Rozwijający się świat i przemysł stawiają przed elektromonterami nowe wyzwania, do których potrzeba nie tylko innego niż dotychczas podejścia, ale także całkiem nowego sprzętu pomiarowego. Przeskok ten najlepiej widać w elektromobilności i odnawialnych źródłach energii, gdzie napięcie 1000 V DC już dawno zostało przekroczone.

Fot. 1. Pomiary przy użyciu Sonel CMP-1015-PV i adaptera Sonel AHV-3Fot. 1. Pomiary przy użyciu Sonel CMP-1015-PV i adaptera Sonel AHV-3

Z pomocą przychodzi firma Sonel, oferując wysokonapięciowy adapter AHV-3, który umożliwia bezpieczne pomiary napięć DC aż do 3000 V. Słowo „bezpieczne” nie zostało tu użyte przez przypadek – sama możliwość pomiaru to nie wszystko, ważna jest także ochrona użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym. Dla firmy Sonel jest to podstawą tworzenia mierników. Dlatego też adapter Sonel AHV-3 posiada rekordową w swojej dziedzinie kategorię pomiarową CAT III 3000 V DC, zgodną z normą IEC 61010-1. To czyni Sonel AHV-3 pierwszym na świecie tak bezpiecznym adapterem napięciowym, który można zastosować podczas pomiarów z zastosowaniem mierników cęgowych lub multimetrów.

Adapter dla fotowoltaiki i stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Z wysokimi napięciami spotykamy się w instalacjach fotowoltaicznych, gdzie mogą one dochodzić nawet do 1500 V DC. Musimy pamiętać, że zgodnie z normami IEC 61010-1 czy IEC 61730-1 nasz miernik powinien posiadać kategorię pomiarową przynajmniej CAT III. Analogiczną sytuację mamy przy stacjach ładowania pojazdów EVSE – stacje te są traktowane jako stałe wyposażenie instalacji elektrycznych, czyli również powinny być kategorii CAT III.

Osiągnięty poziom bezpieczeństwa Sonel AHV-3 pozwala nam na używanie adaptera zgodnie z CAT IV do 2000 V DC, czyli bez problemu w sieciach trakcyjnych z takim napięciem, oraz wszędzie tam, gdzie w obiekcie występują specjalne instalacje o napięciu poniżej kategorii pomiarowej adaptera.

Pełna kompatybilność z miernikiem cęgowym Sonel CMP-1015-PV

Sonel AHV-3 idealnie współpracuje z cyfrowym miernikiem cęgowym do instalacji PV Sonel CMP-1015-PV – wszystko dzięki specjalnemu uchwytowi umożliwiającemu montaż adaptera na cęgach pomiarowych. Taki zestaw sprawia, że pomiary są znacznie wygodniejsze, a obsługa – prostsza. Dodatkowo Sonel CMP-1015-PV posiada specjalną funkcję HVDC, po której włączeniu wyniki z adaptera są automatycznie przeliczane na rzeczywiste napięcie na badanym obiekcie. W połączeniu z wbudowanym w miernik rejestratorem i aplikacją mobilną dostajemy niespotykanie wszechstronne urządzenie pomiarowe, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Fot. 2. Adapter Sonel AHV-3 zamontowany na cęgach pomiarowych Sonel CMP-1015-PVFot. 2. Adapter Sonel AHV-3 zamontowany na cęgach pomiarowych Sonel CMP-1015-PV

Współpraca Sonel AHV-3 z innymi urządzeniami

Adapter współpracuje również z innymi miernikami cęgowymi- miernikiem widełkowym prądu AC Sonel CMP-200F oraz Sonel CMP-3000. AHV-3 można ponadto podłączyć do zwykłych multimetrów, które są kompatybilne z jego technologią, np. multimetru przemysłowego Sonel CMM-40. Co prawda wynik pomiaru trzeba w tym przypadku korygować samodzielnie o współczynnik korekcyjny, ale pozwala to wykorzystać już posiadane urządzenia do pomiarów powyżej 1000 V DC.

Bartosz Fijałkowski
Sonel S.A.x