Zużycie energii w biurze jest tak wysokie, że rachunki za prąd i gaz pochłaniają znaczną część Twoich dochodów? Bywa, że tłumaczymy to podwyżkami cen, ale nie jest to jedyny powód, dla którego Twoje rachunki rosną. Zastanów się, czy Ty i Twoi pracownicy przykładacie należytą wagę do oszczędzania prądu i gazu. Oto 20 praktycznych porad, które warto wdrożyć, żeby zmienić nawyki i generować oszczędności.

20 porad, jak oszczędzać energię w biurze

1. Wyłączaj urządzenia

Nie korzystasz z danego urządzenia nocą? Wyłączaj je przed opuszczeniem biura i pamiętaj, że nawet w stanie spoczynku pobiera prąd. Zautomatyzuj cykl działania klimatyzacji, aby wyłączała się automatycznie po godzinach pracy i włączała dopiero rano.

2. Kontroluj zużycie energii elektrycznej

Zainwestuj w sprzęty do monitorowania i sterowania systemami zarządzania energią. Zamów profesjonalny i kompleksowy audyt energetyczny, który dostarczy Ci danych o obszarach wymagających poprawy i wskaże źródła strat energii.

3. Kontroluj temperaturę

Nie dopuszczaj do nadmiernego przegrzewania i wychładzania pomieszczeń. Zimą optymalne są temperatury w przedziale 19-20 stopni Celsjusza. Latem komfort pracy jest możliwy do temperatury 25 stopni Celsjusza.

4. Ogranicz drukowanie i skanowanie

Dokumenty, których nie potrzebujesz w formie papierowej, archiwizuj i przechowuj na nośnikach cyfrowych. A jeśli musisz, drukuj zbiorczo, dwustronnie, rezygnując z kolorowego tuszu.

5. Używaj żaluzji

Korzystaj ze światła dziennego wtedy, gdy jest to możliwe. W upalne dni opuszczaj żaluzje, ograniczając nagrzewanie się pomieszczeń.

6. Postaw na oświetlenie LED

Sprawdź, czy oświetlenie w Twoim biurze jest energooszczędne. Czy wiesz, że żarówki w technologii LED pobierają nawet o 80% mniej energii niż tradycyjne?

7. Wymień urządzenia

W Twoim biurze nadal może być dużo urządzeń pożerających energię. Wymień je na nowoczesne, energooszczędne, o niskich kosztach eksploatacji – z klasy energetycznej A. Dotyczy to także samochodów.

8. Zadbaj o wydajne ogrzewanie

Odsuń meble od grzejników, aby mogły oddawać ciepło do pomieszczenia na całej powierzchni. Rozważ instalację ekranów zagrzejnikowych, które odbijają ciepło z powrotem w stronę pomieszczenia. Sprawdź ustawienie zaworów na kaloryferach – wszystkie w danym pomieszczeniu powinny być ustawione na tę samą wartość.

9. Postaw na jasne kolory

Jasne kolory ścian, jasne meble – to wszystko ma znaczenie zarówno dla komfortu pracowników, jak i ogranicza problem nagrzewania się pomieszczeń. Biel odbija światło, więc pomieszczenie, w którym dominują te kolory będzie nagrzewało się wolniej niż ciemne.

10. Skontroluj stan uszczelek

Nieszczelny zlew powoduje spore straty wody. Naprawa może ograniczyć zużycie o tysiące litrów wody w ciągu roku! Sprawdź też uszczelki w oknach i chłodziarkach oraz wymień je, aby powietrze nie wydostawało się na zewnątrz.

11. Korzystaj z urządzeń zgodnie z instrukcją

Wiele urządzeń biurowych i nie tylko ma możliwość pracy w trybie eko. Niekoniecznie zdajesz sobie z tego sprawę, jeśli pozbędziesz się instrukcji obsługi. Zapoznaj się z nią, poznaj lepiej sprzęt i zalecenia producenta dotyczące bezpiecznej i wydajnej eksploatacji.

12. Włączaj światło punktowe

Jeżeli nie ma potrzeby oświetlania całego pomieszczenia, włączaj tylko światło punktowe np. lampki biurkowe, lampy podłogowe itp.

13. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz

Wyposaż biurową kuchnię w czajnik elektryczny i gotuj w nim tylko taką ilość wody, jakiej potrzebujesz do sporządzenia jednej czy dwóch kaw.

14. Wykorzystaj zużyte ciepło

Ciepło generowane przez serwerownie może zostać ponownie wykorzystane do ogrzewania budynków. Zamiast generować dodatkowe koszty na chłodzenie, na etapie kładzenia wentylacji można od razu ułożyć instalację do rozprowadzania ciepła z serwerowni.

15. Rozważ fotowoltaikę

Jest to spora inwestycja, która na pewno wymaga przeanalizowania. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, rozważ montaż fotowoltaiki wraz z pompą ciepła.

16. Inwestuj w termomodernizację

Nie tylko w zakresie obowiązkowym, ale też dobrowolnie, rozważ inwestycję w termomodernizację budynku oraz wdrożenie rozwiązań niskoemisyjnych. Może to być np. dobrze wykonane ocieplenie lub korzystanie z OZE.

17. Edukuj pracowników

Pamiętaj – przykład idzie z góry. Zmiana nawyków u pracowników powinna zacząć się od dobrych praktyk , działań edukacyjnych i szkoleniowych.

18. Korzystaj z narzędzi EMAS

System ekozarządzania i audytu (EMAS) to unijny system certyfikacji środowiskowej , który obejmuje szereg wskazówek i wytycznych dla firm, które chcą działać w sposób bardziej ekologiczny. Warto się z nim zapoznać i stosować do zaleceń.

19. Zmień sprzedawcę prądu

Jeśli chodzi o prąd dla firm, pamiętaj o możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Zbierz i porównaj oferty ze szczególnym uwzględnieniem stref. Dobierz je z uwzględnieniem tego, w jakich godzinach w ciągu doby pobór w Twojej firmie jest największy.

Duże zużycie energii elektrycznej w firmie? Zastanów się, jak możesz temu zaradzić. Może potrzeba optymalizacji procesów i modernizacji wyposażenia biurowego? Zmiana nawyków i inwestycje w energooszczędne rozwiązania mogą przynieść szereg korzyści – finansowych oraz wizerunkowych.

Artykuł Partnerax