Znaleźliśmy wymarzone mieszkanie? Jesteśmy umówieni na wstępne oglądanie nieruchomości? A zatem najważniejsza część całego procesu przed nami - solidne przygotowanie się,zanim jeszcze przekroczymy próg potencjalnego przyszłego mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Oglądanie mieszkania - jak się do niego przygotować?

Podstawowe kwestie o których nie możemy zapomnieć

Oglądanie mieszkania to dla wielu z nas moment, w którym przygotowujemy się do sprawdzania poziomów, prostych kątów, jakości armatury łazienkowej, czy kondycji instalacji. To oczywiście istotne kwestie, o których wspomnimy później. Na początku jednak warto podejść do oglądania mieszkania z nieco szerszej perspektywy i na samym początku zająć się kwestiami lokalizacji, jakości budownictwa i funkcjonalnością samego mieszkania.

Wszystkie te informacje z grubsza powinniśmy uzyskać z oferty dostępnej na Nieruchomosci-online.pl. Nie zaszkodzi jednak, by na własne oczy sprawdzić, czy okolica faktycznie jest spokojna, czy w bezpośrednim sąsiedztwie znajdziemy wszystkie interesujące nas obiekty, jak sklep, szkoła czy park. Sprawdźmy, czy budynek jest w akceptowalnej kondycji technicznej i czy rozmieszczenie pomieszczeń w samym mieszkaniu jest zgodne z ofertą. Jeśli te wszystkie dane się zgadzają, możemy przejść do bardziej wnikliwego analizowania wnętrza naszego potencjalnego przyszłego mieszkania.

Techniczne aspekty mieszkania

Gdy na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku, czas na szczegółowe przyjrzenie się technicznej stronie nieruchomości od wewnątrz. Co najpierw? Oczywiście podłogi i ściany. Dokładnie obejrzymy te elementy w każdym pomieszczeniu, szukając zacieków, grzybów czy niepokojących plam. Dodatkowo sprawdźmy stan tynków i oceńmy kondycję ścian w aspekcie przyszłej inwestycji, jaką jest wyrównywanie i malowanie. To samo powtórzmy z podłogami. Czy panele są w dobrym stanie? Czy kafelki w łazience są odpowiedniej jakości i nie wymagają natychmiastowej zmiany? Im więcej elementów przypadnie nam do gustu, tym mniej w przyszłości wydamy na potencjalny remont.

W kolejnym kroku sprawdźmy instalację, szczególną uwagę poświęcając tej elektrycznej. Jak prezentuje się ilość i jakość gniazdek elektrycznych? Nie zaszkodzi wszędzie sprawdzić świateł, ale także grzejników, przechodząc już do instalacji grzewczej. To oczywiście podstawowe kwestie, które warto sprawdzić, umawiając się na oglądanie nieruchomości takich, jak domy w Zabrzu i innych większych miastach.

Pamiętajmy o kwestiach prawnych

Oglądanie mieszkania to świetny moment, by dokładnie wypytać właściciela lub agenta nieruchomości o status prawny. Sprzedający powinien być przygotowany na pytanie o kopię wypisu z księgi wieczystej, która poświadcza brak hipoteki ciążącej na mieszkaniu (tę kwestię możemy zweryfikować na własną rękę), a także inne dokumenty potwierdzające prawo własności.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie planu nieruchomości, certyfikatu energetycznego, a także planu zagospodarowania przestrzennego, który w jasny sposób precyzuje wszystkie inwestycje, które są planowane na tym terenie w przyszłości. Takie przygotowanie da nam pewność, że mieszkanie, które nam się podoba, faktycznie stanowi atrakcyjną ofertę, na którą być może się zdecydujemy.

Artykuł Partnerax