Coraz więcej słyszy się na temat pomysłu dotyczącego zmiany sposobu ogrzewania budynków. Niewątpliwym liderem wśród propozycji grzewczych jest pompa ciepła, która może być najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla budynków, gdzie nie ma dostępu do gazu lub przyłącze wiąże się ze znaczną inwestycją budowlaną. W jaki sposób działa pompa ciepła i czy opłaca się ją montować, przekonajmy się sami. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na tego typu pytania, co być może rozwieje wątpliwości niedowiarków.

Jak działa pompa ciepła – czy opłaca się zamontować?

Działanie pompy ciepła

Urządzenie, które znakomicie sprawdza się do ogrzewania zarówno budynku, jak i wody użytkowej, działa w prosty sposób. Otóż pompa ciepła, bo o niej mowa, działa na zasadzie wytwarzania obiegu ciepła. Dotyczy to obszarów o różnych temperaturach. Pompy pobierają ciepło z gruntu lub z powietrza (jest kilka rodzajów pomp) i transportują je do urządzenia w budynku, aby równomiernie rozprowadzić je do grzejników lub instalacji podłogowej. Mechanizm działania jest prosty, jednak do tego, aby pompa ciepła mogła funkcjonować, konieczne jest podłączenie elektryczne. Istnieje wiele wywodów na temat opłacalności instalacji pompy cieplnej, mając na uwadze koszty zużycia energii. Prawda jest taka, że wszystko zależne jest od wielu czynników. Wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania ma na przykład izolacja budynku. Jeśli dom jest odpowiednio docieplony, można mówić o znacznym zmniejszeniu kosztów ogrzewania przy zastosowaniu pompy ciepła np.: https://www.woltair.pl/pompy-ciepla

Kolejnym zagadnieniem, które warto poruszyć, jest działanie pompy ciepła w okresie zimowym. Można się zastanawiać, czy to w ogóle zdaje egzamin, kiedy temperatura powietrza spada grubo poniżej zera. Wielu martwi się, czy taka pompa ciepła np. pobierająca ciepło z powietrza będzie w stanie ogrzać dom i wodę użytkową, jeśli temperatura spadnie np. do wartości -20 stopni Celsjusza? Wszelkie obawy można porzucić, ponieważ w takich sytuacjach urządzenie wykorzystuje grzałkę, która zapewnia optymalny poziom ciepła zarówno w domu, jak i zbiorniku wodnym, który ogrzewany jest do używania codziennego.

Dlaczego warto wybrać pompę cieplną?

Każdy zapewne tak ma, że zanim podejmie decyzję dotyczącą zmiany sposobu ogrzewania domu, dokładnie kalkuluje czy to mu się opłaci. Do tego, aby przekonać się, że pompa ciepła może być idealnym rozwiązaniem, może nas przybliżyć kalkulator kosztów dostępny na stronie https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator. Znajdziemy tutaj narzędzie, które pozwoli nam oszacować koszt związany z użytkowaniem pompy ciepła w zestawieniu z bieżącym źródłem ogrzewania naszego domu. Pomimo tego, że cena pompy ciepła uwzględnia dość duży nakład finansowy w związku z zakupem i instalacją, finalnie i tak zwraca się, zmniejszając koszty ogrzewania nawet o połowę.

Wiele osób decyduje się na pompę ze względu na ekologię. Jeśli prócz pompy zdecydujemy się na PV (fotowoltaika), wówczas możemy mówić o iście ekologicznym i ekonomicznym ogrzewaniu naszego domu. Ciepło pobierane z gruntu lub powietrza jest energią odnawialną, a więc nie ma obaw o to, że nie będziemy mogli w którymś momencie ogrzać swojego domu. Z tym problemem mogą zmagać się obecnie użytkownicy kotłów grzewczych na węgiel, ponieważ koszty zakupu tego opału poszybowały w górę. Tutaj nasuwa się jeszcze jeden argument, który bez wątpienia przemawia za instalacją pompy ciepła, jest to bowiem niezależność. Nie musimy martwić się o to, że koszty wzrosną zależnie od cen surowca, ponieważ korzysta się z niezależnego źródła ciepła.

Kolejnym elementem, który opowiada się za pompą, będzie możliwość instalacji tego urządzenia, nawet jeśli dysponujemy w naszym domu wyłącznie grzejnikami. Pompę ciepła można dopasować również do takiej instalacji, bez konieczności inwestowania w kosztowne przeróbki. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie instalację podłogową, jak najbardziej możemy instalować pompę ciepła.

Użytkownicy pomp ciepła, którzy swobodnie korzystają z ciepła, jakie wytwarza to urządzenie, żyją bez stresu o to, że jutro nie będą mieli czym ogrzać swojego domu. To kolejny powód dla którego, być może warto, chociażby zastanowić się nad zmianą sposobu ogrzewania domu. W obecnych czasach panika związana z nabyciem opału węglowego mocno nadszarpnęła nerwy wielu użytkowników, co mogło ich skłonić do zmiany sposobu ogrzewania właśnie na pompę ciepła. Dodatkowo taka zmiana staje się także opłacalna nie tylko w kontekście oszczędności wynikających z ogrzewania, ale również ze względu na możliwość uzyskania dotacji z tytułu wyboru ekologicznego sposobu grzewczego. Warto upewnić się na temat tego, jakiej wysokości koszty zostaną zwrócone osobom, które zdecydują się zmienić rodzaj ogrzewania swojego domu. Trzeba także koniecznie doinformować się w zakresie warunków, jakie należy spełnić, aby takie dofinansowanie otrzymać.

Podsumowując, czy opłaca się montować pompę ciepła? Jeśli wziąć na cel oszczędności z tytułu ogrzewania (zakładając, że budynek jest dobrze ocieplony i spełnia poszczególne warunki), a także mogąc uzyskać zwrot kosztów związanych montażem pompy (nawet w najmniejszej, dostępnej kwocie), można wnioskować, że opłaca się zmiana sposobu ogrzewania domu na ten w wersji eko.

Artykuł Partnerax