Na montaż paneli słonecznych decyduje się coraz więcej osób. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Dzięki instalacji fotowoltaicznej można nie tylko poprawić kondycję domowego budżetu, lecz także przyłożyć własną cegiełkę do walki ze zmianami klimatu. Dla wszystkich inwestorów zastanawiających się nad opłacalnością tego rozwiązania przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych i jak dużo prądu są one w stanie wyprodukować.

Fotowoltaika – zmniejsz swoje rachunki za prąd!

Fotowoltaika w Knurowie – sposób na tanią energię elektryczną

O zaletach fotowoltaiki przekonuje się coraz więcej osób. Najbardziej dynamiczny rozwój branża notuje od ok. 2015, chociaż prawdziwy boom można było zaobserwować od 2018. Począwszy od tego roku, w ciągu zaledwie dwóch lat łączna moc wszystkich działających w Polsce instalacji powiększyła się o ponad 200 proc., co uplasowało nasz kraj na czwartym miejscu w Europie pod względem tempa wzrostu. Rosnąca popularność fotowoltaiki to wynik nie tylko coraz większej świadomości ekologicznej, lecz także perspektywy znacznego ograniczenia wydatków na energię elektryczną. Na obecny stan rzeczy nie bez wpływu pozostają też dotacje i pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach oferowane przez państwowe i unijne instytucje.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Określenie konkretnej ceny montażu fotowoltaiki nie jest łatwym zadaniem. Ta zależy od różnych zmiennych, wśród których wymienić należy przede wszystkim moc instalacji, jakość poszczególnych elementów oraz wielkość domu. Nie bez znaczenia jest też to, jak dużą dotację zdoła uzyskać na ten cel inwestor. Zazwyczaj koszty całej inwestycji oscylują między 15 a 25 tysiącami złotych. Biorąc pod uwagę szybkość zwrotu i oszczędności płynące z produkcji własnej energii, nie jest to duża kwota. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://jbenergia.pl/montaz/slask/knurow/.

Instalacja paneli fotowoltaicznych. Kiedy inwestycja się zwróci?

Na pytanie o to, kiedy montaż instalacji fotowoltaicznej się zwróci trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jest to uzależnione od wielu różnych czynników: rodzaju paneli, warunków pogodowych oraz wielkości całej instalacji. W zależności od tych aspektów, na pełen zwrot poniesionych kosztów należy poczekać od 5 do 10 lat. Nie zapominajmy jednak, że ceny energii elektrycznej stale rosną. Jeśli utrzyma się dotychczasowe tempo podwyżek, może okazać się, że termin zwrotu będzie jeszcze szybszy. Analizując szybkość zwrotu inwestycji, warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne mogą służyć nie tylko do zasilania standardowych urządzeń. Często są łączone również z innymi technologiami mającymi na celu zmniejszenie kosztów eksploatacji domu oraz redukcję zanieczyszczeń. Wśród nich prym wiodą pompy ciepła, które doskonale współpracują z fotowoltaiką.

Kiedy warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika Knurów to rozwiązanie rekomendowane zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm lub gospodarstw rolnych. W zależności od rozmiarów i mocy instalacji może ona zarówno zasilać dom jednorodzinny, jak i być ważnym źródłem energii dla sporego, wyposażonego w duże maszyny zakładu. By jednak montaż fotowoltaiki przyniósł oczekiwane skutki, musi ona być odpowiednio zaprojektowana. Dlatego dobór poszczególnych elementów oraz wielkość całej instalacji warto powierzyć sprawdzonej firmie, mającej wieloletnie doświadczenie – np. JB Energia.

Montaż instalacji fotowoltaicznych – wydajność produkcji energii elektrycznej

To, jak bardzo fotowoltaika zmniejszy comiesięczne rachunki w gospodarstwie domowym lub firmie, zależy od jej wielkości i wydajności. Ten drugi aspekt uzależniony jest natomiast nie tylko od parametrów urządzeń, ale też warunków atmosferycznych i terenowych. By wydajnie produkować energię słoneczną, należy więc wybrać miejsce, w którym dostęp promieni nie będzie ograniczony przez korony drzew, budynki czy wzniesienia. Dobrą wiadomością dla polskich inwestorów jest też to, że na terenie miasta Knurów i pozostałych miejscowości naszego kraju (zwłaszcza w jego południowej części) systematycznie rośnie liczba pogodnych letni dni. Z dużym prawdopodobieństwem skuteczność domowych i firmowych instalacji będzie więc rosnąć.

Instalacje fotowoltaiczne a ekologia. Jak wpływają na środowisko?

Poza kwestiami finansowymi, za tym, aby zamontować panele fotowoltaiczne w Knurowie, przemawia również aspekt ekologiczny. Jak wiadomo, zdecydowana większość prądu w sieci energetycznej pochodzi z elektrociepłowni spalających węgiel. Ich działalność nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Zakłady tego typu są odpowiedzialne za emisję dwutlenku węgla, pogarszając jakość powietrza, którym oddychamy oraz prowadząc do skażenia środowiska. Nie bez znaczenia jest też to, że gazy zawarte w spalinach z elektrociepłowni gromadzą się w atmosferze, przyspieszając tym samym zmiany klimatu. Montaż paneli fotowoltaicznych, który klienci ze Śląska mogą zlecić na https://jbenergia.pl/montaz/slask/, pozwala zminimalizować te problemy. Inwestor, który się na niego zdecyduje, dba więc nie tylko o własny portfel, ale też o dobro wspólne, czyli środowisko.

Artykuł Partnerax