Rozwiązania typu smart cieszą się rosnącą popularnością wśród użytkowników prywatnych, którzy z ich pomocą poprawiają funkcjonalność swoich domów. Inteligentne produkty wyróżniają się szeregiem funkcjonalności. Do najczęściej stosowanych w ubiegłych latach zaliczały się bez wątpienia smart lampy sterowane zdalnie. Czym się wyróżnia takie rozwiązanie i na jakiej zasadzie działa? Kiedy warto się na nie zdecydować? O tym napiszemy poniżej.

Inteligentne oświetlenie do domu sterowane aplikacją - co warto wiedzieć?

Smart oświetlenie - jak działa?

Systemy inteligentnego oświetlenia cieszą się coraz większą popularnością. Na czym polegają? To źródła światła komunikujące się między sobą za pośrednictwem lokalnej sieci WiFi. Oznacza to, że do prawidłowego działania urządzeń smart, oprócz samych produktów oświetleniowych, potrzebny jest również router, pozwalający na stworzenie domowego Internetu Rzeczy. Niekiedy takie systemy rozbudowuje się o dodatkowe elementy, jak na przykład czujniki ruchu lub zmierzchu, które pozwalają na automatyzację sterowania lampami w różnych częściach domu bądź mieszkania.

Inteligentne oświetlenie to sposób na zdalne sterowanie lampami w różnych częściach przestrzeni mieszkalnych. Odbywa się to bezprzewodowo, najczęściej za pośrednictwem komend głosowych lub mobilnej aplikacji, która umożliwia modyfikację oświetlenia z dowolnego miejsca na świecie (z dostępem do Internetu). Szeroki wybór takich rozwiązań posiada w swojej ofercie choćby sklep z oświetleniem: LightPlus.pl.

Smart lampy i inteligentne źródła światła LED - praktyczne rozwiązania dla domu

Choć wiele mówi się w ostatnim czasie o inteligentnych lampach, tak naprawdę do wprowadzenia w swoim domu smart oświetlenia potrzeba naprawdę niewiele.

Inteligentne oprawy oświetleniowe to rozbudowane i nowoczesne produkty, przystosowane do łączenia się z siecią internetową oraz komunikowania z innymi punktami świetlnymi, by zapewnić optymalne warunki w każdej sytuacji. W wielu przypadkach takie oprawy posiadają zintegrowane źródła światła LED o wysokiej żywotności.

Jeśli chce się przetestować oświetlenie smart, nie trzeba jednak inwestować w zaawansowane technologicznie lampy. Zamiast nich wystarczy bowiem wymiana źródeł światła na rozwiązania smart. Są kompatybilne z większością standardowych produktów oświetleniowych. Podobnie jak dedykowane systemom inteligentnym lampy mogą łączyć się między sobą za pośrednictwem WiFi, by zapewnić użytkownikom szereg funkcjonalności.

Zalety smart oświetlenia - dlaczego warto je wybrać?

Co daje oświetlenie typu smart w domu? Podstawową korzyścią jest oczywiście kwestia poprawy funkcjonalności wnętrz oraz zwiększenie komfortu oświetleniowego. Zyskuje się bowiem narzędzie do zdalnego sterowania wszystkimi punktami świetlnymi choćby za pośrednictwem telefonu. Oznacza to, że da się kontrolować lampy bez konieczności podchodzenia do ściennego włącznika, co jest ułatwieniem również dla osób o ograniczonej mobilności. Można również włączyć lub wyłączyć lampy, nawet nie przebywając fizycznie w domu, np. gdy zapomni się to zrobić przed wyjściem do pracy. Przy tym nowoczesne produkty smart wpisują się w zasadzie we wszystkie wnętrza i przydomowe przestrzenie. Sporo inspiracji na ich wykorzystanie pojawia się choćby na stronie: pt-wnetrza.pl.

Zdalne sterowanie inteligentne nie ogranicza się wyłącznie do prostego włączania/wyłączania poszczególnych punktów oświetleniowych. Da się również regulować kluczowe parametry światła, jak natężenie, temperatura barwowa, kolor, by zawsze perfekcyjnie dopasować warunki do konkretnych potrzeb. Za pośrednictwem aplikacji kontroluje się całe grupy produktów, a nawet zapisuje preferowane ustawienia i sceny świetlne do wykorzystania w przyszłości. Można także korzystać z praktycznych harmonogramów do automatycznego uruchamiania lamp o wybranej porze. To wszystko przekłada się na większą wygodę oświetleniową oraz oczywiście pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej w domu, co też łatwo sprawdzić. Aplikacje do smart oświetlenia zapewniają podgląd bieżącego wykorzystania prądu przez poszczególne produkty oświetleniowe.

W końcu smart lampy da się połączyć z innymi inteligentnymi urządzeniami i systemami. Wiele z nich współpracuje choćby z instalacjami antywłamaniowymi, w których bywają wykorzystywane na przykład do symulowania obecności domowników, gdy sensory w pobliżu domu wyczują obecność intruzów na terenie posesji.

Nowoczesny i skuteczny sposób na domowe oświetlenie

Inteligentne oświetlenie to już nie ciekawostka i nowinka technologiczna, o której słyszało niewielu. Z wolna staje się ono jednym ze standardów w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Patrząc na szereg korzyści z nim związanych, trudno się dziwić, że w ostatnich latach to właśnie oświetlenie inteligentne było najczęściej wybieranym produktem smart dla polskich domów.

Artykuł Partnerax