Nowe agregaty prądotwórcze oferują coraz więcej możliwości, co wynika m.in. z zastosowania nowoczesnych elektronicznych układów sterowania, odzysku energii i innowacyjnych układów napędowych. Prezentujemy kilka z ciekawszych rozwiązań, o których warto wiedzieć, szczególnie gdy korzysta się z tego rodzaju urządzeń.

Rozwiązania techniczne we współczesnych agregatach prądotwórczych

Rolnicze agregaty z zasilaniem z ciągnika

Jednym z ciekawszych rozwiązań wydaje się współczesny agregat rolniczy przystosowany do montażu na ciągniku. Jest to urządzenie bez autonomicznego napędu, w którym prądnica jest napędzana poprzez zewnętrzny wałek napędowy wyprowadzony z pojazdy tzw. WOM. Urządzenie tego typu można w kilka chwil zamontować na standardowym uchwycie TUZ, który jest powszechnie stosowany w ciągnikach rolniczych.

Warto wiedzieć, że wałki napędowe są stosowane także w niektórych maszynach budowlanych i przemysłowych. Sprzęt tego typu jest często wyposażony w osprzęt dodatkowy, którego elementy są zasilane elektrycznie. W niektórych przypadkach agregat rolniczy na ciągnik to rozwiązanie, które pozwala w pełni wykorzystać potencjał takiego zespołu maszyn. Co więcej, agregat rolniczy na ciągniku może zasilać też urządzenia zewnętrzne.

Agregaty z autostartem

W przypadku agregatów stacjonarnych oraz nowoczesnych urządzeń specjalnych coraz częściej stosuje się generatory z zaawansowanym elektronicznym systemem sterowania. Popularne agregaty z autostartem są wykorzystywane w wielu różnych aplikacjach.

Możliwość automatycznego uruchomiania agregatu prądotwórczego sprawdza się w zaawansowanych systemach zasilania awaryjnego. W takich instalacjach sterownik uruchamia urządzenie w odpowiednim momencie, gdy spadek lub zanik zasilania sieciowego trwa dłużej, niż mogą pracować akumulatory.

Agregat z autostartem jest również stosowany do zasilania chłodni i innych instalacji, w których właściwe warunki utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu zasilania. Załączenie agregatu w odpowiednim momencie daje możliwość utrzymania oczekiwanych parametrów, jednocześnie pozwala na ograniczenie zużycia paliwa.

Agregaty kogeneracyjne

W przypadku agregatów stacjonarnych bardzo ciekawym rozwiązaniem są agregaty kogeneracyjne. To urządzenia, które mają wbudowany system odzysku energii cieplnej. Co do zasady systemy kogeneracyjne to wyposażenie montowane w agregatach prądotwórczych zasilanych gazem.

Jak wiadomo, silniki spalinowe stosowane do zasilania zespołu prądotwórczego generują znaczne ilości ciepła. Dzięki systemowi odzysku ciepła uzyskano znaczny wzrost skuteczności urządzenia. Standardowy agregat bez kogeneracji osiąga sprawność na poziomie ok. 40%.

Oznacza to, że niemal 60% energii generowanej podczas spalania paliwa jest uwalniane wprost do otoczenia i tracone. Układ kogeneracyjny zespolony z agregatem daje możliwość odzyskania przeszło 50% generowanej energii cieplnej.

Agregat kogeneracyjny może być wykorzystany jako dodatkowe źródło energii do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, ale także do produkcji wody lodowej. To doskonałe rozwiązanie stosowane już w wielu nowoczesnych budynkach komercyjnych, w niektórych szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej.

Szeroki wybór agregatów stacjonarnych znajdziesz na stronie https://akmel.eu