Codzienna praca elektryków i elektroinstalatorów związana jest z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością. Oprócz montażu, instalacji i naprawy sieci elektrycznej oraz urządzeń muszą oni również zadbać o odpowiednie oznaczenie przewodów, gniazd napięciowych, rur i kanałów elektroinstalacyjnych, czy rozdzielni prądu w różnych obiektach – nawet w najbardziej wymagających środowiskach.

Rys. 1 Etykiety powinny być wytrzymałe, odporne na działanie promieni słonecznych, środków chemicznych, tarcie, wilgotność
oraz zmiany temperatur. Rys. 1 Etykiety powinny być wytrzymałe, odporne na działanie promieni słonecznych, środków chemicznych, tarcie, wilgotność oraz zmiany temperatur.

Elektrycy wykonują swoje służbowe obowiązki nie tylko w serwisie, ale również w zakładach pracy, halach produkcyjnych, warsztatach naprawczych lub w terenie np. podczas pracy w pogotowiu energetycznym oraz na budowie. Część oznaczeń musi być umieszczona na dworze (np. w przypadku paneli słonecznych czy stacji ładowania samochodów elektrycznych), dlatego muszą być one odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Przy wyborze etykiet warto postawić na te, które są wytrzymałe, odporne na działanie promieni słonecznych, środków chemicznych, tarcie, wilgotność czy zmiany temperatur – a do tego umożliwiają zapewnienie zgodności z wymaganiami na temat oznaczeń zawartymi w przepisach dotyczących etykietowania urządzeń elektrycznych. Taśmy TZe (Pro) pozwalają na produkcję naklejek zgodnych z europejskimi regulacjami dotyczącymi okablowania – można je wykorzystywać przy ogólnych oznaczeniach i komunikatach, znakowaniu instalacji elektrycznych i urządzeń ochronnych, oraz literowym lub cyfrowym etykietowaniu przewodów.

Specyfika pracy w branży elektrycznej wymaga odpowiednich etykiet, które umożliwią trwałe oznaczenie wszystkich newralgicznych miejsc. W trudnych warunkach sprawdzą się taśmy laminowane TZe (Pro), które charakteryzują się wysokim poziomem odporności na czynniki zewnętrzne oraz mocnym klejem. Ten rodzaj taśmy jest dostępny w kilku wersjach – największą popularnością cieszą się oznaczenia laminowane, ponieważ mają najszersze zastosowanie. Składają się one z dwóch warstw – podkładu, na którym nadrukowywana jest treść lub grafika oraz warstwy zabezpieczającej odpowiedzialnej za ochronę komunikatu zawartego na etykiecie. Dzięki tej powłoce oznaczenie jest w stanie wytrzymać nawet najbardziej ekstremalne warunki, takie jak różnice temperatur. Wyniki testów potwierdzają, że laminowane etykiety Brother wytrzymują temperatury od -80°C do +150°C. Oznaczenia zostały naklejone na płytki ze stali nierdzewnej w temperaturze pokojowej, a następnie były podgrzewane i chłodzone przez określony czas. Po 72 godzinach w temperaturze -80°C nie zauważono żadnych zmian w przyczepności czy kolorze etykiet. Po 2 godzinach poddawania oznaczenia działaniu temperatury +150°C nadruk pozostał nienaruszony pomimo lekkiej zmiany koloryzacji taśmy. Etykiety z serii TZe (Pro) są również odporne na tarcie – laminowane oznaczenia Brother i nielaminowane etykiety konkurencji zostały wielokrotnie poddane działaniu urządzenia z powierzchnią ścierną o masie 1 kg. Po 50 przesunięciach urządzenia w obie strony okazało się, że taśmy TZe Pro pozostały bez zmian, a laminat był tylko lekko zarysowany. Tymczasem druk na zwykłych etykietach konkurencji znacznie ucierpiał na jakości.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do zwykłych oznaczeń te laminowane zapewniają zdecydowanie dłuższą trwałość, ponieważ tekst zostaje umieszczony pomiędzy przeźroczystą warstwą folii polietylenowej a wytrzymałą powłoką podkładową. W efekcie czego powstaje praktycznie niezniszczalna etykieta odporna nie tylko na tarcie i działanie temperatur, ale również wpływ chemikaliów, wilgotności czy światła promieni słonecznych.

Rys. 2 Taśmy Flexi-ID sprawdzają się przy identyfikacji i oklejaniu kabli, przewodów lub nierównych giętkich powierzchni. Rys. 2 Taśmy Flexi-ID sprawdzają się przy identyfikacji i oklejaniu kabli, przewodów lub nierównych giętkich powierzchni.

Wśród produktów do oznaczeń w branży elektrycznej warto wyróżnić taśmy Flexi- -ID oraz samolaminujące. Oba rodzaje sprawdzają się przy identyfikacji i oklejaniu kabli, przewodów lub nierównych giętkich powierzchni. Na uwagę zasługują również rurki termokurczliwe, które są przeznaczone do solidnego i trwałego znakowania kabli. W celu łatwiejszej aplikacji wszystkie etykiety mają od spodu nacięcie umożliwiające zdjęcie warstwy podkładu przed naklejeniem. Taśmy w kasetach są w różnych kolorach podłoża i nadruku. Dostępne są następujące rozmiary: 3, 6, 9, 12, 18, 24 i 36 mm szerokości. Długość zależy od rodzaju – w większości jest to 8 m, a w przypadku rurek to 1,5 m.

Drukowanie trwałych, wytrzymałych i spersonalizowanych oznaczeń w dowolnym miejscu i czasie pozwala na zachowanie pełnego profesjonalizmu, gwarantując przy tym zgodność z rygorystycznymi standardami branżowymi. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej drukarki etykiet – seria P-touch od Brother, to niezawodne narzędzia do profesjonalnego druku. Kompatybilne z komputerem oraz urządzeniami mobilnymi, posiadają fizyczną klawiaturę – dzięki czemu możliwe jest intuicyjne stworzenie właściwej etykiety w krótkim czasie. W tej branży trwałe oznaczenia są najlepszą wizytówką profesjonalisty, dlatego warto wybrać rozwiązanie, które ułatwi specjaliście codzienną pracę.

Viktor Arsenovych
Bussines Developement Managerx