Właściciele domów jednorodzinnych bardzo dobrze wiedzą, jak częstym wyzwaniem, z którym muszą się mierzyć, jest wchodzenie na dach. Wybieranie igieł ze szpar między dachówkami, zrzucanie zbyt obficie zalegającego ściegu - to tylko kilka z przykładów koniecznych czynności, które należy wykonać przy pomocy drabiny.

Bezpieczne wchodzenie na dach zależy od drabiny

Podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przy wchodzeniu na dach

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie powinno się korzystać z drabiny, gdy cierpimy na jakiekolwiek, nawet drobne urazy, które zaburzają poruszanie się. Lekki ból pleców świadczy o niepełnych możliwościach mobilności, przez co zwiększamy ryzyko potencjalnego wypadku, a ewentualny upadek z dachu może mieć poważniejsze konsekwencje dla zdrowia a nawet życia. Nie należy wchodzić na dach również po przyjęciu jakichkolwiek środków zaburzających koordynację ruchową. Jest to o tyle ważne, że niektóre leki przeciwbólowe zawierają substancje, które mogą zmienić percepcję.

Oprócz tego warto dbać o jakość wyposażenia - drabiny, szczególnie drewniane, z czasem tracą użyteczność, szczeble w każdym momencie mogą się złamać narażając nas na upadek. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o bezpieczeństwie jest dobra, stabilna drabina. Najlepiej wyposażyć się w stalową lub aluminiową, gdyż drabiny tego typu są dużo bardziej wytrzymałe od tych drewnianych. Warto również chronić ją przed negatywnym oddziaływaniem pogody, np. deszczu.

Drabina ewakuacyjna z koszem ochronnym jako gwarant bezpieczeństwa

Naszą drabinę możemy wzbogacić o kosz ochronny. Drabiny ewakuacyjne mocowane na stałe z koszem ochronnym są najbezpieczniejsze. Dzięki temu, w trakcie wchodzenia na dach, będziemy mieć wokół siebie serię poprzecznych, metalowych, przymocowanych do drabiny w równych odstępach zabezpieczeń. Kosz ochronny sprawi, że nie będziemy mogli spaść bezpośrednio na ziemię, dlatego jakikolwiek znaczniejsze obrażenia będą wykluczone. Również kiedy stracimy równowagę z łatwością będziemy mogli powrócić do poprzedniej pozycji, chwytając się najbliższego prętu, który za plecami okala ciało. Jest to doskonałe wyjście dla wszystkich, którzy cenią sobie bezpieczną pracę.

Balustrada dachowa do drabin, która zapewnia dodatkową ochronę

Jednym z najczęstszych przypadków, w których dochodzi do upadku z dachu, jest moment znalezienia się na jego krawędzi. Wystarczy, że lekko osunie się nam noga i możemy ponieść poważne konsekwencje - w najlepszym będzie to złamanie nogi lub ręki, w najgorszym - nawet śmierć. Niwelowanie zagrożenia przy wchodzeniu na dach jest dodatkowo ważne; nie jesteśmy w stanie przewidzieć chwili, w której będzie na nas czyhać niebezpieczeństwo, a dynamika z jaką dochodzi do wypadku nie pozwala na nawet intuicyjną reakcję.

Jednak istnieje prosty sposób, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku do minimum - balustrada dachowa do drabiny ewakuacyjnej umożliwia bezpieczne przejście z dachu na drabinę i odwrotnie. Stanowi ona pionowe przedłużenie drabiny, przez co przy wchodzeniu na dach możemy przytrzymać się swego rodzaju poręczy. Balustrady zawierają często także bramkę samozamykającą, dzięki której nie musimy angażować dłoni do wykonania kolejnego ruchu i możemy skupić się wyłącznie na bezpiecznym przemieszczaniu się po szczeblach.

Artykuł Partnerax