Oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów, który należy uwzględnić przy projektowaniu domu. Jeśli jednak w późniejszym terminie będziesz chciał zastosować nowe rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie. Szczególnie w przypadku oświetlenia wewnętrznego zmiany można wprowadzić stosunkowo prosto.

Oświetlenie domu - co możesz zmienić i jak?

Jak zmienić oświetlenie pomieszczeń?

Oświetlenie wewnętrzne jest ogromnie ważne. Ono bowiem kreuje przestrzeń, decyduje o tym, jakie czynności można w niej podejmować. Przy słabym, jedynie nastrojowym oświetleniu trudno ci będzie pracować lub choćby czytać. Z kolei przy białym, ostrym świetle trudno o relaks i wyciszenie. Jeśli dostrzegasz niedoskonałości w pierwotnym planie oświetlenia, warto wprowadzić do niego zmiany.

Na początek zastanów się, jak wiele możesz osiągnąć z oświetleniem wolnostojącym. Lampy stojące i lampy podłogowe potrafią bardzo wiele zmienić. Z ich pomocą możesz doświetlić na przykład kącik do czytania. Lampka na biurku także błyskawicznie poprawi komfort pracy. Z drugiej strony lampy podłogowe o ciepłej, delikatnej barwie świetnie sprawdzą się w sypialni, gdzie będą jedynie delikatnie rozświetlać wnętrze, ułatwiając ci poruszanie się po nim. Z pomocą lamp wolnostojących można zbudować wyjątkowy klimat niejednego pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że muszą one być ustawione tak, aby nie zaburzały ciągów komunikacyjnych, nie utrudniały dostępu do szafki, biurka, kanapy. Powinieneś dobierać je z najwyższą starannością, uwzględniając również kwestie designu i dopasowania do stylu aranżacji całego pomieszczenia.

Nie zawsze jednak lampy wolnostojące wystarczą. Niejednokrotnie potrzebne są bardziej fundamentalne zmiany. Na przykład konieczna może się okazać wymiana lampy głównej w salonie, zmiana układu oświetlenia głównego, montaż dodatkowych źródeł światła. W takim przypadku przydadzą ci się z pewnością specjalne narzędzia. Wkrętarka i wiertarko wkrętarka na Allegro kupisz od ręki. Nieco więcej czasu powinieneś jednak poświęcić na dobór odpowiedniego oświetlenia. Przemyśl, czy wystarczy ci jedno główne źródło świata. Przy dużych pomieszczeniach czasem warto rozłożyć je na trzy-cztery lampy lub plafony. Ponadto, dodatkowego oświetlenia wymagać mogą miejsca do pracy: biurko, kącik do czytania, blat, stół kuchenny. W wielu przypadkach lampy wolnostojące lepiej zamienić na oświetlenie punktowe, LED. Na korytarzu lub schodach warto pomyśleć o kinkietach. Wszystko jednak zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Nie zapomnij o odpowiednio doborze barwy światła i jasności żarówek.

Oświetlenie zewnętrzne - jak je zaprojektować?

Oświetlenie zewnętrzne to bardzo ważny element każdego domu i ogrodu. Jeśli odpowiednio je zaprojektujesz i zamontujesz, może ci służyć przez wiele lat. Tym bardziej więc warto do tego zadania podejść uważnie i z pełną precyzją zaplanować konkretne działania.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że oświetlenie zewnętrzne ma na celu ułatwić domownikom i gościom poruszanie się wokół domu. To podstawowa rola światła zewnętrznego. Kluczowe jest więc precyzyjne oświetlenie drzwi, garażu, ścieżki do ogrodu. Dopiero po ustaleniu potrzeb praktycznych jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne, możesz przejść do rozważań dotyczących wykorzystania światła w celach dekoracyjnych. Zastanów się, co i jak chcesz wyeksponować. Bardzo ważnym elementem będzie oświetlenie ogrodu. O ile bowiem dom ma stałą konstrukcję, o tyle ogród zmienia się w kolejnych miesiącach i projekt oświetlenia musi to uwzględniać. Warto skupić się przede wszystkim na stałych elementach, takich jak oczko wodne, alejki, altana.

Przy wyborze oświetlenia zewnętrznego ogromne znaczenie powinna mieć kwestia energooszczędności. Możesz kupić bardzo wydajne i energooszczędne projektory laserowe ogrodowe i reflektory zewnętrzne na Allegro - Sklep internetowy. Do wyboru masz niemało rozwiązań atrakcyjnych cenowo, natomiast w pierwszej kolejności oceniać je warto pod względem zużycia prądu. Warto także wziąć pod uwagę ich żywotność. Pamiętaj, że tworzysz projekt, który powinien posłużyć ci przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie warto więc ryzykować i kupować niesprawdzonych produktów, tym bardziej że ich wymiana może być bardzo czasochłonna.

Projekt oświetlenia zewnętrznego najlepiej oczywiście sporządzić na etapie budowy, co pozwoli uniknąć dodatkowych prac. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby projekt oświetlenia wykonać później, natomiast trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami jakie to generuje. Jeśli chcesz uniknąć konieczności wykonywania wykopów, zmiany instalacji itp., postaw na proste projektory LED, których montaż będzie znacznie łatwiejszy Jeśli planujesz montować oświetlenie na poziomie dachu, zamów podnośnik koszowy, który zapewni ci bezpieczeństwo podczas wykonywania tego zadania. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w zakresie montażu tego typu oświetlenia, lepiej skorzystaj z pomocy specjalisty.x