Markizy tarasowe to jeden z najpopularniejszych sposobów zadaszania tarasów i balkonów.

Jak zrobić napęd do markizy na taras

Tam, gdzie nie chcemy budować stałej konstrukcji z drewna, markizy na taras są idealnym wyborem. Ich konstrukcja składa się z metalowych elementów i prowadnic, na których zamocowane zostało nieprzepuszczalne promieni słonecznych płótno. Charakterystyczną cechą markiz jest to, że można je w prosty sposób składać i rozkładać. W słoneczne dni rozwijamy markizy, uzyskując zacienione miejsce. Kiedy spodziewamy się burzy lub deszczu, markizy należy zwinąć, tak by porywisty wiatr ich nie uszkodził.

Montaż i rozkładanie markiz tarasowych

Jeżeli chodzi o montaż rolet zewnętrznych oraz markiz tarasowych, nie jest to skomplikowana czynność. Cały sekret tkwi w wykonaniu odpowiednio głębokich i dobrze rozmieszczonych otworów montażowych, w których umieszczamy koszulki kołków, a następnie przykręcamy do nich główną konstrukcję markiz. Jeśli chodzi o to, w jaki sposób markiza tarasowa jest rozkładana, wyróżniamy dwa sposoby.

Podział markiz zależnie od sposobu sterowania

  • ręczne rozkładanie
  • silnik elektryczny

W pierwszym przypadku wykorzystuje się specjalnie wyprofilowany długi pręt, który po umieszczeniu w gnieździe rolki, służy nam do zwijania i rozwijania rolety. Jest to najstarszy sposób rozwijania markiz, dziś nazywany awaryjnym otwieraniem w przypadku markizy z napędem elektrycznym. Dla wygody użytkowania, szczególnie jeśli posiadamy kilka markiz, np. na ścianie restauracji lub kawiarni, wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne. Markizy są wówczas wyposażone w odpowiedni napęd, którym można sterować przy pomocy przycisku klawiszowego, a w nowoczesnych odmianach, również za pomocą smartfona z dedykowaną aplikacją. Jest to rozwiązanie o wielu zaletach, dzięki któremu możemy zwijać i rozwijać markizy z dowolnego miejsca na świecie.

Jak działa silnik elektryczny w markizach?

Budowa silnika elektrycznego do rolet oraz markizy jest bardzo prosta. Silnik podczas swojej pracy wprawia w ruch wałek, na którym nawija się tkanina nazywana markizą. Jednocześnie teleskopowe wysięgniki ulegają skróceniu lub wysunięciu, zależnie od tego, czy markiza jest otwierana, czy zamykana. Im większy rozmiary markizy posiadamy, tym silnik powinien mieć większą moc. Czy jego praca jest bezpieczna? Oczywiście, że tak. Są to silniki bardzo energooszczędne, a przy tym pracujące nadzwyczaj cicho. Napędy tego typu mogą być sterowane tak jak wcześniej napisaliśmy, za pomocą przycisku na ścianie, z aplikacji na smartfon, a także pilotem bezprzewodowym, takim jak bramy garażowej.

Artykuł Partnerax