Budowa domu systemem gospodarczym zwykle ciągnie się latami. Obecnie od momentu rozpoczęcia prac do chwili wprowadzenia się właścicieli do gotowego domu może minąć zaledwie kilka miesięcy. Taką możliwość dają domy gotowe prefabrykowane.

Domy gotowe prefabrykowane - czy można wybudować dom w kilka miesięcy?
  1. Czas to pieniądz
  2. Domy gotowe prefabrykowane mają liczne zalety
  3. Rozwiązanie bez wad?

Kiedy domy gotowe prefabrykowane pojawiły się w ofercie firm budowlanych, ich idea wzbudziła wiele kontrowersji. Początkowo sądzono, że taki styl budowania domów nie jest adekwatny do panujących w Polsce warunków. Zalety przewyższyły jednak obawy, dlatego obecnie na budowę gotowego domu prefabrykowanego decyduje się coraz więcej inwestorów.

Czas to pieniądz

Za największą zaletę domów prefabrykowanych uważa się bardzo szybki czas ich postawienia. Sam montaż domu na gotowych już fundamentach trwa kilka lub kilkanaście dni, w zależności od tego z jakich elementów będzie się składał oraz jaka technologia zostanie wykorzystana. Tak krótki czas wzniesienia budynku jest możliwy do osiągnięcia, ponieważ prefabrykaty, z których składa się dom, zostały już wcześniej przygotowane w specjalistycznej fabryce, a na miejscu są jedynie osadzane na fundamentach i łączone ze sobą. Nierzadko montażu dokonuje firma, która wykonywała również fundamenty, co także skraca czas budowy - specjaliści wiedzą jak zorganizować pracę, aby wszystkie poszczególne etapy zostały przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną i w jak najkrótszym czasie. Zakładając, że prace wykończeniowe potrwają maksymalnie 3 miesiące, do gotowego domu można wprowadzić się już nawet w mniej niż w pół roku po rozpoczęciu prac budowlanych.

Domy gotowe prefabrykowane mają liczne zalety

Domy gotowe prefabrykowane buduje się bardzo szybko, jednak to nie jedyna zaleta budowania w tej technologii. Już na etapie produkcji poszczególnych prefabrykatów, wszystkie materiały poddawane są drobiazgowej i surowej kontroli technicznej. Zanim zostanie zamontowany na fundamentach, każdy prefabrykat musi spełnić stawiane mu wymogi. Firmy specjalizujące się w budowie domów prefabrykowanych udzielają wieloletniej gwarancji na cały budynek, dlatego jeśli dojdzie do jakiejś usterki, koszty jej naprawy ponosi wykonawca. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ponieważ zarówno pracownicy zakładów produkcyjnych, jak i montażyści, to wyspecjalizowani i wyszkoleni specjaliści, co zapewnia fachową i pozbawioną wad pracę.

Wybierając dom gotowy prefabrykowany można również zapomnieć o konieczności sprzątania posesji po budowie, ponieważ prace montażowe są stosunkowo "czyste". Inwestor nie musi również martwić się o zapewnienie ekipie właściwych materiałów lub narzędzi, oraz ich zabezpieczenie, a także o pogodę - w przypadku tych domów ma ona mniejsze znaczenie, niż podczas budowy domu systemem gospodarczym.

Rozwiązanie bez wad?

Pomimo licznych zalet, budowa domu gotowego prefabrykowanego ma jednak również kilka wad. Największą z nich jest koszt, który znacznie przekracza wysokość inwestycji w budowę domu systemem gospodarczym. W porównaniu z zakupem nieruchomości od dewelopera, można jednak nieco zaoszczędzić. Budowa takiego domu wymaga również zapewnienia odpowiednich warunków - prefabrykaty muszą dojechać na miejsce, a więc konieczny jest dobry dojazd do działki budowlanej, z którego będą mogły skorzystać ciężkie samochody ciężarowe i dźwigi. Inwestor powinien zadbać również o miejsce postojowe dla tych pojazdów na czas montażu domu lub rozładunku prefabrykatów. Ostatnią wadą jest mniejsza swoboda w kontrolowaniu całego procesu powstawania domu - inwestor musi zaufać wykonawcy, ponieważ ma ograniczone możliwości weryfikowania poprawności jego prac.