięcie do oprawy modułu komunikacji radiowej. W podobny sposób możemy oprawę CT przekształcić w oprawę LG czy też DALI. Wystarczy użyć dedykowanego interfejsu komunikacyjnego, instalowanego do gniazda wewnątrz oprawy.