Prawidłowe połączenie przewodów wymaga dobrania odpowiednich końcówek kablowych. Dzięki temu korzystanie z instalacji elektrycznej jest bezpieczne, a sama instalacja – funkcjonalna i bezawaryjna. Duża dostępność różnych modeli pozwala znaleźć takie, które są przeznaczone do konkretnego typu instalacji m.in. pod kątem przewidywanego obciążenia prądowego czy konstrukcji.

Zastosowania, montaż i typy końcówek kablowych

Jakie są najważniejsze rodzaje końcówek kablowych?

Końcówki kablowe to powszechnie stosowany element w pracy elektryków i elektroników. Ich produkcją zajmuje się wiele dużych firm. To gwarancja dostępności asortymentu o bardzo dobrej jakości i spełniającego normy bezpieczeństwa.

Ze względu na przeznaczenie, rodzaj montażu czy stosowanych przewodów wyróżnia się wiele typów końcówek kablowych. Do najpopularniejszych należą końcówki kablowe takie jak:

  • oczkowa,
  • oczkowa rurowa,
  • oczkowa lutownicza,
  • widełkowa,
  • tulejkowa,
  • tulejka połączeniowa.

Inne dostępne typy to kołek lutowniczy, lutownicza, igiełkowa, blaszkowa czy płaska. Końcówki kablowe dzieli się też ze względu na rodzaj styku. Materiały stosowane do produkcji to brąz i brąz fosforowy, miedź i stopy miedzi, mosiądz, nikiel czy stal.

Na co powinno się zwracać uwagę, wybierając końcówki kablowe?

Wybierając końcówki kablowe, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych cech. Jeśli chodzi o materiał, to innego rodzaju końcówki stosuje się przy izolacjach aluminiowych i miedzianych. Ważny jest też przekrój i rodzaj żyły, jak również rodzaj stosowanego zaprasowania.

W przypadku zaprasowania do najpopularniejszych końcówek kablowych należą sześciokątne, trapezowe, owalne, zaprasowane na kwadrat lub z pojedynczym wgniotem.

Niektóre oferowane końcówki kablowe posiadają osłonki z tworzyw sztucznych zapewniające izolację elektryczną. Inne rodzaje to końcówki nieizolowane, podwójne, uszczelniane oraz w izolacji termokurczliwej.

Jak wykonać prawidłowy montaż końcówki kablowej?

Prawidłowe zamontowanie końcówek kablowych decyduje o tym, czy połączenie będzie dobrej jakości, a często nawet o tym, czy instalacja będzie w ogóle działać! Producenci są pod tym względem skrupulatni i podają wszystkie potrzebne dane. To m.in. informacje o właściwym narzędziu do zaprasowania czy kierunku, w którym należy wykonać zaprasowanie.

Pierwszym krokiem montażu jest dobór właściwej końcówki kablowej. Powinno się uwzględnić zarówno jej przyszłe zastosowania oraz przekrój, jak też materiał, z którego jest wykonana, a także rodzaj żyły.

Po ustaleniu formy zaprasowania konieczne jest odizolowanie przewodu we fragmencie odpowiadającym części rurowej końcówki. Przewód należy dokładnie oczyścić z nalotów korozyjnych i tlenków. W tym celu powinieneś wykorzystać odpowiednie odczynniki chemiczne. Dopiero wtedy można wprowadzić przewód do części rurowej końcówki i zaprasować.

Z perspektywy montażu elektrycznego końcówki kablowej najczęściej spotykane jest zaciskanie, THT oraz zacisk śrubowy. Montaż mechaniczny można wykonać na przewód czy poprzez przykręcanie. Warto pamiętać, żeby dobrać końcówkę z odpowiedniej wielkości otworem pod śrubę.

Artykuł Partnerax