Źle urządzona kuchnia może być prawdziwym koszmarem dla osoby przyrządzającej posiłki. Taka przestrzeń musi być ergonomiczna. Wtedy będzie można wykonać dużo pracy małym nakładem sił.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Fot. materiały prasowe

Kuchnia kojarzy się przede wszystkim z przyrządzaniem potraw i gotowaniem. Aby jednak wszystkie czynności można wykonywać szybko, łatwo i bez większego wysiłku, trzeba zaprojektować wnętrze ergonomiczne. Podpowiadamy, jak to zrobić i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę.

Strefy w kuchni

O kuchni należy myśleć jako o przestrzeni podzielonej na szereg ważnych stref. Każda z nich ma inną funkcję. Możemy zatem wyróżnić strefę zapasów, do której zaliczymy lodówkę oraz szafki. Strefa przechowywania to wszystkie miejsca, gdzie przetrzymywane są sztućce i naczynia. Do tego dochodzi jeszcze strefa zmywania, strefa przygotowywania posiłków oraz strefa gotowania. Aby uzyskać funkcjonalną przestrzeń, należy te wszystkie strefy odpowiednio ulokować w kuchni. Ich kolejność powinna pokrywać się z kolejnością wykonywania czynności.

Oświetlenie

Komfort wykonywania różnych czynności w kuchni zależy w dużej mierze od zaplanowania przestrzeni, ale nie tylko. Ważne jest również oświetlenie. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka źródeł światła. Należy zamontować jedno światło główne (w bardzo dużej kuchni - lepiej kilka), a do tego koniecznie trzeba również mieć kilka świateł punktowych, szczególnie w strefie przygotowywania posiłków, gotowania i zmywania. Wszystko, co potrzebne do montażu takiego oświetlenia, można znaleźć bez problemu na rynku. Ma to w swojej ofercie każda dobra hurtownia hydrauliczna i elektryczna https://onninen.pl/pl-PL/.

Kuchnia z wyspą czy bez?

W ostatnim czasie bardzo modne są wyspy w kuchni. Nie jest prawdą, że takie rozwiązanie sprawdza się tylko w dużym pomieszczeniu. Na przykład w przypadku otwartej kuchni wyspa może być bardzo dobrym sposobem na zaznaczenie granicy oddzielającej to pomieszczenie od salonu. Wyspa zastępuje blat roboczy, a nawet stół. Pewną niedogodnością jest to, że trzeba na środek kuchni doprowadzić wszystkie niezbędne media.

Kilka słów o kolorystyce

Na koniec warto w kilku słowach odnieść się do kolorystyki w kuchni. Należy zadać o elegancję i harmonię w tym pomieszczeniu. Wtedy kuchnia nie tylko będzie po prostu ładna, ale i przyjemniej będzie się w niej przebywało. Trzeba unikać efektu natłoku. Najlepiej ograniczyć gamę kolorystyczną do jednej lub dwóch barw. Podobnie lepiej ograniczyć ilość rodzajów wykończenia i faktur.

Dobrze zaaranżowana kuchnia jest nie tylko funkcjonalna, ale także sprawia przyjemność z przebywania w takim pomieszczeniu. Warto zadbać, żeby strona estetyczna współgrała tu z ergonomią.