AMAXX to bardzo szeroka grupa produktów oparta na obudowach o wielkości od jednego do pięciu charakterystycznych, skośnych segmentów. Każdy segment można wykorzystać na różne sposoby. Może on służyć do montażu gniazd trójfazowych od 16 A do 63 A, gniazd jednofazowych w standardzie obowiązującym w kraju lub gniazd do przesyłania danych (np. typu RJ-45). Można na nim zamontować także gniazdo z rozłącznikiem z blokadą mechaniczną uniemożliwiającą podanie napięcia bez włożenia wtyczki oraz uniemożliwiającą wyjęcie wtyczki będącej pod napięciem. Segment może być wyposażony w przezroczyste okienko rewizyjne, dające możliwość obserwacji zamontowanych wewnątrz urządzeń oraz, po otworzeniu, ich obsługi. Każdy segment można wyposażyć w wysuwane szyny nośne (rys. 2), na których montowane są zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe (MCB), różnicowo -prądowe (RCD), topikowe (Neozed) lub inna aparatura modułowa i zaciski. Wnętrze może być także wykorzystane do montażu urządzeń typu switch stosowane do wymiany danych w instalacjach przeznaczonych np. dla przemysłu 4.0. Z powyższego wynika, że zakres możliwych aplikacji jest praktycznie nieograniczony.
Rozdzielnice gniazdowe AMAXX mogą być wykonywane w dwóch stopniach ochrony: IP 44 lub IP 67. Każde nowe rozwiązanie (z nowymi urządzeniami zamontowanymi na obudowie) jest testowane pod kątem szczelności na silne bryzgi wody (rys. 3.) oraz pył. Rozdzielnice AMAXX są także sprawdzane przez producenta pod kątem możliwości odprowadzania ciepła. Rezultatem tego jest określenie na tabliczce znamionowej rozdzielnicy współczynnika RDF.
Rozdzielnice AMAXX sprawdzają się zarówno w instalacjach wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Wysokiej jakości tworzywo, z którego są standardowo produkowane zapewnia doskonałe parametry mechaniczne, termiczne i elektryczne. W miejscach ze szczególnie agresywną atmosferą zaleca się stosowanie rozdzielnic wykonywanych z jeszcze bardziej wytrzymałego tworzywa o nazwie AMELAN®. Zapewnia ono odporność chemiczną na paliwa, oleje, smary, rozcieńczone kwasy i zasady oraz środki czyszczące i większość wodnych roztworów soli stosowanych np. w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Dodatkowo zastosowanie niklowanych złącz stykowych podnosi ich wytrzymałość termiczną i zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo.
Firma Mennekes dostarcza swoje rozdzielnice w pełni gotowe do użytku. Są one kompletnie wyposażone i okablowane, z certyfikatem zgodności (rys. 4) z normą DIN EN 61439 (odpowiednik naszej normy PN-EN 61439). Pozostaje je tylko zamontować (rys. 2.).
Producent posiada w swojej ofercie wiele standardowych rozwiązań. Jednak w przypadku specyficznych wymagań danej instalacji firma Mennekes chętnie podejmuje się produkcji dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Wystarczy zwrócić się w tej sprawie do wyłącznego dystrybutora w naszym kraju, którym jest dobrze znana na rynku firma Hensel Polska z Poznania.