Nowy telewizor zwykle kupujemy po to, by cieszyć się jeszcze lepszym obrazem, dostrzegać wszystkie niuanse kolorów i najdrobniejsze detale w prezentowanym świecie. Nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się telewizory OLED, ale także QLED czy NanoCell. Rodzaj matrycy to jeden z pierwszych parametrów, na jakie zwracamy uwagę przy wyborze nowego urządzenia. Każda z tych propozycji oznacza bardziej żywe kolory, naturalne ich odwzorowanie i zachwycający kontrast. Na jaki telewizor postawić? Pora przyjrzeć się, co ma do zaoferowania marka LG!

Telewizor LG OLED czy QLED? Który rodzaj lepszy?

Dlaczego rodzaj matrycy ma znaczenie?

Najwięcej na rynku znajdziemy telewizorów z matrycą LED (light-emitting diode). Jednak możliwości techniczne i oczekiwania użytkowników napędzały rozwój w tym zakresie - dlatego producenci zaczęli oferować wzmocnione matryce LED, które przekładają się na lepsze doznania wizualne. Mowa o technologiach QLED czy NanoCell. Za najnowocześniejsze uchodzą telewizory OLED (organic light-emitting diode) - jednak przy wyborze tego typu telewizora trzeba liczyć się z największymi kosztami. Zwłaszcza, jeśli myślimy o tym, by kupić sprzęt do salonu dużej przekątnej.

Wybór rodzaju matrycy to nie tylko kwestia zaawansowania technologii czy ceny. Ma on realny wpływ na to, jak prezentuje się obraz - kolory, kontrast, nasycenie barw, uwypuklenie detali. To wszystko widać jak na dłoni zwłaszcza wtedy, gdy oglądamy filmy przyrodnicze lub podróżnicze, a także filmy sensacyjne z dynamicznymi scenami.

Telewizor z QLED czy OLED docenią też gracze, którzy w pełni będą mogli skorzystać z zalet technologii podczas prowadzonych rozgrywek.

Czym różni się OLED od QLED?

Warto postawić na telewizor OLED czy QLED? To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim telewizory QLED (Samsung) lub NanoCell (LG) są tańsze niż telewizory OLED. Inny jest też sposób konstrukcji obu rodzajów matryc. W przypadku QLED (quantum dot light-emitting diode) lub NanoCell mamy do czynienia z technologią kropek kwantowych (lub nanocząsteczek), które są umieszczone na specjalnej folii. Przechodzi przez nie wiązka białego światła. W efekcie powstaje światło o specyficznym widmie, które sprawia, że kolory wyświetlane są nasycone, żywe, dobrze odwzorowane. Ciągle jednak to po prostu ulepszona matryca LED, chociaż dająca jednak znacznie lepsze efekty wizualne.

Inaczej jest w przypadku OLED - to już prawdziwa rewolucja! Taka matryca nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia - składa się bowiem z samoświecących się pikseli, co w praktyce daje doskonały, nieograniczony kontrast. Głęboka czerń czy doskonała biel? W telewizorach OLED to nie problem! Zwykle tego typu sprzęty mają także krótszy czas reakcji, co ma znaczenie dla graczy i miłośników transmisji sportowych.

Telewizory OLED są bez wątpienia najbardziej zaawansowanymi sprzętami, ale również - najdroższymi. Znajdziemy je za to w ofercie bardzo wielu producentów, w tym LG. Dla porównania, QLED to technologia, która do niedawna była stosowana tylko w sprzętach marki Samsung. Obecnie można ją spotkać również z modelach TCL. Wśród propozycji LG znajdziemy za to urządzenia z technologią NanoCell. To rozwiązanie zbliżone do QLED, które daje podobne efekty wizualne. Jeśli jesteśmy przywiązani do tej konkretnej marki, wybór NanoCell będzie rozsądną decyzją!

Telewizory LG w sklepie MediaMarkt zbierają pozytywne recenzje także ze względu na dopracowany system smart TV, webOS, który jest ceniony jako intuicyjny w nawigacji. Rozglądając się za nowym telewizorem, warto rozważyć urządzenia tego producenta!

Artykuł Partnerax