Inteligentne domy są coraz częściej rozwiązaniem, po które chcemy sięgnąć w naszym codziennym życiu. Odznaczają się szeregiem zalet, na które zwracamy uwagę i które sprawiają, że ich funkcjonalność przyciąga coraz szersze grono osób. Na co zatem zwrócić uwagę i w co warto zainwestować, aby faktycznie żyć wygodnie i w stylu smart?

Smart home. Co może się w nim znaleźć, aby żyło ci się wygodniej? fot. materiały prasowe

Czym dokładnie jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, smart home, to ogólna nazwa na dom lub mieszkanie, które są wyposażone w szereg uzupełniających się nowoczesnych technologii. Ważną rolę odgrywa w nich tak zwany Internet rzeczy (Internet of things), który łączy je w jeden, wspólnie działający organizm. Wszystkie urządzenie elektroniczne w inteligentnym domu są bowiem ze sobą połączone tak, że może następować pomiędzy nimi wymiana istotnych informacji. Co za tym idzie, wszystkie systemy działają uzupełniająco i wspomagają się nawzajem, by zadbać jak najbardziej o nasz komfort.

Inteligentny dom nierozerwalnie wiąże się też z szybkimi sposobami zarządzania wszystkimi elementami, które są do niego wpięte. I tak przede wszystkim pozwala na sterowanie głosowe (lub czasem sterowanie gestami), a także na zdalne ustawienie parametrów oczekiwanych w domu i zdalne nadzorowanie przestrzeni. Oznacza to, że nawet będąc na innym krańcu świata, możemy mieć wgląd w to, co dzieje się w domu.

Kamery, by wiedzieć, co naprawdę się dzieje

Inteligentny dom po prostu nie może istnieć bez kamer. Służą one przede wszystkim bezpieczeństwu i pozwalają na łatwą kontrolę sytuacji w domu oraz na otaczającej go przestrzeni. Wspomagają czujniki ruchu i alarmy, z łatwością wychwytując ewentualnych intruzów i pokazując, że wtargnęli do naszego domu lub są tego bliscy.

Jednak kamery mogą także przydać się w innych sytuacjach, nie tylko wówczas, gdy obawiamy się włamania. Mogą między innymi pozwolić na komunikację z domownikami: małymi dziećmi i seniorami, a także wszystkimi innymi, którzy chcą stale czuć się bezpiecznie. Pozwolą także obserwować, co nasi pupile wyczyniają, gdy nas nie ma. Jeśli więc zastanawiasz się do tej pory, jak kontrolować swojego psa lub kota, być może to będzie idealny sposób.

Czujniki różnego rodzaju

Czujniki ruchu pomagają wychwycić ruch wtedy, kiedy ktoś niespodziewanie pojawia się w domu, choć nie powinien. Czujniki dymu, temperatury i czadu służą z kolei naszemu bezpieczeństwu i chronią nas przed pożarem lub ulatnianiem się szkodliwego tlenku węgla. Wszystkie powinny znaleźć się w inteligentnym domu, by w razie potrzeby ostrzec nas alarmem lub wezwać właściwe służby.

Klimatyzacja, ogrzewanie i rolety

Sklep z częściami elektronicznymi Botland oferuje także swoim klientom szereg rozwiązań, które pomogą utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach domowych. Rolety, klimatyzacja, wentylacja i ogrzewanie to systemy, które muszą ze sobą ściśle współpracować, jeśli chcemy zawsze przychodzić do domu, w którym panuje idealna temperatura. Właśnie dlatego ich praca powinna być zautomatyzowana i połączona ze sobą, podobnie jak z naszym urządzeniem mobilnym (smartfonem, tabletem), aby sterowanie nimi nawet z dużej odległości było łatwe i przyjemne.

Artykuł Partnera
x