Pozyskiwanie ciepła do ogrzewania domów to konieczność w strefie klimatycznej, w której żyjemy. Kołderka smogu, która co roku w okresie zimowym unosi się nad Polską, staje się coraz grubsza, a większość z nas zastanawia się nad tym, jak odpowiedzialnie i efektywnie zapewnić ciepło sobie i swoim najbliższym. Zwiększająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że rośnie zainteresowanie alternatywnymi metodami pozyskiwania ciepła. Jednym z nich są właśnie powietrzne pompy. Jakie korzyści niesie ze sobą ich użytkowanie?

Powietrzne pompy ciepła - jak to działa?

Co to właściwie jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na ogrzewanie domu oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej . To coraz bardziej popularna alternatywa dla takich urządzeń jak kocioł elektryczny, gazowy czy węglowy. Główną cechą, która wyróżnia ją na tle innych to wysoka przyjazność dla środowiska. Tego typu urządzenia do ogrzewania nie przyczyniają się do dodatkowej emisji dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń takich jak chociażby popiół czy sadza. Co więcej, powietrzna pompa ciepła, może nam służyć także latem do chłodzenia pomieszczeń.

Jak to działa?

Zasada działania tego urządzenia jest prosta. Jako dolne źródło wykorzystuje się po prostu powietrze atmosferyczne, które przepływa do specjalnego parownika. To tam znajduje się układ chłodniczy, w którym pływa niezamarzająca ciecz. Zostaje ona ogrzana przez powietrze i przechodzi do drugiego obiegu, gdzie przekazuje swoją energię cieplną tzw. czynnikowi chłodniczemu. Zostaje on doprowadzony do wrzenia, zamienia się w parę. Stąd już tylko krok do przekazania właściwego ciepła prosto do obiegu grzewczego naszego domu. W momencie, w którym czynnik chłodniczy odda ciepło, wraca do pierwszego etapu i ponownie pobiera ciepło od powietrza. Cykl rozpoczyna się na nowo.

Korzyści dla Ciebie i środowiska

Zmiana tradycyjnego pieca grzewczego na nowoczesną powietrzną pompę ciepła ma szereg korzyści. Rachunki za ogrzewanie się zmniejszą, odpadną też problemy logistyczne z organizowaniem opału. Pompy są też o wiele czystsze w eksploatacji niż piece – zyskasz więc dodatkowe miejsce w piwnicy, które będziesz mógł wykorzystać na przestrzeń do przechowywania.

Wspominaliśmy już o korzyściach, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie dla środowiska. To zdecydowanie jeden z bardziej ekologicznych sposobów, w jaki możesz ogrzać swój dom. Co ciekawe, większość z pomp posiada systemy elektronicznego sterowania, dzięki którym bez problemów ustawisz odpowiednią temperaturę dla wszystkich swoich pomieszczeń, nie grozi im także przegrzanie.

Więcej na temat: