Systemy UPS to dziś podstawa każdej działalności wykorzystującej zaawansowany sprzęt elektroniczny czy urządzenia elektryczne. Awaryjne źródło prądu chroni płynność procesów w firmach, gwarantuje bezpieczeństwo danych, mienia oraz ludzi. Kluczowy dla prawidłowej pracy UPS jest dobór odpowiednich baterii do zasilaczy.

Jak wybrać baterie do zasilaczy?

Jak działa zasilacz awaryjny?

W zależności od indywidualnych potrzeb UPS może być jednym urządzeniem lub całym systemem. Podłączony do sieci pobiera z niej prąd, aby następnie magazynować go w baterii. Do zasilacza z kolei podpięty być może komputer osobisty, serwer czy choćby system monitoringu.

W przypadku braku prądu UPS zaczyna w ciągu milisekundy pobierać energię z akumulatora i przekazuje ją kolejnym urządzeniom. Wszystkie aktywne procesy przebiegają więc dalej bez zakłóceń. Długość pracy w trybie awaryjnym uzależniona jest od parametrów baterii do zasilacza.

System UPS chroni również sprzęt przed wahaniami napięcia, które mogą pojawiać się w sieci. W szczególności interweniuje w przypadku przepięć spowodowanych burzą czy podłączeniem dodatkowego urządzenia o dużej mocy. Mając odpowiednio wydajne baterie do zasilacza, można więc skutecznie uniezależnić się od przejściowych problemów energetycznych.

Jakie wybrać baterie do UPS?

Przez wiele lat systemy zasilania awaryjnego polegały na klasycznych akumulatorach z ciekłym elektrolitem. Bezobsługowa technologia VRLA zrewolucjonizowała jednak działanie UPS. Współczesne baterie do zasilaczy nie tylko nie wymagają uzupełniania płynu, ale dzięki wysokiej szczelności są odporne na zmiany pozycji. Ryzyko wycieku czy emisji szkodliwych dla ludzi gazów jest minimalne!

Eksperci z Wamtechnik polecają akumulatory kwasowo-ołowiowe VRLA-AGM, w których elektrolit zamknięty jest w specjalnych separatorach z włókna szklanego. Należące do tej kategorii baterie do zasilaczy od renomowanych światowych producentów oprócz bezpieczeństwa gwarantują wysoką wydajność przy rozładowaniu dużymi prądami w krótkim okresie.

Dobrą alternatywę stanowią akumulatory VRLA-żelowe, które zawierają elektrolit zagęszczony krzemionką. Mogą one pracować w ekstremalnych temperaturach i są odporne na głębokie rozładowanie. Co zaś najważniejsze, ten typ baterii do zasilaczy odznacza się wyjątkowo długą żywotnością.

Gdzie kupić akumulatory i baterie do zasilaczy?

Jakość i prawidłowe parametry akumulatora do UPS determinują niezawodność zasilania awaryjnego, jego czasowy potencjał, ale także żywotność samego zasilacza. Jeśli dokonasz przemyślanego wyboru i będziesz przestrzegać zasad użytkowania, w tym regularnych kontroli, unikniesz awarii systemu, spięć, a nawet poważniejszych wypadków.

Renomowane i przetestowane w różnych konfiguracjach baterie do zasilaczy znaleźć możesz w ofercie Wamtechnik: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-i-baterie-do-ups/.

Jeśli nie wiesz, który akumulator najlepiej dopełni dany system UPS, nie wahaj się zadzwonić lub napisać. Konsultanci w Wamtechnik chętnie pomogą Ci w doborze właściwego typu i parametrów baterii do zasilacza, tak, abyś jak najdłużej mógł cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w domu i firmie!

Artykuł Partnerax