Z roku na rok wysyłamy coraz więcej paczek. Świąteczne prezenty, zwrot zakupionych towarów, wymiana ubrań w sklepie online… Okazji do przygotowywania przesyłek przybywa, a to oznacza, że trzeba wiedzieć jak spakować rzeczy, by były bezpieczne podczas wysyłki. W końcu każda rzecz uszkodzona w trakcie transportu może oznaczać dla nas sporą stratę pieniędzy. Jak tego uniknąć? Jak optymalnie zabezpieczyć przedmioty do wysyłki? Podpowiadamy.

Jak optymalnie zabezpieczyć paczkę przed wysyłką?

Krok 1. Wybierz odpowiednie opakowanie

Przygotowywanie paczki należy zacząć od wyboru odpowiedniego opakowania. Możliwości jest wiele. Do nieco cięższych rzeczy trzeba wybierać kartony pięciowarstwowe, które cechuje zwiększona wytrzymałość na nacisk. Większość przedmiotów można jednak umieszczać w standardowych kartonach klapowych trójwarstwowych. Obydwa rodzaje opakowań w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych znajdziesz tutaj: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-klapowe/111. Jeżeli wysyłasz rzeczy na prezent lub pakujesz towar dla klientów, najlepiej wykorzystać jednak kartony fasonowe. Takie opakowania są lekkie, poręczne, a za sprawą płaskiej konstrukcji odznaczają się znacznie lepszym designem niż tradycyjne pudełka. Warto wybierać zwłaszcza kartony w kolorze białym, które możesz zamówić na stronie: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-biale/44. Wystarczy tylko umieścić na nich taśmę z nadrukiem, by przeistoczyć je w profesjonalne i estetyczne pakowanie firmowe. Do pakowania pojedynczych sztuk odzieży, książek czy pluszowych zabawek warto używać natomiast foliopaków. Trzeba tylko włożyć rzeczy do środka i zakleić kopertę, a więc to spora oszczędność czasu. Z kolei koperty bąbelkowe przydadzą się do wysyłki mniejszych i szczególnie delikatnych rzeczy, takich jak: szklane figurki, biżuteria czy drobne sprzęty elektroniczne. Pamiętaj, że rzeczy nie należy wysyłać w używanych opakowaniach. Konstrukcja takich pudełek może być bowiem naruszona, przez co nie zabezpieczą zawartości w należyty sposób. Przy wyborze opakowania weź pod uwagę także sposób wysyłki. Jeżeli korzystasz z paczkomatów lub automatów pocztowych, możesz zakupić specjalne kartony dostosowane do rozmiaru skrytek, co znacznie uprości proces przygotowywania paczki.

Krok 2. Zabezpiecz rzeczy

Po znalezieniu odpowiedniego opakowania należy przystąpić do zabezpieczenia rzeczy. Każdą z nich owiń w folię bąbelkową. Ilość warstw folii powinna być uzależniona od rodzaju przedmiotu. Kruche rzeczy najlepiej owinąć kilkoma warstwami i dodatkowo zabezpieczyć taśmą pakową, która zapobiegnie odwinięciu się folii w trakcie transportu. Urządzenia elektroniczne przed włożeniem do pudełka należy wyłączyć i wyjąć z nich wszelkie przenośne elementy np. płyty CD oraz pamięć przenośną. Kable trzeba zwinąć i okręcić giętkim drucikiem, żeby nie poplątały się w pudełku. Elektronikę, podobnie jak każdą inną rzecz, należy owinąć w folię bąbelkową. Przedmioty rozmieść w pudełku tak, by nie stykały się ze sobą ani ze ściankami opakowania. Wyjątek mogą stanowić jedynie talerze czy innego rodzaju naczynia, które można ustawiać jedno na drugim. W takim przypadku trzeba jednak użyć tekturowych przekładek, które uchronią naczynia przed zarysowaniem czy pęknięciem. Wolną przestrzeń, która pozostała w opakowaniu, wypełnij papierem nacinanym, skropakiem lub wypełniaczem piankowym. Dzięki temu w trakcie transportu przedmioty nie będą przemieszczać się wewnątrz opakowania i obijać się o siebie.

Jeżeli nie posiadasz wyżej wymienionych akcesoriów do pakowania, znajdziesz je w dobrej cenie na tej stronie: https://kartony24.eu/ .

Krok 3. Zaklej karton

Gdy wszystkie przedmioty zostaną już zabezpieczone i ułożone w pudełku, należy przystąpić do zaklejenia kartonu. Do tego celu należy używać wyłącznie wytrzymałej taśmy pakowej. Zwykła taśma biurowa w tym przypadku się nie sprawdzi. Karton oklej wzdłuż i w poprzek klap. Szczególną uwagę zwróć na dno opakowania. Najlepiej zabezpieczyć je dodatkowymi warstwami taśmy. Oklej również wszystkie rogi i krawędzie pudełka. Jeżeli wysyłasz szczególnie ciężkie przedmioty, możesz umieścić zabezpieczone pudełko w drugim, nieco większym kartonie, a w przestrzeń pomiędzy tekturowymi ściankami włożyć wypełniacze. Dzięki temu rzeczy będą jeszcze lepiej zabezpieczone.

Krok 4. Umieść list przewozowy i odpowiednie etykiety

Na pudełku musi znaleźć się list przewozowy. Najlepiej umieścić go w przezroczystej kopercie kurierskiej, która zabezpieczy papier przed wilgocią i przedarciem. Można umieścić w niej zresztą również faktury, paragony, instrukcje i wszelkiego rodzaju dokumentację dołączoną do zawartości przesyłki. Na pudełku zawierającym delikatne przedmioty powinny znaleźć się stosowne etykiety ostrzegawcze, a także naklejki wskazujące górę i dół przesyłki.

Przygotowywanie paczki nie jest skomplikowane, ale pod ręką zawsze należy mieć odpowiednie akcesoria, które umożliwią odpowiednie zabezpieczenie wszystkich przedmiotów. Pamiętaj, że technika pakowania ma znaczny wpływ na to czy przedmioty dotrą do rąk odbiorcy w nienaruszonym stanie.

Artykuł Partnerax