Magazyny energii optymalizujące zużycie pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną energii, budzą coraz większe zainteresowanie właścicieli gospodarstw domowych. Niestety Polska pozostaje w tym obszarze mocno w tyle w porównaniu choćby do Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Włoch. Z dużym prawdopodobieństwem sytuację tę zmieni zapowiadane rozszerzenie programu dofinansowań Mój Prąd o dopłaty do zakupu magazynów energii w jego czwartej już edycji. Inwestorzy prywatni, którzy będą chcieli wzbogacić wówczas swoją przydomową instalację OZE o wydajny i niezawodny akumulator, powinni dokonać rzetelnego przeglądu rynku tych urządzeń. Jak działają magazyny energii? Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego urządzenia do domu? Zapytaliśmy o to Martę Kazimierską, ekspertkę portalu enerad.pl ds. magazynowania energii.

Jaki magazyn energii do domu? Nasze wskazówki!

Magazyny energii - zasada działania

Pomimo tego, że zagadnienie magazynowania energii na rynku OZE pojawia się już od dawna, to nadal niewielu potencjalnych inwestorów wie, na jakiej zasadzie tak naprawdę działa magazyn energii, który można zainstalować w domu. Najważniejsze w wyborze urządzenia, które zapewni optymalną wydajność systemu, jest dostosowanie mocy pojemnościowej akumulatora do instalacji fotowoltaicznej obsługującej w pełni energetyczne zapotrzebowanie budynku. Dzięki efektywnej pracy magazynu energii, jego użytkownicy mogą wykorzystywać 100 proc. pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną energii, a nie 80 proc., jak ma to miejsce wówczas, kiedy energia ta przekazywana jest do sieci.

- Największą zaletą i podstawowym założeniem działania magazynu energii, jest istotne zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej lub na przykład wiatrowej. Oznacza to, że użytkownicy takiego systemu mogą wykorzystywać pozyskany w przydomowej instalacji prąd w stu procentach dla swoich potrzeb i na bieżąco zasilać nim na przykład urządzenia elektryczne. Jest to niezwykle istotne szczególnie w okresach ograniczonego poboru energii, spowodowanych choćby zmianą pór roku, czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - mówi ekspertka Marta Kazimierska.

Czy jednak każdy magazyn energii dla domu będzie spełniał stawiane przed nim wymagania? Na co należy zwrócić uwagę, aby móc w pełni wykorzystywać możliwości akumulatora w gospodarstwie domowym? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek od ekspertki.

Moc pojemnościowa i rodzaj magazynu energii są kluczowe

- Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze magazynu energii dla domu, jest moc pojemnościowa urządzenia. Dlaczego? Ponieważ wybór akumulatora o zbyt małej pojemności spowoduje, że nie będzie on w stanie w pełni wydajnie współpracować z instalacją fotowoltaiczną, a tym samym zgromadzona w nim energia nie zaspokoi zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Z kolei akumulator o zbyt dużej pojemności może się wiązać ze stratą pieniędzy i brakiem zwrotu z inwestycji. Doskonałym rozwiązaniem są tu magazyny energii o modułowej konstrukcji, których moc pojemnościową można rozszerzać według potrzeb - zaznacza Marta Kazimierska.

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem dotyczącym domowego magazynu energii, jest technologia w jakiej został wykonany. Obecnie za najbardziej wydajną, bezpieczną i trwałą uznaje się technologię litowo-żelazowo-fosforanową (LiFePO4). Charakteryzuje się ona także dużą głębokością rozładowania akumulatora oraz żywotnością wynoszącą nawet do 8 tys. cykli ładowania i rozładowywania. To cechy bardzo istotne w kontekście magazynu energii domowego użytku, gdyż determinują między innymi komfort użytkowania takiego urządzenia - zwraca uwagę ekspertka.

Sprawdź, jaki standard bezpieczeństwa oferuje magazyn energii

Poszukując usprawnień i nowych technologii zarządzających zużyciem energii w gospodarstwie domowym, zawsze należy zadbać o zachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Wątpliwości niektórych konsumentów budzi fakt możliwości przegrzewania się domowego magazynu energii i tym samym generowanie zagrożenia pożarem.

- Decydując się na zakup akumulatora domowego użytku koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada wszelkie, wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Dodatkowo, warto wybrać taki magazyn energii, który fabrycznie ma wbudowany system zapobiegający niebezpiecznemu przegrzewaniu się baterii - radzi Marta Kazimierska.

Dodatkowe usługi i akcesoria? Warto o nie zapytać

Każdy polski inwestor zainteresowany zakupem systemu magazynowania energii dla domu wie, że obecne ceny samych akumulatorów należą do względnie wysokich. Oznacza to, że warto wybrać urządzenie, którego producent oferuje w kosztach magazynu energii także niezbędne akcesoria, czy aplikacje.

- Do sprawnego i efektywnego współdziałania z instalacją fotowoltaiczną, magazyn energii potrzebuje dodatkowych akcesoriów takich, jak choćby falownik, specjalne przewody, części potrzebne do instalacji urządzenia. Korzystnie wypadają w tym kontekście magazyny energii z wbudowanym falownikiem lub takie, które nie wymagają jego wymiany. Warto także zapytać o to, czy producent oferuje bezpłatny dostęp do systemu monitorującego działanie magazynu oraz zdalne aktualizacje aplikacji - zaznacza eksperta portalu enerad.pl.

Gwarancja na magazyn energii - im dłuższa, tym lepiej

Nawet jeżeli zdecydujemy się na zakup magazynu energii doświadczonego i renomowanego producenta, trzeba pamiętać, że akumulator to tylko urządzenie i jak każde inne - może ulec awarii. W kontekście magazynu energii, który w systemie energetycznym gospodarstwa domowego spełnia bardzo istotną funkcję, warto zwrócić uwagę na gwarancję, jakiej na swoje urządzenie udziela producent.

- Standardowa gwarancja udzielana na magazyny energii obejmuje okres 10 lat. Jeżeli producent oferuje w tym kontekście krótszy czas, warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Nie chodzi tu bynajmniej o fakt, że magazyny energii należą do urządzeń szczególnie awaryjnych, jednak komfort bezpłatnej naprawy akumulatora, który nierzadko staje się awaryjnym źródłem zasilania dla domu, jest niezwykle cenny - wskazuje Marta Kazimierska.

Design i sposób instalacji - to też jest ważne!

Może się wydawać w procesie wyboru odpowiedniego magazynu energii dla domu, że wygląd urządzenia ma drugorzędne znaczenie. Nic bardziej mylnego. Inwestorzy, którzy od lat wkładają środki finansowe w dbanie o estetykę swojej nieruchomości, niekoniecznie zaakceptują fakt instalacji (nierzadko w widocznym miejscu) magazynu energii wyglądającego mało atrakcyjnie.

- Obecnie na rynku można z łatwością znaleźć magazyny energii o futurystycznej stylistyce i zwartej bryle, które doskonale wpasują się w bryłę budynku. Kwestia estetyki jest ważna także w przypadku konieczności rozbudowywania systemu o kolejne moduły. Warto również zwrócić uwagę na sposób instalacji urządzenia. W przypadku niektórych nieruchomości bardziej korzystne będzie umieszczenie magazynu na ścianie budynku, w przypadku innych lepiej sprawdzi się urządzenie stojące niezależnie od bryły domu - radzi ekspertka.

Cena samego urządzenia nie jest ostateczną

Niezwykle ważnym aspektem w kontekście rynku magazynów energii w Polsce, jest cena samych urządzeń. W odniesieniu do użytku domowego może się ona wahać od ok. 15 tys. zł do nawet 50 tys. zł w zależności od mocy pojemnościowej i producenta. Trzeba jednak wiedzieć, że cena samego urządzenia nie jest ostateczną. Należy doliczyć do niej koszty komponentów, przewodów, a także usług instalacyjnych. Koszty te potrafią nierzadko stanowić dodatkowe 20-30 proc. ceny samego magazynu i trzeba je mieć na uwadze planując inwestycję. Zapewne wiele w tym obszarze zmieni wdrożenie programu dofinansowania zakupu magazynów energii - zaznacza ekspertka enerad.pl.

Nie wiesz jaki magazyn energii wybrać? Zapytaj specjalistów

Podsumowując wszystkie wskazówki, na które zwróciła uwagę ekspertka portalu enerad.pl Marta Kazimierska, widać, że istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru wydajnego, bezpiecznego i trwałego magazynu energii dla domu. Dla potencjalnego inwestora, który nie posiada specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, zakup właściwego urządzenia może się okazać sporym wyzwaniem.

- Decydując się na instalację systemu magazynowania energii w gospodarstwie domowym warto zasięgnąć rady specjalistów. Dobór parametrów, które pozwolą na efektywną współpracę akumulatora z instalacją fotowoltaiczną wymaga wiedzy i doświadczenia. Chcąc jednak rozeznać się w magazynach energii dostępnych obecnie na polskim rynku i porównać ich specyfikację, warto przejrzeć przygotowany przez nas ranking magazynów energii https://enerad.pl/magazyny-energii/ranking-magazynow-energii/. Jest on na bieżąco aktualizowany, a także sukcesywnie rozszerzany o kolejne pozycje pojawiające się na rynku - mówi Marta Kazimierska.

Dofinansowania do magazynów energii - czego oczekiwać?

Punktem zwrotnym w poziomie zainteresowania domowymi magazynami energii w Polsce z pewnością będzie wdrożenie programu Mój Prąd 4.0, który według zapowiedzi ma zostać rozszerzony o dotacje na zakup tychże urządzeń. Czego możemy się w tym kontekście spodziewać? Odpowiada ekspertka Marta Kazimierska:

- Podczas lipcowej konferencji wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska mówił, że nowa edycja programu Mój Prąd będzie oferowała dodatkowo dofinansowania do zakupu magazynów energii. Według informacji przekazanych przez wiceministra dopłaty mają wynieść prawdopodobnie nie więcej niż 50 proc. kosztów zakupu magazynu energii. Tym niemniej jest to świetna informacja dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiedzi te znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości i pozwolą tym samym, aby rynek magazynów energii w Polsce zaczął się dynamicznie rozwijać.

Artykuł Partnerax