Rozważasz możliwość wyjazdu za granicę do pracy? Zdecydowałeś już, że państwem, do którego się wybierzesz, będą Niemcy, ale nadal się zastanawiasz czy to dobry pomysł? Posiadasz wykształcenie i doświadczenie w pracy jako elektryk? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ten artykuł - dzięki niemu dowiesz się, jakie są wyzwania i możliwości pracy w Niemczech. Taka informacja z pewnością pomoże Ci przeanalizować tę sytuację i podjąć odpowiednią decyzję.

Praca elektryk zagranica - wyzwania i możliwości pracy w Niemczech

Praca elektryk zagranica - jaka jest specyfika zawodu?

Osoba na stanowisku elektryka jest odpowiedzialna za montowanie, sprawdzanie oraz naprawianie podzespołów, instalacji czy też ogółem urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Zadania wykonywane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Należy wziąć pod uwagę, że warunki wykonywania obowiązków na stanowisku elektryka nie są komfortowe. Otoczenie pracy wiąże się zazwyczaj z:

 • hałasem;
 • zanieczyszczonym powietrzem;
 • zmiennymi warunkami atmosferycznymi (temperatura, wilgotność).

Zauważ jednak, że wymienione powyżej wady można łatwo wyeliminować, np. poprzez użycie specjalistycznego sprzętu. Poza tym - jest wiele zalet, które zdecydowanie przewyższają niekomfortowe warunki:

 • stabilność zatrudnienia - łatwość znalezienia pracy;
 • wysokie wynagrodzenia;
 • możliwość pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą (duże zapotrzebowanie na takich specjalistów).

Praca elektryk zagranica - jakie wyzwania stoją przed pracownikiem?

Praca za granicą często niesie ze sobą pewną nutkę niepewności. Opuszczenie miejsca, w którym się wychowałeś, znasz język i potrafisz się odnaleźć - nie jest łatwe. Czasami jednak życie zmusza do podjęcia decyzji o wyjeździe. Na jakie wyzwania i niedogodności musisz się wcześniej przygotować?

 1. Życie z dala od rodziny - zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe za granicę do pracy, musisz zdać sobie sprawę z tego, że przez pewien czas będziesz znajdował się daleko od bliskich - rodziny, przyjaciół czy drugiej połówki. Aby złagodzić tę niedogodność, warto często rozmawiać ze wszystkimi, na których Ci zależy, zarówno przez telefon, jak i przy użyciu kamerki. Dzięki temu zobaczysz swoich bliskich. chociaż rozłąka z rodziną prawdopodobnie nastąpi - Niemcy są dobrym kierunkiem na pierwszą taką wyprawę. Biorąc pod uwagę, że są one bezpośrednim sąsiadem Polski, ewentualny przyjazd nie będzie aż tak skomplikowany i długotrwały, jak mogłoby to być w przypadku państw położonych dalej.
 2. Samotność - jeżeli jesteś osobą, która nie lubi samotności, samodzielny wyjazd za granicę może być dla Ciebie trudny. Zastanów się, czy poradzisz sobie, spędzając czas wśród obcych ludzi. Jeśli jest to dla Ciebie trudne - może istnieje oferta, w której potrzeba np. dwóch elektryków. Praca za granicą na budowie generuje duże zapotrzebowanie w pracownikach. Zaproś znajomego do wspólnej aplikacji na ofertę. Towarzystwo znajomego może okazać się przydatne.
 3. Inna kultura - oprócz przyzwyczajenia się do bycia z dala od rodziny musisz też przywyknąć do innych zwyczajów, które panują za granicą. Nie wszystkie zachowania mogą być tak samo odbierane. Dokładnie przyglądaj się zachowaniu innych, a najlepiej przeczytaj przed wyjazdem coś o tematyce zachowania w danym państwie. Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd do Niemiec, warto zauważyć, że kultura i zwyczaje nie będą aż tak odmienne od polskich. Z pewnością pomoże Ci to się zaaklimatyzować.
Praca elektryk Niemcy z InServ

Praca elektryk zagranica - jakie daje możliwości?

Praca za granicą generuje ogromne możliwości. To, czy z nich skorzystasz, zależy tylko od Ciebie. Najważniejsze zalety wyjazdu to między innymi:

 1. Wyższe zarobki - zarobki za granicą są zazwyczaj lepsze niż w Polsce. Zwłaszcza jeśli zamierzasz wyjechać tylko na jakiś czas, a następnie wrócić do ojczyzny. Po przewalutowaniu wypłaty na złotówki okaże się, że otrzymałeś naprawdę wysoką sumę.
 2. Nauka języka w naturalnych warunkach - wyjeżdżając do innego państwa, możesz wykorzystać tę okazję do nauki języka. W ten sposób dostaniesz idealne warunki do edukacji, ponieważ przebywanie pośród osób, które na co dzień posługują się językiem niemieckim, pozwoli Ci się osłuchać i łatwiej zacząć korzystać z tego języka.
 3. Możliwość zwiedzania - biorąc pod uwagę, że wyjeżdżasz za granicę - będziesz miał możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc. Oczywiście w określonym czasie musisz stawić się w pracy, jednak czas wolny możesz rozdysponować dowolnie. Sprawdź wcześniej jakie atrakcje znajdują się stosunkowo blisko Twojego nowego miejsca zatrudnienia i koniecznie je odwiedź.

Nie znasz języka niemieckiego? To nic złego! Z pewnością znajdziesz też dobrze płatne oferty pracy za granicą bez języka!

Praca Niemcy - InServ

Poszukaj pracy, wpisując w wyszukiwarkę takie hasła jak: “praca elektryk Niemcy od zaraz” czy “praca elektryk zagranica”.

Artykuł Partnerax