Nowoczesne systemy automatyki budynków zapewniają użytkownikom nie tylko oszczędność energii i wygodę, ale coraz częściej przyjmują na siebie funkcje rozrywkowe i komunikacyjne. Zaczynają umilać czas centralnie sterowaną muzyką i pozwalają komunikować się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Powstaje w ten sposób prawdziwy świat dźwięków dla apartamentu, domu czy biura. Ten nowy, niezwykle dyskretny, a jednak wszechobecny system, to Busch-AudioWorld.

Rozszerzenie zasilacza (możliwe zastosowanie max. 3 rozszerzeń do jednostki centralnej) Rozszerzenie zasilacza (możliwe zastosowanie max. 3 rozszerzeń do jednostki centralnej)

O nowoczesnych, inteligentnych systemach nagłośnienia pomieszczeń myśleć trzeba zawczasu. Z takim wyprzedzeniem, by architekt i projektant instalacji byli w stanie nanieść całe rozwiązanie na plany. Niezbędne okablowanie, choć niezwykle proste, powinno zostać ukryte pod tynkiem. Podobnie jak pozostałe instalacje elektryczne czy automatyki budynku. Na szczęście dla tych, którzy zdecydują się na dyskretne nagłośnienie kilku pomieszczeń w domu po zakończeniu budowy, sprawa nie jest przegrana. Istnieją bowiem rozwiązania umożliwiające korzystanie z zalet AudioWorld bez konieczności kucia ścian. Rozwiązanie nie jest już tak zaawansowane, jak w przypadku kompletnego systemu, jednak instalację można przeprowadzić bardzo szybko i niemal bezinwazyjnie.

Mieszkanie wypełnione dźwiękiem

System Busch-AudioWorld to kompletne rozwiązanie firmy ABB, które umożliwia całościowe nagłośnienie dużego apartamentu, całego domu, niewielkiego biura lub kliniki, na przykład dentystycznej. W każdym pomieszczeniu znajdują się niewielkie odbiorniki oraz głośniki, a sercem systemu jest jednostka centralna, z której rozprowadzany jest sygnał do wszystkich urządzeń wpiętych do układu. Jest ona na tyle estetycznie wykonana, by można było bez problemu postawić ją na szafce ze sprzętem audio. To najlepsze miejsce dla tego elementu systemu, bowiem obok stereofonicznego tunera radiowego, który pozwala zaprogramować osiem stacji, jednostka centralna wyposażona jest w niewielki wzmacniacz i dwa wejścia liniowe. Dzięki nim do systemu można wpiąć dwa dodatkowe źródła dźwięku, na przykład odtwarzacz CD i MP3.

Dyskretny świat dźwięków dla domu i biura

Słuchaj tego co lubisz

Działanie całości jest bardzo proste i intuicyjne. Po podłączeniu jednostki centralnej trzeba ją zaprogramować, zapisując ulubione stacje radiowe i podłączyć dodatkowe urządzenia. Do gniazda podpiąć należy także niewielką antenę, dzięki której sygnał radiowy jest naprawdę zadowalający. Później o tym elemencie układu można niemal zapomnieć, bo głównie funkcjami zarządza się z urządzeń wpiętych do systemu, znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach. Na ich panelach sterowania wybiera się jedną z ośmiu stacji radiowych, sygnał zewnętrzny lub interkom głośnomówiący - co jest kolejnym, niezwykle atrakcyjnym elementem systemu.
Interkom pozwala na swobodną komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami, których może być w sumie 15. Do sposobu instalacji i możliwych konfiguracji systemu wrócimy jednak nieco później.

System kompatybilnych elementów

Obok jednostki centralnej, system do prawidłowego działania potrzebuje kilku innych elementów. Przede wszystkim, w każdym pomieszczeniu muszą znaleźć się jednostki lokalne do kontroli nagłośniania i nastawiania stacji radiowych. Najprostszą ich wersją są urządzenia analogowe, wyposażone w przyciski sterowania natężeniem dźwięku oraz przełącznik dający możliwość wyboru pomiędzy źródłem zewnętrznym, a radiem oraz pozwalający na wybranie jednej z ośmiu zaprogramowanych w jednostce centralnej stacji radiowych. Nieco bardziej rozbudowaną wersją jest odbiornik wyposażony dodatkowo w interkom głośnomówiący (a więc również w mikrofon) oraz dość duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Poza tym, urządzenie ma również wbudowany programowalny alarm i możliwość ustawienia wyłączenia wykorzystywanej funkcji o określonej godzinie.
Oczywiście każdy odbiornik musi być obowiązkowo wyposażony w głośnik, który jest odrębnym elementem systemu. Standardowa oferta Busch-AudioWorld przewiduje dwa rodzaje głośników - mały, montowany w typowej puszcze montażowej 60 mm oraz sufitowy, nieco szerszy i o większej mocy. Do każdego odbiornika można podłączyć dwa głośniki, uzyskując w ten sposób dźwięk stereofoniczny. Ponieważ jednak jednostka centralna jest w stanie samodzielnie obsłużyć tylko pięć urządzeń, aby rozbudować system należy do obwodu włączyć wzmacniacze. Każdy z nich pozwala na podłączenie kolejnych pięciu odbiorników, natomiast moc wyjściowa jednostki centralnej pozwala na zbudowanie układu zawierającego maksymalnie trzy wzmacniacze.
Elementem dodatkowym może być niezależne wejście audio, służące do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku (CD, DVD, MP3). Poza tym, system oferuje wiele akcesoriów i elementów wykończeniowych, nakładek, ramek, osłon głośników, gniazd wejścia do systemu czy końcówek umożliwiających podpięcie zupełnie niezależnych głośników. Urządzeniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest stacja mikrofonowa, przygotowana do postawienia na biurku i swobodnej obsługi bez konieczności podchodzenia do odbiornika zamontowanego na ścianie. Poza wyglądem i konstrukcją pozwalającą na znaczną wygodę podczas wykorzystania interkomu, stacja mikrofonowa ma identyczne funkcje, jak odbiornik z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.

Praktyczne zastosowanie

Konsola z mikrofonem Konsola z mikrofonem

Zastosowań systemu Busch-AudioWorld może być bardzo wiele. ABB rekomenduje jednak trzy z nich: do mieszkań i małych biur; do sklepów typu butik, gdzie dyskretna muzyka wytwarza odpowiedni nastrój oraz do klinik lub kancelarii prawnych, w miejsca gdzie nieodłącznym miejscem jest poczekalnia, w której muzyka stanowi nie tylko tło, ale pozwala także zagłuszyć dźwięki dobiegające zza drzwi gabinetów.
Sposób wykorzystania systemu w domu wydaje się najbardziej zrozumiały. Muzyki, której źródło znajduje się zazwyczaj w salonie lub pokoju gościnnym, swobodnie można słuchać w całym domu, niezależnie w każdym pokoju, do którego doprowadzimy „kabel”. Funkcja interkomu nie jest w tym przypadku szeroko wykorzystywana, choć nie trudno wyobrazić sobie luksusu jaki ma serwująca obiad mama i nawołująca po wszystkich pokojach członków rodziny. Dzięki Busch-AudioWorld po naciśnięciu jednego przycisku powiadomi od razu wszystkich domowników, bez względu na to, gdzie w danej chwili są. Podobnie jest w przypadku małych biur, choć może treść komunikatu będzie odmienna. W takim zastosowaniu szef może skorzystać ze stacji mikrofonowej, dzięki której będzie mógł szybko i bez zbędnego przemieszczania się zamienić kilka zdań z dowolnym pracownikiem lub osobiście zaprosić go do siebie, ewentualnie przekazać komunikat jednocześnie do wszystkich pokoi objętych systemem. Poza tym, funkcja automatycznego wyłączenia aktywności urządzenia o określonej godzinie może być przydatna, zarówno w sypialni, gdy lubimy jak muzyka towarzyszy nam przy zasypianiu, jak i w biurze, gdyż niepotrzebnie grające radio po zakończeniu pracy bezproduktywnie zużywa energię.
W pełnej krasie rozwiązanie ABB ukazuje się dopiero w przypadku zastosowania na przykład w klinice dentystycznej lub większej kancelarii prawnej. Oczekującym na swoją kolej pacjentom czy petentom dyskretnie czas umila muzyka, a jednocześnie nie trzeba w szeroko otwartych drzwiach wywoływać „pana Kowalskiego”, który jest następny w kolejce. Krótki komunikat z gabinetu na chwilę wyciszy muzykę tak, by osoby - w cichej zazwyczaj poczekalni - dokładnie go usłyszały. Stacja mikrofonowa, ulokowana w recepcji, pozwala na wygodny kontakt z każdym gabinetem, a funkcja interkomu multiroom pozwala również konsultować się pomiędzy poszczególnymi gabinetami. Każde z urządzeń daje możliwość wyłączenia wywołania, jeśli tylko jest taka potrzeba. Dzięki temu w czasie trudniejszego zabiegu czy bardzo ważnej rozmowy nikt nie przeszkodzi prośbą o konsultację. Niemniej ważnym aspektem jest fakt, że dyskretna muzyka w poczekalni skutecznie wytłumia dźwięki, jakie mogą dochodzić zza zamkniętych drzwi. W przypadku kliniki stomatologicznej ma to niebagatelne znaczenie dla samopoczucia pacjenta, który za chwile usiądzie na dentystycznym fotelu, natomiast w gabinetach prawników często załatwia się sprawy, o których nie powinny słyszeć osoby nieuprawnione.

Głośnik sufitowy 5’’ Głośnik sufitowy 5’’

Tego typu zastosowań można znaleźć znacznie więcej. ABB prowadzi rozmowy między innymi ze szpitalami, które są zainteresowane skutecznym i szybkim systemem komunikacji pomiędzy dyżurującą pielęgniarką, a pacjentami w salach. A Busch-AudioWorld spełnia te oczekiwania doskonale.
Zupełnie innym zastosowaniem, choć wykorzystującym system ABB są rozwiązania dla małych sklepów i butików. Te rozwiązania są o wiele prostsze i wykorzystują mniej elementów. Przede wszystkim cały układ nie wymaga zastosowania jednostki centralnej, a wszytko opiera się na wzmacniaczu. Jako źródło dźwięku można podłączyć samodzielne radio (patrz ramka) lub wpiąć do sieci gniazdo wejściowe i podłączyć dowolne urządzenie grające (np.: radio, CD, DVD, MP3). Do wzmacniacza można przyłączyć aż 16 głośników. Instalując w układzie dodatkowe wejście oraz analogowy odbiornik, można wprowadzić dwa źródła dźwięku i za pomocą jednego klawisza przełączać się między nimi.

Nieograniczone możliwości

Kombinacja: wyłącznik/wzmacniacz Busch - AudioWorld Kombinacja: wyłącznik/wzmacniacz Busch - AudioWorld

System ABB Busch-AudioWorld jest niezwykle elastyczny, więc opisanie wszystkich możliwości jego wykorzystania nie jest możliwe. Często zdarza się bowiem, że użytkownicy sami wykazują się ogromną kreatywnością w budowaniu systemu z podstawowych elementów w taki sposób, że inżynierom z ABB ani konstrukcja układu, ani jego przeznaczenie jeszcze do głowy nie przyszły. To jedna z największych zalet rozwiązania, w którym kilka standardowych elementów pozwala budować duże i skomplikowane systemy rozprowadzania dźwięku. Wystarczy tylko stosować się do kilku podstawowych zaleceń firmy i wykorzystywać je w praktyce. Na przykład, mimo iż jednostka centralna może obsłużyć tylko 5 urządzeń, to jednak zastosowanie wzmacniaczy pozwala ich liczbę zwiększyć do 20, przy zastosowaniu rozbudowanej jego wersji. W każdym punkcie sieci można zamontować dowolne urządzenie - odbiornik, potencjometr, wejście, stację mikrofonową, a nawet zestaw głośników sufitowych. I co ciekawe, przy tak wielu możliwościach konfiguracji i rozbudowy systemu, jego montaż i uruchomienie z powodzeniem można zlecić doświadczonemu elektrykowi bez specjalistycznego przygotowania, który potrafi (a każdy powinien!) czytać i rozumieć schematy elektryczne. Po rozprowadzeniu sieci, która składa się z typowej, komputerowej, ośmiożyłowej skrętki, i prawidłowym podłączeniu urządzeń wszystko musi działać. Nie ma tam bowiem żadnej programowalnej elektroniki, ani skomplikowanych układów cyfrowych. Precyzja połączeń gwarantuje prawidłowe działanie całego układu. A użytkownikowi pozostanie jedynie ustanowienie poszczególnych stref oraz zaprogramowanie stacji radiowych, co z załączoną do zestawu instrukcją obsługi, nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

 
SAMODZIELNE CYFROWE RADIO
Gdy na radio w kuchni, pokoju, łazience czy gabinecie brakuje miejsca, a rozbudowane funkcje systemu Busch-AudioWorld są zdecydowanie na wyrost do potrzeb, warto zastanowić się nad zainstalowaniem małego radia cyfrowego, które bez wątpienia zaskoczy doskonałą jakością dźwięku.
Firma ABB wprowadziła do swojej oferty zupełnie niezależny, choć zintegrowany wyglądem i funkcjami z systemem Busch-AudioWorld odbiornik radiowy. Zarówno sam odtwarzacz, jak i głośnik (lub dwa głośniki, jeśli dźwięk ma być stereofoniczny) instaluje się w typowej puszce podtynkowej 60 mm, a do zasilania potrzebne jest standardowe 230 V. Antena radiowa wbudowana jest w urządzenie. Cyfrowe radio pozwala słuchać stacji radiowych na falach FM oraz wyświetla informacje RDS. Jednocześnie daje możliwość zapamiętania do ośmiu wybranych stacji. Z dodatkowych i dość przydatnych funkcji trzeba wymienić jeszcze budzik i doskonale widoczny zegar ścienny. Urządzenie można także zaprogramować na wyłączenie po określonym czasie (od 5 do 60 minut). Radio jest dostępne w każdej serii wzorniczej Busch-Jaeger i można je montować w ramkach pojedynczych i wielokrotnych.
Choć urządzenie jest niewielkie i zupełnie samodzielne, to daje dość znaczne możliwości konfiguracji sieciowej. Na przykład wykorzystując wzmacniacz i budując skromną instalację, sygnał radiowy z tego odbiornika można rozprowadzić do kilku punktów, a instalując w układzie gniazdo wejściowe, wprowadzić dodatkowe źródło dźwięku (na przykład odtwarzacz MP3). W ten sposób, przy znacznie skromniejszych nakładach sił i środków można stworzyć mały Busch-AudioWorld, ograniczony wobec „rozbudowanego” brata jedynie o skalę i funkcje interkomu.

Sławomir Dolecki
konsultant ABBx