Antresola magazynowa to rozwiązanie, które umożliwia zbudowanie funkcjonalnego pomieszczenia do przechowywania, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów samego magazynowania. Pozwala ona bowiem oszczędzić miejsce.

Kiedy warto zbudować antresolę magazynową?
  1. Kiedy warto rozważyć montaż antresoli magazynowej?
  2. Jak wybrać antresolę magazynową?

Kiedy warto rozważyć montaż antresoli magazynowej?

Antresole magazynowe sprawdzają się wyłącznie w wysokich pomieszczeniach i magazynach. Próba zastosowania takiego rozwiązania w niskim pomieszczeniu jest złym pomysłem, a poniesione koszty budowy antresoli nie przekładają się na oszczędność miejsca. Natomiast zamontowanie antresoli w wysokim pomieszczeniu pozwala uzyskać dodatkowe miejsce do składowania towaru. To z kolei naturalnie przekłada się na optymalizację kosztów magazynowania. Dzięki temu można nie tylko przechować więcej produktów, usług, towarów, lecz także zorganizować na zaoszczędzonej na "parterze" przestrzeni dodatkowe pomieszczenia. Może powstać tutaj biuro obsługi klienta, odbioru towarów oraz inne pomieszczenia do pracy, jak również pomieszczenia socjalne. Antresola jest więc właściwie w każdym wysokim pomieszczeniu rozwiązaniem wartym rozważenia. Warto jednak zastanowić się, czy to dodatkowe miejsce jest rzeczywiście w tym konkretnym magazynie potrzebne. Jeśli nie jest on wypełniony albo właściciel właściwie nie ma pomysłu na to, jak mógłby zaaranżować uzyskaną dzięki antresoli przestrzeń, lepiej powstrzymać się od inwestycji. W końcu chodzi przede wszystkim o to, aby była ona opłacalna.

Jak wybrać antresolę magazynową?

Antresola magazynowa zawsze powinna być idealnie dopasowywana do wymiarów i kubatury danego pomieszczenia oraz specyficznych wymagań Klienta. Wszystkie prace powinny się więc rozpocząć od stworzenia projektu zgodnego z wymaganiami klienta, ale także uwzględniającego estetykę, funkcjonalność, przepisy BHP oraz statykę konstrukcji. Nie ma jednego uniwersalnego modelu antresoli. Klient przy pomocy projektanta musi podjąć szereg decyzji, natomiast podstawa antresoli jest z reguły podobna:

  • antresola jest wykonana z lakierowanych profili stalowych (walcowanych na gorąco) oraz z ocynkowanych systemowych profili (walcowanych na zimno).
  • podłoga antresoli wykonana jest w surowej płyty wiórowej o grubości 30-38 cm, którą maluje się jedno lub dwustronnie; możliwe jest zastosowanie kratownic lub powłoki antypoślizgowej
  • antresola jest mobilna - zawsze można ją zdemontować i przenieść w inne miejsce, tyle tylko że bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie ją dostosować do nowych wymiarów
  • istniejącą antresolę (jeśli tylko przestrzeń na to pozwala) zawsze można rozbudować