Akumulator do zasilania awaryjnego jest jednym z najważniejszych elementów takiej instalacji. Dzięki niemu wytwarza się prąd w sytuacji, gdy dostęp do elektryczności z sieci jest ograniczony. Urządzenie jest niezbędne do uruchomienia zasilania w czasie krótszych i dłuższych awarii oraz w przypadku dużych wahań napięcia w sieci. Dowiedz się, jak wybrać wydajny akumulator do zasilania awaryjnego.

Jak wybrać akumulator do zasilania awaryjnego?

Akumulatory w zasilaniu awaryjnym są niezbędne, by uruchomić instalację. Sprawność urządzenia jest zatem kluczowa dla działania awaryjnego zasilania i dostarczania prądu w sytuacji, gdy niemożliwe jest podłączenie się do sieci elektrycznej. Jeśli potrzebujesz nowego akumulatora, sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas jego wybierania.

Dlaczego akumulatory się starzeją?

Wybierając akumulator, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na przewidywany czas jego użytkowania. Szybkie starzenie się sprzętu to poważny problem. Akumulatory po kilku latach użytkowania stają się mniej wydajne i pracują znacznie słabiej. Przyczyną skrócenia żywotności urządzenia jest zwykle niedoładowanie płyty ujemnej, nadmierne gazowanie oraz przedwczesna utrata pojemności. Każdemu z tych zdarzeń można zapobiec, gdy wybierze się akumulator wykonany w odpowiedniej technologii. Większe napięcie buforowania chroni przed niedoładowaniem płyty ujemnej, a inteligentne ładowarki nie dopuszczają do przeładowania i nadmiernego gazowania.

Inteligentne działanie ładowarki zapewnia technologia ABM, która polega na monitorowaniu poziomu naładowania akumulatora i samoistnym odłączaniu ładowania po napełnieniu baterii. Taka technologia jest stosowana między innymi we współpracy z urządzeniami takimi jak akumulatory marki Europower. ABM powoduje również zmniejszenie korozji, która pojawia się na dodatnich elektrodach w ogniwach, oraz zmniejszenie utraty wody w elektrolitach. Przed utratą pojemności chroni natomiast stosowanie się do zasad prawidłowej eksploatacji akumulatora. Jeśli się ich nie przestrzega, nawet najsolidniejszy sprzęt będzie wymagał znacznie szybszej wymiany niż przewidywał jego producent.

Bezobsługowe akumulatory AML praktycznym wyborem

Jeśli stawia się na akumulatory z grupy takiej jak seria Acumax AML, powinno się zwrócić uwagę na sposób ich obsługi. Dla wymagających użytkowników rekomenduje się akumulatory bezobsługowe, które nie wymagają uzupełniania elektrolitów i kontrolowania ich poziomu lub gęstości. Dzięki temu urządzenie działa sprawnie przez lata, bez konieczności jego częstego serwisowania.

Artykuł Partnera