Wskaźnik pH to informacja o właściwościach chemicznych roztworu wodnego, która informuje o poziomie jego zasadowości lub kwasowości. Dane przydają się w laboratoriach na całym świecie, ale także w innych branżach np. ogrodnictwie. Konkretny odczyn ziemi może pozytywnie wpływać na rozwój roślin lub go utrudniać. Borówki wolą bardziej kwaśne podłoże, a badanie pH pomaga ogrodnikowi w ocenie stanu gleby i w podjęciu decyzji o nasadzeniach. Jednak praktycznych zastosowań badania pH jest znacznie więcej.
Istnieją dwa podstawowe sposoby badania pH. W pierwszym używa się wskaźników pH. Technika stosowana jest od wielu lat. Polega na wykorzystaniu specjalnego papieru lub rozpuszczalnego związku chemicznego, które zmieniają kolor w zależności od pH.
Dużą zaletą tej techniki jest prostota wykonania pomiaru, szybki wynik i niska cena składników. Niestety jest to metoda poglądowa i nie nadaje się do precyzyjnego pomiaru pH. Metoda polega na wizualnym porównaniu kolorów, co utrudnia ocenę pH w przypadku kolorowych próbek.
Dużo bardziej precyzyjne są pH metry. To urządzenia elektroniczne, które gwarantują szybki pomiar, a przy tym dane są precyzyjne. Obsługa jest bardzo łatwa, podobnie jak odczyt danych. Urządzenie wyświetla na ekranie konkretną wartość, co nie wymusza konieczności interpretacji, jak w przypadku oceny kolorów.
Urządzenie wykorzystuje elektrody pH do pomiaru różnic napięć pomiędzy nimi a elektrodami referencyjnymi. Innymi słowy, pH-metr mierzy aktywność jonów wodorowych w roztworze, którego wynik podaje się w pH.
pH-metr składa się z:
We wstępie wspomnieliśmy o ogrodnictwie. Warto podkreślić, że pH mierzy się także w rolnictwie, gdzie sprawdza się glebę, nawozy, owoce i warzywa. W branży kosmetycznej podczas produkcji monitoruje się jakość i konsystencję produktów, a jednym z badań jest ocena pH. W branży spożywczej sprawdza się pH na etapie produkcji napojów i żywności. Weryfikowane są także gotowe produkty.
Gdzie jeszcze stosuje się pH-metry?
Ocena poziomu pH pomaga określić czy produkt końcowy spełnia ustalone wymagania. Poziom pH wpływa np. na wygląd i smak. Jednocześnie badanie pomaga ograniczyć koszty produkcji. Jeśli wydajność konkretnego procesu produkcyjnego jest wyższa przy określonej wartości pH, to koszty wyprodukowania dobra będą niższe. pH może informować o niebezpieczeństwie. Niektóre produkty przy określonym poziomie kwasowości lub zasadowości mogą być szkodliwe dla zdrowia.
pH-metry to urządzenia, które uprościły pomiar pH. Wyeliminowały konieczność wizualnego porównania parametrów, co w niektórych przypadkach (np. dotyczących żywności) poprawia bezpieczeństwo.
Artykuł Partnera