Uszkodzony zamek w drzwiach zwykle trafia nam się w najmniej odpowiednim momencie, jednak nie zawsze jest to rzecz, z którą będziemy długo walczyć. Wiele prostych usterek możemy naprawić samodzielnie, jeżeli tylko kupimy części zamienne do zamka lub cały mechanizm na wymianę. W sytuacji, gdy trafi nam się problem z drzwiami warto więc nie panikować, a zastanowić się na spokojnie, jak najlepiej rozwiązać ten problem. Jakie są najczęstsze problemy zaciętego zamka? Jak możemy sobie z tym poradzić bez konieczności wzywania ślusarza?

Jak poradzić sobie z zaciętym zamkiem?
  1. Spróbuj naprawić zamek samodzielnie
  2. Jeżeli nie da się naprawić, warto próbować wymiany
  3. W ostateczności dobrze jest wezwać ślusarza

Spróbuj naprawić zamek samodzielnie

Przyczyny zacięcia się zamka może być wiele: wepchnięcie czegoś do wewnątrz mechanizmu, jego wysłużenie wynikające z wieku i długiego czasu użytkowania lub zbyt brutalne traktowanie. Zanim zaczniemy szukać pomocy u profesjonalisty warto jednak sprawdzić, czy zamek da się naprawić samodzielnie. Czasem okazuje się, że wystarczy rozkręcić i wyjąć mechanizm, a następnie potraktować go starym dobrym WD-40, aby wydłużyć jego żywotność jeszcze o kilka miesięcy, czy nawet rok. Jeżeli coś dostało się do wewnątrz, być może będziemy w stanie sami to wydłubać, co oszczędzi nam kosztów sprowadzenia ślusarza.

Jeżeli nie da się naprawić, warto próbować wymiany

W sytuacji, gdy zamka nie da się już naprawić, możemy spróbować sami go wymienić. Dotyczy to szczególnie prostych zamków, takich które zwykle mamy w drzwiach jako drugi, dodatkowy poza antywłamaniową Gerdą z zasuwą. Wkładka do zamka nie jest dużym kosztem, a jeżeli posiadamy minimum zdolności manualnych, bez żadnego problemu będziemy w stanie wymienić zamek w drzwiach na własną rękę. Jeżeli nigdy tego nie robiliśmy, zawsze warto posiłkować się internetem i różnymi forami tematycznymi lub poradnikami, jak rozwiązać ten problem.

W ostateczności dobrze jest wezwać ślusarza

Czasem może jednak zdarzyć się tak, że zamek w naszych drzwiach "umarł" całkiem i nic nie da się z nim zrobić. Dotyczy to szczególnie tych bardziej skomplikowanych mechanizmów, jak np. właśnie Gerda i jej podobne wersje zamków z zasuwami. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym pomysłem jest wezwanie ślusarza, który wymieni nam stary zamek na nowy i zagwarantuje, że będzie on wstawiony w prawidłowy sposób. Koszt takiej usługi jest wprawdzie spory, jednak zdecydowanie gorszym pomysłem jest zamykanie drzwi wejściowych jedynie na mały, prosty do neutralizacji zamek pod klamką.