Zakup nowego mieszkania to poważna, długofalowa inwestycja. Jednak nawet kupno nie gwarantuje, iż będzie ono od razu nadawało się do zamieszkania. Niejednokrotnie wiele rzeczy wymaga odnowienia czy remontu. Bardzo często wymieniana jest instalacja elektryczna, ze względu na niedopasowanie do aktualnych wymagań czy mało atrakcyjny wygląd. Oczywiście zdarza się również, że konieczność wymiany elektryki wynika z braku zapewnienia dostatecznego bezpieczeństwa dla mieszkańców przez wykonawcę. O czym należy pamiętać, gdy zdecydujemy się na przeróbkę?

Odnowa instalacji elektrycznej – 4 porady, by uniknąć kłopotów
  1. Standard wykonania instalacji elektrycznej
  2. Urządzenia dużej mocy
  3. Przerabianie instalacji elektrycznej – osprzęt
  4. Rozdzielnica

Standard wykonania instalacji elektrycznej

Na przestrzeni lat instalacja elektryczna wykonywana była w różnych standardach, dlatego tak ważne jest ustalenie stanu aktualnego. Lata dziewięćdziesiąte to dominacja dwużyłowych, aluminiowych przewodów, zagrażających bezpieczeństwu mieszkania. Były one podatne na uszkodzenia i przegrzanie, w dodatku bardzo rzadko rozmieszczone w ścianach mieszkania. Obecnie przewody wykonywane są z miedzi, będącej materiałem znacznie efektywniejszym i bezpieczniejszym. Standardem jest uziemienie gniazdek, dzięki czemu bardzo zwiększa się bezpieczeństwo. Problemem starszych instalacji był niedobór gniazdek, wynikający ze znacznie mniejszej liczby urządzeń wymagających zasilania, będących na wyposażeniu gospodarstwa domowego. Aktualnie istnieje potrzeba zwiększenia ich ilości oraz sposobu rozmieszczenia w pomieszczeniach.

Urządzenia dużej mocy

Obecnie produkowane urządzenia elektryczne wymagają znacznie większej mocy. Przerabiając instalację elektryczną warto pamiętać, by sieć przewodów zapewniała odpowiedni przepływ mocy, umożliwiającej działanie tych sprzętów. Trzeba również pamiętać, iż starsze przyłącza gospodarstwa domowego do sieci wykonane były z cienkich, przenoszących niewielkie obciążenia przewodów, nierzadko nawet jednofazowych. Obecnie pobór mocy jest znacznie większy. Jaki? To należy ustalić z elektrykiem przed przystąpieniem do robót, aby nowa instalacja zapewniała bezpieczne działanie wszystkich urządzeń elektrycznych. W przypadku dużego sumarycznego zużycia korzystnie jest zamontować tak zwane wyłączniki pierwszeństwa, pozwalające na chwilowe wyłączenie niektórych urządzeń podczas uruchamiania sprzętu o dużym chwilowym zużyciu mocy.

Przerabianie instalacji elektrycznej – osprzęt

Przeróbka instalacji elektrycznej to także możliwość założenia zupełnie nowych gniazdek oraz innych widocznych elementów. Jeśli zaobserwujemy mieszkania w Krakowie na portalu Obido.pl, zauważymy, iż często dominuje w nich klasyczny osprzęt. Odnowa elektryki to miejsce dla naszej wyobraźni, by zastosować gniazdka wykonane z nietypowych surowców, jak szkło czy drewno. A wszystko to dopasowane do stylu, w jakim zamierzamy wykończyć mieszkanie. Trzeba tylko pamiętać, iż o ile wzorów gniazdek jest mnóstwo, to znalezienie komponujących się z nimi stylistycznie ściemniaczy czy łączników żaluzjowych może być trudne.

Rozdzielnica

Rozdzielnica to serce całej instalacji elektrycznej. O dziwo, w wielu domach wciąż można znaleźć odmiany wyposażone w tradycyjne korki. Wymiana elektryki to konieczność zamontowania rozdzielnicy nie tylko obsługującej odnowioną instalację, ale także wyposażonej w kilka dodatkowych modułów. Dlaczego? Wystarczy porównać stare okablowanie z wymienionym by dojść do wniosku, iż za kilka lat konieczna byłaby bardziej rozbudowana rozdzielnica. Montując ją obecnie w wersji powiększonej działamy perspektywicznie, zapewniając sobie jej skuteczne działanie również w przyszłości.