Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka, plasująca się na najniższym, najbardziej elementarnym poziomie potrzeb piramidy Maslowa. Aby móc prawdziwie odczuć ten komfort, warto zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie lub dom. Od czego należy zacząć? Co jest najważniejsze?

Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed włamaniem? Porady iVolta

Najważniejsze działania w celu zabezpieczenia nieruchomości

Wbrew pozorom statystycznie najwięcej włamań i kradzieży ma miejsce w mieszkaniach, nie domach jednorodzinnych. W każdym przypadku warto jednak nieruchomość zabezpieczyć od podstaw. Rozpocząć można od najbardziej kluczowych miejsc, czyli okien i drzwi. Kompletne systemy zabezpieczeń i nowoczesne rozwiązania znajdziesz w tym miejscu: https://ivolta.pl .

Drzwi i okna to podstawa zabezpieczenia domu jednorodzinnego, ale także mieszkania usytuowanego na parterze. Należy pamiętać, że włamywacze bardzo często korzystają z sytuacji, kiedy np. blok jest remontowany, a tuż przy oknach mieszkania znajdują się rusztowania. Przede wszystkim warto wybrać antywłamaniowe drzwi i okna. Stopień bezpieczeństwa prezentowany jest za pomocą skali – w pierwszym wypadku sześciostopniowej, w drugim pięciostopniowej. Im wyższy poziom, tym bezpieczniejszy i trudniejszy do sforsowania produkt. Ciekawym zabezpieczeniem są okna zamykane od wewnątrz na klucz. Przejście przez nie wymagałoby użycia ciężkiego sprzętu, a taka perspektywa raczej zniechęca włamywaczy.

Kolejnym zabezpieczeniem są kontaktrony, czyli czujniki montowane przy drzwiach i oknach. W połączeniu z systemem alarmowym (np. sygnalizatorami dźwiękowo-świetlnymi) będą skutecznie odstraszały włamywaczy. Warto też rozważyć instalację elektrozaczepów w drzwiach. Zwolnienie blokady następuje wyłącznie poprzez sygnał elektryczny trafiający do cewki elektromagnetycznej elektrozaczepu. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe, skuteczne zabezpieczenie. Elektrozaczepy występują w różnych formach – najczęściej spotkać je można w bramkach wejściowych nieruchomości i drzwi klatek schodowych w blokach. Mogą być także dostosowane do okien.

Systemy alarmowe i monitoring

Kompletne zabezpieczenie nieruchomości zakłada instalację systemu alarmowego i monitoringu. Kompletny system zabezpieczeń składać się więc będzie z kamer, płyty głównej (centrali alarmowej), dysku do przechowywania bieżąco nagrywanych obrazów oraz różnych czujek. W przypadku dużego domu jednorodzinnego umieszczenie kamer zewnętrznych staje się niezwykle ważne. Pełnią one bowiem także funkcję odstraszającą, dlatego dobrze, gdy przynajmniej część kamer będzie wyraźnie widoczna z oddali. W przypadku mieszkania kamery wydają się opcjonalnym elementem zabezpieczeń, jednakże również warto je stosować. Powinny być nakierowane przede wszystkim na okna i drzwi, czyli miejsca, przez które intruz może wejść do nieruchomości. Nowoczesne kamery IP gwarantują podgląd do rejestrowanego obrazu właściwie z każdego miejsca świata, dlatego warto rozważyć zakup takich urządzeń zwłaszcza wtedy, gdy często się podróżuje.x