Domofony stanowią podstawowe wyposażenie każdego domu i mieszkania. Urządzenia te od wielu lat skutecznie zabezpieczają posesję przed niechcianymi gośćmi. Planujesz zakup sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo Tobie oraz Twoim bliskim? W artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę przy kupnie, dzięki czemu wybierzesz model, który spełni Twoje oczekiwania.

Kupno domofonu krok po kroku, czyli jak dobrać idealny model

Domofon – niezbędny element ochronny każdej posesji

Trudno wyobrazić sobie dom lub mieszkanie, w którym mogłoby zabraknąć domofonu. To niewielkie urządzenie umożliwia bowiem w prosty i szybki sposób sprawdzić, kto próbuje dostać się na teren posesji. Rozmowa z odwiedzającym jest świetnym zabezpieczeniem przed podejrzanymi gośćmi takimi jak np. złodzieje. Domofon nie tylko chroni domowników, ale zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a także komfort psychiczny dla każdego mieszkańca.

Kupno domofonu – jakie kwestie wziąć pod uwagę?

Obecny rynek domofonów jest bardzo bogaty. Przez mnogość producentów oraz modeli, wybór idealnego urządzenia jest utrudniony. Aby dobrze wybrać domofon, należy przede wszystkim kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Dobry zakup tego przyrządu uzależniony jest od kilku czynników. Na co należy zwrócić uwagę, aby domofon w pełni spełnił wymagania?

Po pierwsze – rodzaj domu

Pierwszą kwestię, jaką należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj domu, w jakim się mieszka. Jest to ważne ze względu na różną liczbę połączeń. Dla osób mieszkających w jednorodzinnych domach sprawa jest prostsza. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest domofon jednoabonentowy, czyli model wyposażony w jeden przycisk odpowiadający za komunikację z unifonem zamontowanym wewnątrz budynku. Jeżeli mieszkasz w domu, w którym jest więcej rodzin, pamiętaj o tym, że konieczne będzie zamontowanej większej liczby paneli umożliwiających sterowanie zamkiem z każdej części posesji.

Po drugie – rodzaj połączenia

Kolejną kwestią, którą powinieneś rozważyć, jest rodzaj połączenia urządzenia. Zastanów się, czy możliwe jest (i opłacalne) położenie odpowiedniej instalacji kablowej w Twoim domu, czy jednak wygodniejszą opcją będzie domofon bezprzewodowy. Nieokablowane modele zyskują coraz większe uznanie wśród osób mieszkających w domach jednorodzinnych – wszystko ze względu na szybkość instalacji oraz wygodę użytku. Takim urządzeniem możesz sterować z każdego miejsca w domu. Pamiętaj jednak, że modele te mają ograniczony zasięg, dlatego przed zakupem sprawdź, na jakiej odległości pracują.

Po trzecie – materiał

Pamiętaj, że dobry domofon powinien być wykonany z materiałów gwarantujących wysoką trwałość. Optymalnym wyborem są urządzenia zrobione m.in. z aluminium lub stali nierdzewnej. Materiały te zapewniają dużą odporność na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, korozje, a także negatywny wpływ czynników atmosferycznych, co przekłada się na długą żywotność domofonu.

Po czwarte – sposób otwierania furtki

Na rynku dostępne są modele domofonów, które różnią się od siebie nie tylko rodzajem połączenia czy budową, ale również możliwościami takimi jak sposób otwierania furtki/bramki.

  • Klucz – najprostsze rozwiązanie. Każdy domownik powinien posiadać własny komplet kluczy umożliwiający otwarcie bramki, furtki oraz drzwi.
  • Brelok – coraz częściej spotykanym rozwiązaniem otwierania furtek są specjalne breloczki. Przypinane są one do kluczy i zbliżane do panelu domofonu.
  • Karta zbliżeniowa – działa na podobnej zasadzie jak brelok. Karta przykładana jest do panelu zewnętrznego, który odbiera sygnał i otwiera furtkę bez konieczności użycia np. klucza.
  • Kod dostępu – rozwiązanie najczęściej spotykane w blokach mieszkaniowych. Otwarcie bramki odbywa się po wpisaniu ciągu liczb, które powinien znać każdy domownik. Kod dostępu nie jest polecany dla osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych. Zdecydowanie lepszym wyjściem w takiej sytuacji są domofony z jednym przyciskiem.

Szukasz najnowocześniejszych domofonów, które cechują się niezawodnością oraz łatwością obsługi? Wejdź na stronę sklepu Eltrox. W asortymencie sklepu znajdziesz różnorodne modele, które odnajdą się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Na stronie znajdują się takie rodzaje jak m.in. bezprzewodowe, przewodowe, IP, analogowe, cyfrowe czy wideodomofony. Wszystkie domofony pochodzą od renomowanych producentów, dla których bezpieczeństwo i jakość jest na pierwszym miejscu.x