Domy jednorodzinne to częsty cel włamywaczy. Gdy domownicy śpią lub są na wakacjach, na teren posesji mogą wtargnąć osoby do tego nieupoważnione, by przywłaszczyć sobie cudze mienie. W wyniku włamania wiele cennych przedmiotów może zostać zniszczonych, a właściciele stracą poczucie bezpieczeństwa i będą się obawiali, że sytuacja się powtórzy. Dlatego warto inwestować w nowoczesne systemy alarmowe od renomowanych producentów. A jak dokonać najlepszego wyboru?

Systemy alarmowe do domu jednorodzinnego - co warto wiedzieć?

Dobry system alarmowy - czyli jaki?

Jeśli system alarmowy ma dobrze spełniać swoją funkcję, to powinien być prosty w obsłudze i niezawodny. Jednocześnie to ważne, aby poszczególne jego elementy były łatwe w montażu i nie zaburzały estetyki budynku. Kamery i czujniki muszą idealnie komponować się z wystrojem wnętrza, a ich obecność nie powinna przeszkadzać mieszkańcom w wykonywaniu codziennych czynności. Nowoczesny systemy alarmowe łączą się z Wi-Fi, dzięki czemu można je zdalnie włączyć i wyłączyć przy pomocy aplikacji mobilnej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacząco zwiększa bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Z czego składa się system alarmowy?

Systemy alarmowe mogą się składać z wielu urządzeń, które umożliwiają stały monitoring domu. Liczba użytych kamer i czujników powinna być uzależniona od wielkości danego budynku i indywidualnych potrzeb użytkowników. W systemie alarmowym ROPAM można znaleźć też takie elementy jak:

  • panel zarządzania z dotykowym ekranem
  • bezprzewodowe czujniki dymu, temperatury, ruchu, gazu i otwarcia
  • centrale alarmowe
  • sygnalizatory
  • kontrolery, odbiorniki i sterowniki

Ten system może być efektywnie połączony z monitoringiem wideo, a w zestawie klienci otrzymają również funkcjonalnego pilota. Czujniki będą zbierały dane i przekazywały je do kolejnych urządzeń, które poinformują użytkownika o ewentualnych zagrożeniach. W przypadku włamania bądź innej niebezpiecznej sytuacji szybka reakcja uchroni domowników przed poważnymi konsekwencjami. Jednocześnie nagranie z monitoringu może stanowić dowód w sprawie lub może też być ważnym argumentem w sporze z ubezpieczycielem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając system alarmowy?

Nowoczesne systemy alarmowe mają modułową strukturę, dzięki czemu można je dowolnie konfigurować i dopasowywać do oczekiwań klientów. Wybrane rozwiązanie powinno efektywnie funkcjonować zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciekawą propozycją jest na przykład system alarmowy AJAX, który automatycznie wykrywa i wysyła powiadomienia o naruszeniach. Innowacyjny design i praktyczne funkcje sprawiają, że ten model wyjątkowo dobrze sprawdza się w inteligentnych domach. Przy jego pomocy użytkownicy mogą kontrolować wiele parametrów jednocześnie bez większego wysiłku. W zależności od preferencji domowników system przesyła powiadomienia na telefon lub w formie e-maila. Wszystkie jego elementy łączą się ze sobą bezprzewodowo, co znacząco ułatwia instalację i obsługę. Jest to też doskonała alternatywa, by monitorować pomieszczenia pozbawione energii elektrycznej lub takie, które mają dostęp do niestabilnego źródła zasilania.

Prawidłowo dobrany system alarmowy skutecznie zabezpieczy dom i cały przyległy do niego teren. Jeśli takie rozwiązanie ma się dobrze sprawdzić, to wszystkie urządzenia muszą być rozmieszczone na odpowiedniej wysokości i nie mogą się znajdować zbyt daleko od siebie. Decydując się na montaż systemu, można znacząco podnieść poziom ochrony budynku. Nowoczesne zabezpieczenia są niezwykle skuteczne i trudne do obejścia, dlatego większość włamywaczy nawet nie próbuje ich złamać.

Artykuł Partnerax