Odkąd trampoliny ogrodowe stały się jednym z najpopularniejszych sprzętów do dziecięcych zabaw, coraz głośniej mówi się o zagrożeniach związanych z ich używaniem. Czy trampoliny ogrodowe dla dzieci są (nie)bezpieczne? Jak zminimalizować ryzyko kontuzji podczas skakania?

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy na trampolinie?

Czy trampoliny ogrodowe są bezpieczne dla dzieci?

Wokół bezpieczeństwa trampolin ogrodowych narosło w ostatnim czasie wiele mitów, dalekich od stanu faktycznego. Tak naprawdę kontuzja może przydarzyć się wszędzie - podczas uprawiania każdego sportu, a nawet podczas spaceru po równej powierzchni. Ryzyko urazu obniżysz:

  • wybierając wysokiej jakości, atestowaną trampolinę ogrodową z siatką i drabinką, dopasowaną do wieku, wzrostu i wagi dziecka;
  • przestrzegając instrukcji producenta i ucząc swoje dziecko zasad bezpiecznej zabawy;
  • kontrolując zabawę – zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci i gdy chętnych do skakania jest więcej.

Gdzie można kupić trampolinę dla dziecka i jaki model wybrać?

Wybierając sprzęt, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na średnicę trampoliny, dopuszczalne obciążenie oraz zastosowane rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Dla kilkulatka idealnie sprawdzi się mała trampolina ogrodowa z wysoką siatką zabezpieczającą, zamocowaną wewnętrznie. Siatka mocowana wewnętrznie, chociaż nieco ogranicza przestrzeń do skoków, to zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Oddziela skaczącego od sprężyn (to ważne, nawet jeśli są one precyzyjnie osłonięte). Słupy usztywniające powinny być pokryte grubą warstwą miękkiej gąbki. Konstrukcja musi być bardzo solidna i stabilna, najlepiej dodatkowo wzmocniona, a mata odporna na wilgoć, promieniowanie słoneczne i zmieniające się warunki atmosferyczne. Zamykane wejście jest obligatoryjne. Warto wybierać trampoliny ogrodowe z siatką i drabinką – odpowiednio wyprofilowaną i bezpieczną. Sprzęt powinien mieć gwarancję, bo jej okres wiele mówi o jakości. Szeroki wybór certyfikowanych trampolin ogrodowych dla dzieci znaleźć można w sklepie Dollo.pl.

Trampolina ogrodowa z siatką wewnętrzną i drabinkąTrampolina ogrodowa z siatką wewnętrzną i drabinką

Ile kosztuje bezpieczna trampolina dla dzieci?

Ceny trampolin ogrodowych, w zależności od producenta, rozmiaru czy dodatkowych udogodnień, zaczynają się od kilkuset złotych. Wysokiej jakości sprzęt z prestiżowym, niemieckim certyfikatem bezpieczeństwa TUV GS i szeregiem akcesoriów w komplecie, kupisz obecnie już za około 500-600 zł.

Trampolina ogrodowa z niemieckim certyfikatem bezpieczeństwa TUV GSTrampolina ogrodowa z niemieckim certyfikatem bezpieczeństwa TUV GS

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy na trampolinie ogrodowej?

Zasada nr 1 - dzieci powinny skakać pojedynczo, maksymalnie w parze. Nawet jeśli dopuszczalne obciążenie nie zostało przekroczone, to im więcej użytkowników, tym większe ryzyko urazów. Nie ma opcji, by podczas grupowego skakania na trampolinie ogrodowej zachować bezpieczne odległości. Zawsze nadzoruj swoje dziecko podczas zabawy – tak, jak na publicznym placu zabaw. Nie zostawiaj go samego z przeświadczeniem, że przecież bawi się w ogrodzie, więc nic złego nie może się stać. Nigdy nie zdejmuj siatki bezpieczeństwa. Dziecko może próbować Cię do tego namówić, bo siatka wewnętrzna nieco zmniejsza pole do skakania. Kontroluj stan techniczny trampoliny. Gdy jakiś element uległ awarii lub nosi ślady zużycia, bezzwłocznie go wymień lub napraw. Nie pozwól, by dziecko jadło i piło na trampolinie. To bardzo niebezpieczne. Nie może też wnosić zabawek, biżuterii ani ostrych przedmiotów. Zanim dziecko rozpocznie swoją przygodę z trampoliną, upewnij się, że zna podstawową technikę skakania. Przeczytaj razem z nim zalecenia producenta i wytłumacz, o co chodzi, jeśli jakieś zapisy są niejasne. Starsze dzieci, które wykonują na trampolinach różnorodne akrobacje, powinny wcześniej rozgrzać się – dokładnie tak, jak przed tradycyjnym treningiem. Wystarczy lekka, kilkuminutowa rozgrzewka, by przygotować stawy i mięśnie do intensywnej aktywności.

Artykuł Partnerax